رفع محرومیت‌های سیستان و بلوچستان با جذب سرمایه‌گذاری

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام توجه به مناطق محروم و کم برخوردار از جمله استان سیستان و بلوچستان و جذب سرمایه‌گذاری در این مناطق را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار دبیر شورای عالی مناطق آزاد، استاندار سیستان و بلوچستان و نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی، از نمایندگان این استان محرومیت این استان مهم و تاثیر گذار کشور را عمیق و انباشته شده و البته موجب تاسف دانست و گفت: ضروری است  از ظرفیت همه بخش های کشور بویژه بخش خصوصی  و سرمایه گذاران و کارآفرینان واقعی در کاهش مشکلات و تنگناهای مردم این استان و سایر مناطق محروم کشور استفاده شود و یکی از مهمترین ظرفیت های کاهش مشکلات مردم در چنین مناطقی استفاده از توان و ظرفیت مناطق آزاد است.

وی با تاکید بر اینکه جذب سرمایه و سرمایه گذار در مناطق محرومی مانند سیستان و بلوچستان نیازمند افزایش انگیزه ها  و راهکارهای حمایتی است، افزود: همه ارکان و مسئولان کشور به سهم خود باید کمک کنند تا مردم عزیز سیستان و بلوچستان و سایر مناطق محروم کشور در استان ها و مناطق خود به آینده روشن و زندگی بهتر امیدوار شوند و حتی افراد توانمند و دلسوز چنین مناطقی با اشتیاق و انگیزه لازم برای سرمایه گذاری در منطقه و استان خود پیش قدم شوند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سیاست‌های کلان نظام ، یکی از مهمترین اهداف مناطق آزاد را حمایت از تولید، کارآفرینی و به ویژه صادرات غیر نفتی بیان کرد و اظهار داشت: مجمع تشخیص مصلحت نظام رویکرد مثبت و در راستای بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی سیستان و بلوچستان را در تصمیمات خود مورد ملاحظه قرار خواهد داد .

آیت الله آملی لاریجانی مشکلات و محرومیت‌های استان سیستان و بلوچستان را بعضا تکان دهنده دانست و تاکید کرد: از استاندار می خواهم گزارشی دقیق ، مستدل و مستند درباره مشکلات استان  و اینکه ایجاد  منطقه آزاد و  ویژه  اقتصادی در سیستان و بلوچستان  چه مقدار در توسعه استان اثر گذار خواهد بود را تهیه و تدوین کند تا مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز بتواند در چارچوب وظایف خود آن را مورد رسیدگی قرار دهد.

وی با اشاره به  فعالیت مناطق آزاد در نقاط مختلف کشور و با تاکید بر اینکه نظر کلی اینجانب درخصوص فعالیت مناطق آزاد و ویژه مثبت و توام با نگاه حمایتی است  به انتقاد نسبت به افزایش ناموزون این مناطق و دور شدن  از وظیفه ذاتی و قانونی خود در مقوله تولید و صادرات پرداخت و گفت: بحث نظارت بر عملکرد مناطق آزاد و ویژه در کشور و جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی  باید به طور جدی  تقویت شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: در صورت تصمیم گیری در خصوص مناطق آزاد جدید باید با بهره گیری از تجربه مناطق ایجاد شده قبلی ، ممانعت از تغییر کاربری های  خلاف قانون اراضی و زیر ساخت های آن به ویژه در بخش کشاورزی و حمایت از اقتصاد خرد مدنظر قرار گیرد.

در این دیدار، مرتضی بانک دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه با ارائه گزارشی از وضعیت مناطق آزاد و ویژه  کشور گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام تا کنون همراهی موثری در تثبیت شرایط و رفع مشکلات مناطق آزاد داشته و امیدواریم در روند اصلاح قانون مناطق آزاد نیز شاهد بهره مندی از نظرات موثر مجمع باشیم.

احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از روند فعالیت های اجرایی و اقتصادی در این استان گفت: توسعه و افزایش سرمایه گذاری ها در این استان بسیار لازم و ضروری و موجب افزایش انگیزه های مردم و حتی بازگشت خانوارهای مهاجری است که به دلیل کمبودها و مشکلات فراوان به امید زندگی بهتر راهی سایر مناطق شده اند اما شوق بازگشت دارند.

کد خبر 5105273

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =