نگرانی درباره سلامتی دانشجویان علوم پزشکی/ کمبود تجهیزات حفاظتی

اعضای شورای مرکزی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت نگرانی درباره سلامتی دانشجویان علوم پزشکی و کمبود تجهیزات حفاظتی برای دانشجویان خوابگاهی را به عنوان بخشی از مطالبات عنوان کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت (مفدا)، نشست اعضای شورای مرکزی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت با دکتر سیما سادات لاری سخنگو و معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار و موضوعات مهم حوزه صنفی و رفاهی دانشجویان علوم پزشکی توسط اعضای شورا مطرح شد.

دکتر ایزد محمد خواجه دبیر کارگروه حقوقی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت درباره واکسن کرونا گفت: در خصوص واکسن کرونا این را می‌دانیم که واردات این محصول با وزارت بهداشت نیست اما در خصوص واکسن کرونا اعتقاد داریم که اگر وزارت بهداشت در این خصوص مطالبه جدی نداشته باشد، از جایگاه دیگری نمی‌توان انتظار داشت که این موضوع را در سرعت و زمان کافی دنبال کنند. با آن‌که علم به این موضوع داریم که برای خرید و وارد کردن این محصول وزارت بهداشت مسئول نیست.

نگرانی درباره حفظ سلامتی دانشجویان علوم پزشکی

این فعال دانشجویی با بیان این‌که جمعیت آسیب پذیر جامعه و کادر درمان نمی‌توانند بیشتر از این صبر کنند، یادآور شد: اگر واکسن می‌تواند مشکلات ناشی از شیوع کرونا از جمله مرگ و میر هموطنان مان را حل کند نباید دقیقه‌ای در تهیه آن تاخیر کرد، دانشگاه‌های وزارت علوم در این شرایط تعطیل هستند زیرا در عرصه بهداشت و درمان نقشی را که بر عهده دانشگاه‌های علوم پزشکی گذاشته شده است، ندارند.

محمد خواجه افزود: در دانشگاه‌های علوم پزشکی، دانشجویان پزشکی، پرستاری و فیزیوتراپی در عرصه هستند و سیستم دانشجویی ما از این جهت لطمه می‌بینند به همین جهت نگرانی از این حد در صحنه بودن، برای سلامتی این نخبگان علمی و ایثار وجود دارد.

نارضایتی دانشجویان از تفاوت حقوق در دانشگاه های مختلف

وی با اشاره به حقوق دانشجویان گفت: ما تلاش‌ شما را می‌بینیم اما در حوزه حقوق دانشجویان در سه حیطه «حقوق کارورزان»، «امتیازات کرونا» و «دانشجویان شهریه پرداز» که وارد سیستم شده‌اند و در کادر درمان در حال فعالیت هستند، نیاز به مساعدت هر چه سریعتر داریم. قرار بود حقوق معمول کارورزان رشد ۵۰ درصدی داشته باشند ما باید نظارت کنیم تا دانشگاه‌ها این عدد را مشابه هم پرداخت کنند.

دبیر کارگروه حقوقی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت با بیان اینکه در دانشگاه علوم پزشکی تهران دو رشد ۵۰ درصدی حقوق کارورزان را داشتیم، اظهار داشت: خواهش ما این است سازوکاری پیدا کنید تا این حقوق‌ها برای دانشجویان در همه دانشگاه‌ها یکسان رشد کند، این تفاوت برای شهرهای کوچک تبدیل به حس بدی می‌شود که شایسته دانشجو نیست.

این فعال دانشجویی به برگزاری نشست‌های مستمر اعضای شورای مرکزی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت با مسؤولان معاونت آموزشی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: این نشست‌ها بسیار خوب شروع شد اما در ادامه دچار فاصله شد.

وی افزود: این فاصله به حدی رسید که آیین نامه «آزمون‌های مجازی» از سوی معاونت آموزشی پیش نویس شد و سه نسخه آن در اختیار دانشگاه‌ها قرار گرفت و دانشگاه‌ها نیز ویرایشی روی آن داشته‌اند اما اعضای شورای صنفی دانشجویان بعد از ویرایش از این موضوع مطلع شدند؛ این در حالی است که این آیین نامه اشکالات اساسی و ابهامات زیادی دارد.

