برخی سیاست‌های کلی نظام مغفول مانده است

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اجرای سیاست‌های کلی نظام در برخی موارد مغفول مانده و همین غفلت‌ها موجب اختلال در روند امور و بروز مشکلات شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله آملی لاریجانی در دیدار جمعی از نمایندگان فراکسیون "گام دوم" مجلس شورای اسلامی پس از شنیدن سخنان نمایندگان، با ابراز خرسندی از برگزاری این جلسه و اعلام آمادگی نسبت به افزایش این دیدارها و تعامل بیشتر میان نمایندگان مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام توجه به محرومان و قشرهای آسیب پذیر، التفات به مسائل و مشکلات فرهنگی، اعتنا به امور نظری مربوط به زیربناهای فکری و تحولی در حوزه حکمرانی بر اساس اندیشه‌های الهی و قرآنی، پرهیز از روزمرگی در امور جاری کشور و توجه دائمی به خودسازی و خودشناسی و تزکیه نفس را مورد تاکید قرار داد.

آملی لاریجانی خواستار توجه جدی و بیش از پیش به سیاست‌های کلی نظام در روند تقنینی و اجرایی کشور شد و گفت: متاسفانه در روند اجرایی سیاست‌های کلی نظام و مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام از سوی دستگاه‌های مختلف، گاهی قوانینی مغایر یا با کمترین میزان انطباق با سیاست‌های کلی دیده می‌شود که چندان مطلوب نیست و باید نسبت به افزایش ضمانت‌های اجرایی سیاست‌های کلی نظام اقدامات موثر تری صورت گیرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ابتدای سخنان خود در پاسخ به سخن یکی از نمایندگان در خصوص لزوم توجه به مباحث نظری و تئوریک در گام دوم انقلاب گفت: متاسفانه در اثر روزمره شدن بسیاری از فعالیت‌های بخش‌ها و بسیاری از امور در طول سالهای متمادی از بحث‌های مبنایی و زیر بنایی غلفت کرده‌ایم و این موضوع باید از سوی همه ارکان نظام و افرادی که در مسند امور هستند مورد توجه قرار گیرد تا در گام دوم انقلاب شناخت بهتر و بیشتری نسبت به زیربناهای فکری و نظری نظام جمهوری اسلامی ایران و تفاوت‌های ماهوی آن با نگاه غربی به انسان، حکومت و مسائلی از این دست صورت گرفته و این امور به خوبی با همکاری نظریه پردازان و اندیشمندان دلسوز و متعهد تبیین و تدوین شود.

آملی لاریجانی در ادامه افزود: پرسش اینجاست که در نظام اسلامی و با گذشت سال‌ها از استقرار این نظام بی بدیل و بنای جدیدی که در دنیا پی ریزی کرده‌ایم، باید به هر میزان که بتوانیم در ماهیت و چیستی حکومت و نظام اسلامی و تقابل‌های فکری و نظری دیدگاه اسلامی و غربی کار علمی کنیم و پژوهش‌های بنیادی انجام دهیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با پرهیز دادن افراد و گروه‌های مختلف نسبت به شعار گرایی و اکتفا به اصطلاح سازی صرف در مباحث اندیشه‌ای و نظری در مقابل اندیشه‌ها و دیدگاه‌های غربی گفت: در کنار تمام امور روزمره و البته لازم و ضروری کشور، باید نیم نگاهی جدی هم به مباحث نظری داشته باشیم و بدانیم که دنیای غرب تنها محدود به سیاستمداران غربی و ترامپ و ماکرون و امثال آنها نیست، بلکه باید مبانی فکری آنها را نیز به خوبی شناخت و بررسی کرد که، تقابل دیدگاهی آنها با نگاه اسلامی و دینی چیست.

آیت الله لاریجانی تصریح کرد: بخش نظری (تئوریک) مدل حکمرانی اسلامی و دینی در کنار بخش اجرایی آن بسیار مهم است و البته این بحث‌ها شاید در حوصله جامعه و مردم نباشد اما منافاتی ندارد با اینکه نمایندگان محترم مجلس و دیگرانی که مسئولیتی در نظام اسلامی دارند بنیان و بستر بررسی‌های نظری این چنین را با کمک اندیشمندان خارج از امور اجرایی فراهم آورند تا در گام دوم انقلاب تحول انقلابی که برازنده نظام جمهوری اسلامی است به تصویر کشیده شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه درباره ضرورت تضمین اجرای سیاست‌های کلی نظام و آنچه در مجمع تشخیص بررسی، تصویب و ابلاغ می‌شود اظهار کرد: اجرای سیاست‌های کلی نظام در برخی موارد مغفول مانده و همین غفلت‌ها موجب اختلال در روند امور و بروز مشکلات شده است.

وی در ادامه و در پاسخ به اظهار نظر نمایندگان در خصوص طرح اصلاح قانون ریاست جمهوری در مقام عضویت در شورای نگهبان تصریح کرد: شورای نگهبان به عنوان یک نهاد مهم نظام جمهوری اسلامی، گرچه همواره در خصوص اصلاح قانون انتخابات دغدغه داشته است ولکن طبق قانون اساسی قبل از مصوبه مجلس هیچ گونه اظهار نظری نخواهد داشت و تا کنون نیز اقدام پیشینی خارج از وظیفه قانونی خود در این خصوص انجام نداده است و اینجانب نیز بنوبه خود با عنوان عضوی از اعضای شورای نگهبان همواره تاکید کرده‌ام که وظیفه شورای نگهبان رسیدگی به انطباق مصوبات مجلس با موازین شرع و قانون اساسی است و این یعنی رسیدگی پسینی؛ این کار هم با شأن شورای نگهبان سازگارتر است و هم با شأن مجلس.

آیت الله لاریجانی افزود: همه نهادهای نظام جمهوری اسلامی باید در چارچوب قانونی خودشان کار کنند چرا که به نفع همه است و غیر از آن می‌تواند موجب بروز مشکلات جبران ناپذیری گردد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: ظرفیت‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در همه ساحت‌ها، از حقوق شهروندان گرفته تا رعایت حال محرومان و ساختارهای قانونی بسیار فوق العاده است منتها باید این ظرفیت‌ها به خوبی تبیین شده و مورد سنجش‌های دقیق قرار گیرد.

وی با اشاره به در دستور کار قرار گرفتن مجدد لوایح اف ای تی اف در مجمع تشخیص پس از ارجاع مقام معظم رهبری گفت: همانطور که در جلسه اخیر مجمع مطرح کردم، همگان باید فارغ از هرگونه جو سازی و فضاسازی‌های مخرب و البته بی تاثیر بر اراده اعضای مجمع، اجازه دهند که مجمع در این زمینه بررسی‌های خود را انجام دهد و البته در این راه حتماً از نظرات و سخنان کلیه دلسوزان و کارشناسان متعهد استقبال خواهد شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام موضوع FATF را بسیار پیچیده دانست و افزود: متاسفانه عده‌ای با جو سازی در تلاشند توجه افکار عمومی را با موضوعاتی مانند تامین دارو و واکسن کرونا و امثال آن به سمت و سوی دیگری معطوف سازند.

آیت الله آملی لاریجانی در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر لزوم شناخت و افزایش معرفت نسبت به نگاه توحیدی و تزکیه نفس در ابعاد فردی و اجتماعی گفت: اینکه حضرت امام فرمودند آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند تنها یک شعار نبود بلکه دیدگاهی بر گرفته از نگاه توحیدی و اعتقاد قلبی و عمیق برخاسته از قرآن است که همه ما باید آن را سرلوحه کار خود قرار دهیم و به هوش باشیم چرا که عده‌ای همواره سعی دارند مبتنی بر نگاه غربی چنین القا کنند که نگاه دینی و اسلامی با عقل گرایی منافات دارد. نگاه توحیدی عین عقل گرایی است، البته نه عقل ابزاری مدرنیته. اولوالالباب در قرآن از ناحیه حق متعال اینگونه توصیف شده‌اند: الذین یذکرون الله قیاما وقعودا وعلی جنوبهم ویتفکرون فی خلق السماوات والأرض ربنا ما خلقت هذا باطلاً "‌

رئیس مجمع تشخیص توجه جدی به محرومان و قشرهای آسیب پذیر و توجه به امور فرهنگی و مشکلات آن را از پیوست‌های اصلی کار نمایندگان برشمرد و تاکید کرد: در ریل گذاری قوانین کشور باید به مشکلات محرومان توجه خاص شود و بویژه نگاه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی متوجه رفع مشکلات فرهنگی و آموزشی محرومان نیز باشد. اینکه بعضاً شنیده می‌شود در این شرایط سخت کرونایی عده‌ای دانش آموز قادر به تهیه تبلت و مویایل برای تحصیل خود نیستند بسیار دردناک است.

وی بر لزوم خودشناسی و دستیابی به معرفت الهی تاکید کرد و افزود: توصیه اخلاقی همیشگی اینجانب ابتدا به خودم و سپس به شما که در مسیر جوانی و حرکت رو به آینده هستید این است که ببینید برای قرار گرفتن در مسیر بی نهایت انسان که خارج از جسم و بدن و در عوالم روحانی است چه اقدامی کرده‌ایم و چه میزان از این ظرفیت عظیمی که در اختیارمان قرار گرفته بهره برده‌ایم.

آیت الله لاریجانی در پایان با اشاره به بخش‌هایی از دعای شعبانیه افزود: روح، خلق عظیم الهی است که توجه به آن موجب تعالی و غفلت از آن موجب حسرت و پشیمانی می‌گردد و هر چه انسان در مراقبه و تزکیه نفس خود بیشتر بکوشد در زندگی و عمر خود می‌تواند تصمیمات بهتر و نورانی تری بگیرد و در مناصب دنیایی خود نیز اثر گذار باشد.

در ابتدای این جلسه نمایندگان عضو فراکسیون گام دوم انقلاب هر کدام در سخنانی به تبیین نظرات خود پرداختند.

تعامل بیشتر میان مجمع تشخیص و مجلس شورای اسلامی و توجه بیشتر به سیاست‌های کلی نظام در طرح‌ها و لوایح پیشنهادی، توجه به امور فکری و زیر بنایی و تحول متناسب با آن در روند حکمرانی بویژه در گام دوم انقلاب، لزوم صیانت از سیاست‌ها و حرکت‌های کلی نظام، تقویت سرمایه‌های اجتماعی در بحث سیاست‌های کلی نظام و برخی طرح‌ها و لوایح در دست بررسی نمایندگان و سیاست‌های کلی مطرح در مجمع از جمله مهمترین محورهای سخنان نمایندگان مجلس در این دیدار بود.

کد خبر 5105737

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha