«صنایع» و «حمل و نقل» متهمان اصلی آلودگی زمستانه پایتخت

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: صنایع و حمل و نقل مهمترین منابعی هستند که در فصل سرد ذرات معلق زیر ۲ و نیم میکرون تولید می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین شهید زاده با تأکید بر اینکه در مجموعه حمل و نقل، بیشترین سهم آلودگی را خودروهای دیزل دارند، افزود: این خودروها شامل کامیون‌هایی هستند که عموماً شب‌ها جابه‌جا می‌شوند و سپس، اتوبوس‌های سرویس، اتوبوس‌های شرکت واحد و مینی‌بوس‌ها، سهم بیشتری دارند.

این مربوط به اطلاعات سال ۹۶ بوده و اگر صنایع بیش از آن چیزی که در سالهای قبل بوده در حال حاضر بیشتر سوخت پر گوگرد بسوزانند در رتبه قبل از حمل و نقل قرار خواهند گرفت.
وی با اشاره به اینکه بر اساس اطلاعات سال ۹۶، بعد از حمل و نقل، صنایع بیشترین نقش را در تولید ذرات معلق داشتند، اظهار کرد: البته با توجه اینکه در حال حاضر بخش قابل توجهی از آلودگی به پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها و صنایع باز می‌گردد که به دلیل افزایش مصرف گاز خانگی، سوخت پر گوگرد بیشتری می‌سوزانند و ذرات معلق بیشتری تولید می‌کنند، احتمال می‌رود سهم صنایع در آلایندگی هوای تهران از حمل و نقل بیشتر شده باشد.

شهید زاده با بیان اینکه بدون تردید صنایع از منابع اصلی آلودگی هوای تهران هستند، تصریح کرد: این موضوع هنگامی بیشتر به چشم می‌آید که در یک روز تعطیل و خلوت که خودروهای کمتری در سطح شهر تردد می‌کنند، آلودگی هوا بالا می‌رود که مسلماً این افزایش از منبع دیگری به جز حمل و نقل تولید می‌گردد و این منبع، عموماً صنایعی هستند که آلودگی آنها وارد شهر می‌شود.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تأکید بر اینکه این شرکت منابع تولید آلودگی را صرفاً در محدوده شهر تهران اندازه‌گیری می‌کند و خیلی از منابع ممکن است دورتر از شهر باشند و ما برای اندازه‌گیری آنها دسترسی نداشته باشیم در صورتی که بر روی کیفیت هوای تهران تأثیر می‌گذارند، خاطرنشان کرد: حتی ذرات معلق بزرگ‌تر از ۱۰ میکرون که عموماً شامل گرد و خاک هستند و ممکن است از فاصله بسیار دور وارد تهران شده باشند نیز بر آلودگی هوای این کلان‌شهر اثر می‌گذارند.

کد خبر 5107687

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 13 =