مشکلات دانشجویان در ساعات محدودیت‌های شبانه به دلیل حضور در شیفت بیمارستانی

محمد خواجه به مشکلات دستیاران و دانشجویان به دلیل تردد در ساعات بعد از محدودیت‌های شبانه به دلیل حضور در شیفت بیمارستانی اشاره کرد و افزود: عبور و مرور ما بعد از ساعت ۹ با محدودیت روبه رو است. برخی دانشگاه‌ها در این خصوص نامه‌ای ارایه داده‌اند مبنی بر این‌که این فرد نیروی ما است و باید در این ساعات تردد کند. گاه ساعت کشیک دانشجویان در ساعات بعد از ۹ شب است اما هنوز دستورالعملی برای این موضوع وجود ندارد.

وی تاکید کرد: دستیاران نباید با نگرانی و استرس در شهر تردد کنند آن هم در حالی که خدمت به بیماران کرونایی را نیز بر عهده دارند. نکته این‌که پیامک جریمه یک میلیونی برای این افراد ارسال می‌شود که امیدوارم مانند تاکسی های اینترنتی که این مشکل برایشان حل شده است، دستیاران نیز بتوانند با آرامش خاطر از تردد در ساعت کشیک خود رضایت داشته باشند.

دبیر کارگروه حقوقی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت از «طرح پزشک سلامت» به عنوان یک طرح موفق یاد کرد و افزود: این طرح بسیار خوب بوده است، ما دانشجویان زیادی می‌بینیم که از خود گذشتگی‌های بزرگی کرده‌اند. زمان بسیار خوبی است که معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تجلیل مناسبی از دانشجویان خط نگهدار و مبارز با کرونا داشته باشد.

در ادامه این نشست ودود نوروزی دبیر شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت، با بیان این‌که ایران هنوز برای تهیه انسولین مشکل دارد بنابراین باید بضاعت و واقعیت‌های خود را برای مردم بیان کنیم تا بتوانیم بر اساس حقایق در مسیر مبارزه با بیماری کرونا حرکت کنیم، اظهار داشت: در کشور با استحاله دانشگاه روبه‌رو هستیم به این معنی که دانشجو را با ملاکی غیر از جایگاه حقیقی خود وارد دانشگاه می‌کنند، به این معنا که دانشجو با قدرت و ثروت و نه جایگاه علمی، وارد دانشگاه شده است.

 این فعال دانشجویی اظهار داشت: ما باید این استحاله را بشکنیم. ما امید داریم دانشگاه اصلاح شود اما زمانی که وزارت بهداشت به افزایش بی‌ضابطه ظرفیت دانشجویان تن می‌دهد با این سؤال روبه رو می‌شویم که با این شرایط برای نجات دانشگاه آیا می‌توان کاری کرد؟

کمبود تجهیزات حفاظتی در برخی دانشگاه ها برای دانشجویان خوابگاهی

در بخش دیگر این نشست علی تیموری دبیر کارگروه رفاهی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت اظهار داشت: با آن‌که بنا بود بودجه‌ای برای تجهیزات خوابگاهی در دانشگاه‌های علوم پزشکی هزینه شود اما در برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برای دانشجویان خوابگاهی این تجهیزات لحاظ نمی‌شود و محلول ضدعفونی و ماسک به این دانشجویان در فضای خوابگاهی به صورت شخصی ارائه نمی‌شود و تنها دانشجویان در بخش‌های بیمارستانی تجهیزات حفاظتی را دریافت می‌کنند.

وی با بیان این‌که دبیران شورای صنفی در دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌توانستند کیفیت و کمیت انجام این دستور وزیر بهداشت را پیگیر باشند اما این درخواست از سوی مسئولان مطرح نشد، اظهار داشت: این پیگیری باید انجام شود که چرا علی‌رغم هزینه کردن از سوی وزارت بهداشت، این تجهیزات در اختیار دانشجویان خوابگاهی داده نمی‌شود؟

تیموری اظهار داشت: تغذیه اکثریت دانشجویان در شرایط فعلی از طریق بیمارستان‌ها تامین می‌شود، در آیین نامه قبلی تغذیه، الگوی تغذیه سالم مطرح بود که بر این اساس مشخص شده بود که دانشجویان در طول هفته‌چند نوبت میوه و سبزی مصرف کنند که این موارد اکنون از سبد غذای دانشگاه حذف شده است و کیفیت غذا هم تا حدی کاهش پیدا کرده است.

این فعال دانشجویی با بیان این‌که تصویب و ابلاغ «آیین نامه تغذیه» نباید تا این اندازه زمان به خود اختصاص دهد اظهار داشت: این آیین‌نامه آذرماه سال گذشته با پیشنهاداتی ارایه شد و بنا بود به خروجی مناسب برسد اما هنوز این خروجی به دست ما نرسیده است.

دبیر کارگروه رفاهی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت، خاطر نشان کرد: خوابگاه‌ دولتی که سه سال به صورت غیر قانونی به عنوان خوابگاه خودگردان در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در اختیار دانشجویان قرار داده شده است باید هزینه دریافتی از دانشجویان را بازپس دهد. البته صندوق رفاه مشکل خود را حل کرده است اما مشکل دانشجویان همچنان باقی است که امیدواریم صندوق رفاه، شرایط بازپس داده شدن ما به ازای پرداختی دانشجویان را نیز مشخص کند.

در ادامه این نشست، آرمین سعیدی سوق دبیر آموزشی و پژوهشی شورای مرکزی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت با بیان این‌که باید به حوزه آموزش بیش از گذشته پرداخته شود گفت: حوزه آموزش بخش قابل توجهی از دغدغه‌های دانشجویان را به خود اختصاص داده است خصوصا این که در شرایط فعلی آموزش به صورت مجازی دنبال می‌شود.

این فعال شورای صنفی طراحی درست زیرساخت‌ها را جهت انجام هر چه بهتر امور در هر حوزه‌ای دارای اهمیت دانست و افزود: باید نقش و جایگاه هر فردی جهت انجام امور مختلف مشخص باشد تا ما شاهد موفقیت هر چه بیشتر در انجام امور محوله باشیم. به عقیده من موضوعی که مورد غفلت قرار گرفته، نبود نگاه ساختاری به شورای صنفی است.

مطالبه دیدار با وزیر بهداشت از سوی دانشجویان فعال صنفی

سعیدی دیدار با وزیر بهداشت را دارای اهمیت دانست و گفت: ما نیازمند تربیت دانشجوی مطالبه گر و حق‌طلب هستیم.

ابوذر ارجمند دبیر کارگروه روابط عمومی شورای مرکزی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت در ادامه این نشست اظهار داشت: اعضای شورای مرکزی شورای صنفی وزارت بهداشت نماینده بیش از ۲۰۰ هزار دانشجو هستند که امیدوارند بتوانند با وزیر بهداشت دیدار کنند. 

این فعال دانشجویی گفت: شورای آموزشی دارای ایرادات ساختاری است و گاه دانشجو و دانشگاه در برخی موارد دچار زاویه می‌شوند البته در آیین‌نامه نیز این موارد شفاف نیست و این خود محل مشکل و سوال است. باید گفت که چه اتفاقی می‌افتد که اجازه نمی‌دهند یک عضو از شورای صنفی در شورای آموزشی دانشگاه حضور داشته باشد؟، به واقع اگر خواهان دموکراسی و پیشرفت کشور هستیم باید این شفاف سازی وجود داشته باشد.

ارجمند به استحاله دانشگاه با ورود دانشجویان صاحب ثروت و قدرت اشاره کرد و گفت: اگر دانشجویان دانشگاه‌ها پولی شوند دیگر جنبش دانشجویی با معنای فعلی وجود نخواهد داشت.

دبیر کارگروه روابط عمومی شورای مرکزی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت، افزود: مجمع دبیران شورای صنفی در طول این یک سال تنها یکبار تشکیل شده است، که امیدواریم مجمع به صورت منظم برگزار شود و ۶۴ دانشجو به نمایندگی از  دیگر  دانشجویان شرایط بیان صحبت‌ها و نقطه نظرات خود را پیدا کنند.

در دیگر بخش این نشست فرشاد برگریزانه دبیر کارگروه سلامت شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت، اظهار داشت: تنها دانشگاه علوم پزشکی کشور که روز دانشجو به دانشجویانش هدیه داد، دانشگاه علوم پزشکی لارستان است که در یک تصمیم جمعی به این خواسته رسیدیم که از این بابت از مسئولان دانشگاه قدردانی می‌کنم.

وی یکی از مهمترین خواسته‌های اعضای شورای مرکزی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت را دیدار با وزیر بهداشت عنوان کرد و گفت: امیدواریم این دیدار عملی شود و ضمن عرض خداقوت به دکتر نمکی با ایشان از دغدغه‌های دانشجویان سخن بگوییم.

کد خبر 5103028

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =