نجات سمندرهای غرق شده در گل‌ولای سیلابی در اندیمشک

اندیمشک- رئیس اداره محیط زیست اندیمشک گفت: سمندرهای غرق شده در گل‌ولای سیلابی بر اثر بارش در یال کوه چاوونی در منابع آبی مجاور در اندیمشک رهاسازی شدند.

سعید عیدی گماری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در پی رواناب‌های توأم با گل و لای ناشی از بارش‌های اخیر باران از یال کوه چاوونی بالا در منطقه سرتپ دورق بخش الوار گرمسیری شهر اندیمشک، چند سمندر کوهستانی لرستان مستغرق در گل‌ولای سیلابی رهاسازی شدند.

وی افزود: توسط عشایر ساکن در محل، فعال محیط زیستی پارسا معروف به سمندربان و یگان محیط زیست شهر اندیمشک، پس از خارج کردن از گل‌ولای سیلابی و شست‌وشوی اندام‌های حرکتی و تنفسی سمندرها از مرگ حتمی نجات و در منابع آبی مجاور رهاسازی شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست اندیمشک نقش پررنگ آموزش را برای این اداره قابل استدراک دانست و گفت: آموزش به جوامع محلی در زمینه حراست از سمندر لرستانی بسیار ضروری است.

وی افزود: از سوی برخی فعالان محیط زیستی عملگرا، گروهای مردم نهاد، اداره محیط زیست و به‌طور ویژه سمندربان ساکنان محلی با فراگیری آموزش‌های محیط زیستی اولیه، کمک شایانی در نجات سمندرهای مستغرق از گل‌ولای سیلابی انجام دادند.

عیدی گماری در ادامه تصریح کرد: سمندر بر اساس معاهده کنوانسیون سایتیس (CITES)، تجارت جهانی آن به سبب در معرض انقراض بودن منع شده است.

وی گفت: باید به اهمیت این گونه دوزیست دم‌دار در جوامع محلی که سبب خود حفاظتی این گونه ارزشمند شده است، توجه خاصی داشت.

رئیس اداره محیط زیست اندیمشک عنوان کرد: از طرفی، به دلیل تغذیه مستمر سمندر از بی‌مهرگان و زیبایی مسحورکننده، تلالو رنگ سبب شده که ارزش کنترلی جمعیت بی‌مهرگان و زیباشناختی جایگاه خود را به ارزش اقتصادی داده و حیات این گونه ارزشمند در معرض تهدید است.

کد خبر 5107802

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =