اعمال ضوابط قرنطینه‌ای بر روی محصولات گیاهی

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور از اعمال ضوابط قرنطینه‌ای و قرنطینه بر روی محصولات گیاهی مختلف پس از ورود به کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: عملیات ردیابی آفات قرنطینه خارجی در ۹ ماهه سال جاری در سطح ۷۱۵ هزار و ۵۸۰ هکتار از اراضی کشاورزی کشور با نظارت دفتر پایش و تحلیل خطر سازمان و با تعیین برش‌های استانی مربوطه انجام شد.

کیخسرو چنگلوایی با بیان انجام تحلیل خطر واردات اندام‌های گیاهی در خصوص ۶۲ محصول درخواستی و همچنین ارسال پاسخ به موارد فنی مطرح شده از سوی کشورهای کره جنوبی، ویتنام و اندونزی در خصوص صادرات محصولات لیموشیرین، سیب، سیر و کیوی به این کشورها افزود: در این مدت ۱۳ هزار و ۴۰۰ نمونه از محموله‌های وارداتی شامل نهال، نشاء و پیاز گیاهان زینتی نیز مورد بررسی آزمایشگاهی قرار گرفت.

وی با اشاره به اعمال ضوابط قرنطینه‌ای و قرنطینه بعد از ورود بر روی ۴۱۰ هزار و ۵۹۸ محموله نشا، قلمه و نهال وارداتی اظهار داشت: بر روی ۱۸ میلیون و ۴۸۰ هزار و ۹۳۸ محموله پیاز گیاهان زینتی وارداتی و یک هزار و ۷۰۰ تن محموله غدد بذری سیب زمینی وارداتی نیز ضوابط قرنطینه‌ای اعمال شد.

چنگلوایی ادامه داد: در نه ماهه سال جاری ۴۹ مورد مجوز فعالیت کلینیک گیاه پزشکی نیز با هدف استفاده از توانمندی بخش خصوصی در انجام امورات قرنطینه گیاهی صادر و یا تمدید شد.

وی بکارگیری استارتاپ ها در پایش و ردیابی آفت قرنطینه خارجی کرم برگخوار پاییزه با همکاری فائو و با استفاده از اپلیکیشن Famews را از دیگر اقدامات صورت گرفته توسط دفتر پایش و تحلیل خطر این سازمان عنوان و تصریح نمود: با تشخیص به موقع در گلخانه‌های قرنطینه بعد از ورود ،۲۹ هزار و ۶۹۷ نهال مرکبات وارداتی به دلیل آلودگی به ویروئید اگزوکورتیس مرکبات امحاء شدند.

کد خبر 5103133

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =