لیگ بسکتبال از کیفیت ۱۰ سال قبل فاصله گرفته است/ استاندارد نیستیم

سرمربی تیم بسکتبال مهرام با انتقاد از مسائلی که باعث افت کیفی رقابت‌های لیگ برتر شده، گفت: کیفیت مسابقات از ۱۰ سال قبل فاصله گرفته و این به خاطر عدم رعایت نکردن برخی استانداردهاست.

علی آرزومندی که برای نخستین بار به عنوان سرمربی در رقابت‌های لیگ برتر بسکتبال باشگاه‌های کشور حضور دارد در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه پیگیری رقابت‌های لیگ برتر اتفاق خوبی برای این رشته است در مورد نقاط ضعف وقوت این دوره از مسابقات توضیح داد.

برگزاری لیگ بسکتبال اتفاق مثبتی است
وی با تاکید بر اینکه برگزاری مسابقات خود یک اتفاق مثبت است، خاطرنشان کرد: کشور همچنان درگیر مشکلات کرونایی است، مشکلاتی که فصل گذشته لیگ برتر به خاطر آنها ناتمام ماند. با این حال فدراسیون با اخذ مجوز لازم که خود کار دشواری بود، شرایط لازم برای برگزاری مسابقات را فراهم کرد و تیم‌ها هم ریسک کردند و وارد میدان شدند تا چرخه مسابقات بعد از یک وقفه طولانی به حرکت در بیاید. همین موضوع اتفاق مثبتی است که نباید نادیده گرفته شود.

نمی‌توان کم و کاستی‌ها را نادیده گرفت
سرمربی تیم بسکتبال مهرام ادامه داد: این دوره از مسابقات در شرایط خاصی پیگیری می‌شود که هیچ تیم و فردی تجربه‌ای از آن نداشته است. بنابراین نمی‌توان انتقاد زیادی نسبت به کم و کاستی‌های مسابقات و نقاط ضعفش داشت اما در هر صورت نمی‌توان آنها را هم نادیده گرفت.

پیشنهادهای کارسازی که به نتیجه نرسیدند
این مربی که پیش از این برای سال‌های متمادی به عنوان مربی مهرام را در رقابت‌های لیگ برتر همراهی می‌کرد به برگزاری نشست هماهنگی برای برگزاری فصل جاری مسابقات اشاره کرد و ارائه برخی پیشنهادها در راستای چگونگی برگزاری دیدارها درآن نشست؛ وی در این زمینه گفت: در نشست هماهنگی پیشنهادهایی برای برگزاری لیگ و دیدارهای آن مطرح شد که انصافاً پیشنهادهای کارساز و تاثیرگذاری هم بودند اما هر یک از آنها بنا به دلایلی از سوی نمایندگان دیگر تیم‌ها رد شد و بدین ترتیب به نتیجه نرسیدند.

دلایلی که باعث رد شدن پیشنهادهای خوبِ لیگ برتری شد
آرزومندی تاکید کرد: طبیعی است که وقتی موضوعی به رای گذاشته می‌شود، احتمال تایید یا رد شدن آن به آرا بستگی دارد. در این میان نمایندگان برخی تیم‌ها با در نظر گرفتن منافع خود رای می‌دهند، برخی مشکلات مالی تیم‌شان را لحاظ می‌کنند و بر اساس آن رای‌شان را مشخص می‌کنند، برخی هم واقعاً شرایط لیگ را درک نمی‌کنند و بدون در نظر گرفتن آن منفی با مثبت بودن رای خود را نسبت به پیشنهادها اعلام می‌کنند.

جای گروه کارشناسی در فدراسیون خالی است
سرمربی تیم بسکتبال مهرام با تاکید بر اینکه به رای گذاشتن تمام پیشنهادها روش اشتباهی است، افزود: فدراسیون بسکتبال باید گروه کارشناسی داشته باشد تا در مواقع لزوم از نظرات آنها برای بهتر برگزار کردن لیگ بهره ببرد. قاعدتاً چنین گروهی منافع لیگ و کیفیت آن را بر هر مورد دیگری ارجح می‌بینند و بر اساس آن تصمیم گیری می‌کنند. جای چنین گروهی در فدراسیون و به خصوص برای برگزاری لیگ خالی است.

لیگ بسکتبال از استانداردها فاصله گرفته است
وی در واکنش به اینکه «مهمترین انتقادی که به این فصل از مسابقات لیگ برتر بسکتبال وارد است مربوط به چه موضوعی می‌شود؟»، گفت: لیگ با ۱۶ تیم پیگیری می‌شود در حالی که ظرفیت لیگ این تعداد تیم نیست. اینکه یکسری تیم‌ها هزینه می‌کنند و با جذب و به کارگیری بازیکنان و مربیان وارد لیگ می‌شوند، خوب است اما نباید از استانداردهای لیگ برتر برای برگزاری این رقابت‌ها فاصله گرفته است. اتفاقی در این فصل از مسابقات شاهد آن هستیم.

لیگ کیفیت ۱۰ سال گذشته را ندارد
آرزومندی به حرکت کُند و به نوعی رکود بسکتبال کشور در یک دهه گذشته برای پشتوانه سازی اشاره کرد و یادآور شد: وقتی در ۱۰ سال گذشته بسکتبال بدون پشتوانه سازی و نگاه آینده نگر حرکت داشته، طبیعی است که در برگزاری لیگ دچار افت می‌شویم. لیگ بسکتبال کشور از کیفیت ۱۰ سال گذشته فاصله زیادی گرفته است.

بازیکنانی وارد لیگ برتر شده‌اند که بعضاً در حد این مسابقات نیستند
وی در این همین رابطه خاطرنشان کرد: لیگ بسکتبال باید با حضور ۸ و حداکثر ۱۰ تیم برگزار شود. وقتی ۱۶ تیم وارد مسابقات می‌شوند باعث می‌شود که بازیکنانی از سطح پایین که اصلاً در حد و اندازه لیگ برتر نیستند وارد مسابقات شوند و این بر کیفیت دیدارها تاثیر منفی می‌گذارد. ورود این دسته بازیکنان به لیگ برتر هم طبیعی است چون اصلاً طی سال‌های گذشته پشتوانه سازی صورت نگرفته که امروز بازیکنان با کیفیت و لیگ برتری به اندازه کافی داشته باشیم.

انتقاد از فاصله زمانی زیاد میان دیدارها
سرمربی تیم بسکتبال مهرام با بیان اینکه برگزارکنندگان لیگ باید استانداردهای کمی و کیفی مسابقات را همزمان در نظر بگیرند، فاصله میان دیدارها را یکی از نقاط ضعف عمده در برگزاری این دوره لیگ برتر عنوان کرد و گفت: نمی دانم اینکه دیدارهای یک تیم با فاصله زیاد نسبت به هم برگزار شود طرح خود فدراسیون بوده یا تیم‌ها اما به هر حال الگویی است که از طرف فدراسیون ارائه شده و بر اساس آن دیدارها پیگیری می‌شود و اصلاً هم خوب نیست.

۱۷ روز بازی نداریم!
وی در این رابطه به آخرین دیداری که مهرام در لیگ برتر داشت، اشاره کرد و ادامه داد: ۲۸ آذرماه آخرین بازی خود را برگزار کردیم و تا ۱۵ دی ماه دیدار دیگری نداریم. این فاصله زمانی برای تیمی باید درگیر لیگ برتر باشد، اصلاً خوب نیست. شرایط خاص لیگ و تاثیری که برگزاری متمرکز بازی‌ها بر روند آن دارد را درک می‌کنیم اما بهتر به گونه‌ای برنامه ریزی می‌شد که فاصله میان دیدارها نهایت ۸ - ۷ روز می‌شد نه ۱۷ روز.

مهرام بدون باخت است اما باید بهتر از این شود
آرزومندی که با تیم بسکتبال مهرام و با غلبه بر نیروی زمینی، آینده سازان، مس کرمان و جوانان ۲۰۲۰ روند بدون باختی را در گروه «ب» لیگ بسکتبال سپری می‌کند با یادآوری اینکه تیمش ۱۵ و ۱۶ دی ماه به ترتیب باید با شهرداری بندرعباس و ذوب آهن اصفهان دیدار داشته باشد، گفت: تا به امروز باخت نداشته‌ایم اما خیلی باید بهتر از این پیش برویم. در واقع هنوز به مرحله‌ای که شکل واقعی لیگ را داشته باشد، نرسیده‌ایم و به همین دلیل کماکان باید برای بهتر شدن تلاش داشته باشیم.

کد خبر 5106539

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =