عدم اجرای پروژه های آبخیزداری سبب آسیب رسانی سیل به منازل می شود

کرمانشاه- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه گفت: عدم اجرای پروژه های آبخیزداری سبب آسیب رسانی سیل به مناطق شهری و منازل می شود.

ان‌شاالله کولانی صبح امروز در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه پروژه‌های آبخیزداری مانع از آسیب رسانی سیل به مناطق شهری و منازل می‌شوند اظهار کرد: بارندگی اوایل پاییز که منجر به آسیب به برخی منازل در روستاهای هرسین شد به دلیل عدم اجرای این پروژه‌ها بوده است.

وی افزود: در مناطقی که پروژه‌های آبخیزداری به منظور جلوگیری از ورود آب به مناطق شهری و همچنین منازل انجام شد خوشبختانه هیچ گونه آسیبی وارد نشد؛ لذا مطالعه و عملیات اجرایی این پروژه‌ها برای بارش‌های بعدی حائز اهمیت است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با بیان اینکه ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار طی ۲ سال اخیر از طریق صندوق توسعه ملی تزریق شده است گفت: عملیات اجرایی طرح‌های آبخیزداری تاکنون سبب اشتغال حدود ۶۰۰ هزار نفر کارگر بومی و محلی شده است.

کولانی ادامه داد: علیرغم کمبود بودجه جهت ادامه پروژه‌های مذکور در حال حاضر اکثر پیمانکاران فعال هستند و با امکانات وسیع مکانیکی خود در مناطق تحت اختیار کار می‌کنند.

وی ضمن اشاره به اینکه طی ۲ سال اخیر هشت شهرستان که اطراف آنها به اصطلاح عریان بوده است از نظر سیل و اقدامات موردنیاز ایمن شده‌اند تصریح کرد: شهرستان‌های گیلانغرب، صحنه، برخی مناطق هرسین و همچنین شمال و جنوب شهر کرمانشاه مثال بارز هستند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه گفت: هم اکنون عملیات آبخیزداری در تمام شهرستان‌های استان در حال اجرا بوده که این عملیات‌ها شامل اقدامات مکانیکی، بیومکانیکی و بیولوژیکی است. اقدامات مکانیکی به صورت سنگی ملاتی، ایجاد دیواره و سدهای کوچک در میان دره‌ها است.

کولانی با بیان اینکه عملیات‌های مذکور به دلیل ایجاد آرامش آب، جلوگیری از رسوب و فرسایش و هرگونه شدت خسارت است خاطرنشان کرد: خسارات در صورت کنترل نشدن می‌تواند به حوزه‌های کشاورزی، باغی، شهری، زیرساخت‌های آب و برق و گاز و سایر موارد این چنینی وارد شود.

وی با اشاره به مطالعه ۸۰۰ هزار هکتاری اراضی استان کرمانشاه گفت: تاکنون مطالعه ۵۰۰ هزار هکتار محقق شده که از این مقدار از ابتدای تشکیل آبخیزداری تا سال ۹۷ حدود ۲۳۰ هزار هکتار انجام شد. خوشبختانه در ۲ سال اخیر به لطف مقام معظم رهبری با استفاده از صندوق توسعه ملی مطالعه ۲۷۰ هزار هکتار نیز اجرایی شده است.

کد خبر 5103612

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 11 =