طرح محله سبز، با مدل توسعه پایدار شهری اجرایی شود

مدیرکل محیط زیست شهرداری تهران گفت: محله سبز با مدل توسعه پایدار شهری با کمترین اثرات زیانبار محیط‌زیستی از طریق جلب مشارکت تامین کننده نیازهای ساکنین است.

به گزارش خبرگزاری مهر، نخستین جلسه از سلسله نشست کانون های محیط زیست محلات با حضور مدیر کل محیط‌زیست و توسعه پایدار، معاون راهبری و هماهنگی اداره کل، دبیر کل کانون‌های محیط زیست و دبیران کانون های محیط زیست مناطق ۱، ۲، ۳، ۵، ۹، ۱۰ و ۲۱ برگزار شد.

در این نشست معضلات، مشکلات و موانع پیش روی کانون‌ها به ویژه در دوران شیوع ویروس کرونا توسط دبیران کانون‌های مناطق مطرح و پس از بررسی موضوعات و پیشنهادهای ارائه شده، به منظور رفع مشکلات و معضلات جهت جلب هر چه بیشتر و توسعه مشارکت‌های شهروندی در شرایط کرونا و دوران پسا کرونا مقرر شد، ارتقاء جایگاه کانون‌ها در ساختار مدیریت محله، سازماندهی مجدد اعضاء با تاکید بر نحوه عضوگیری و انتخاب دبیران محلات و برنامه ریزی دقیق جهت فعالیت‌های پیش رو در اولویت قرار گیرد.

شینا انصاری مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران؛ در این نشست با اشاره اینکه در جامعه شهری امروز برای دستیابی به الگوی شهر سبز و توسعه پایدار شهری، محلات، بنیادی‌ترین عناصر شهری است گفت: اگر کیفیت زندگی در محلات تغییر یابد، این موضوع بر تمام شهر تأثیرگذار خواهد بود.

وی بر ضرورت ایجاد محله سبز نیز در این نشست تاکید کرد و گفت: محله سبز محله‌ای است با مدل توسعه پایدار شهری و کمترین اثرات زیانبار محیط‌زیستی از طریق جلب مشارکت و همکاری جمعی به نحوی که تأمین کننده نیازهای ساکنین باشد.

به گفته مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار مهمترین اهداف ایجاد محله سبز ارتقاء کیفیت شاخص‌های محیط زیستی، سلامت ساکنین و افزایش سرزندگی و رفاه آنها، بهبود کیفیت محیط زندگی و فضاهای عمومی، ارتقاء عدالت اجتماعی و تلاش در توزیع عادلانه منابع و سرمایه ها در سطح جامعه، ایجاد فرصت‌های شغلی محلی سازگار، کاهش آلودگی‌های سطح محله، ارتقاء شاخص‌های طراحی شهر دوستدار طبیعت، کاهش تولید پسماند از طریق مدیریت مصرف، کاهش استفاده از سموم و کودهای شیمیایی، مدیریت مصرف آب و بهره برداری از روان‌آبها و سیلاب‌های شهری و غیره است.

در ادامه انصاری خواستار اخذ پیشنهادات و نظرات دبیران و اعضای کانون‌ها به عنوان شهروندان ذی‌نفع، تأثیرگذار و فعال به صورت مکتوب شد تا در صورت امکان در نگارش نهایی طرح محله سبز اعمال شود.

گفتنی است این سلسله نشست ها دو نوبت دیگر با حضور سایر مناطق برگزار خواهد شد.

قابل ذکر است کانون‌های محیط زیست محلات با هدف ارتقاء سطح دانش کاربردی و مهارتی شهروندان در زمینه محیط زیست و بهره گیری از دانش متخصصان و سازمانهای مردم نهاد، شناسایی معضلات محیط زیست محله توسط ساکنان محله و اقدام در جهت بهبود وضعیت آن، ایجاد ساختارهای پایدار اجتماعی در سطح محلات برای بهبود وضعیت محیط زیست و تشکیل شبکه محیط زیست محلات و جلب مشارکت آگاهانه و داوطلبانه شهروندان در بهبود وضعیت محیط زیست شهری، فعالیت می کند.

کد خبر 5105032

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =