نکات مهم منابع آزمون نظام مهندسی ساختمان

در این مطلب با نکات مهم منابع آزمون نظام مهندسی ساختمان آشنا می شوید.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، چالش اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی پایه ۳ مهندسی ساختمان، یکی از مراحل بعد از اخذ مدرک کارشناسی رشته‌های هفتگانه مهندسی ساختمان است. فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی مرتبط با ساختمان (عمران، معماری، برق، مکانیک، نقشه‌برداری، شهرسازی، ترافیک) که می‌توانند عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان محل سکونت خود شوند، بعد از سپری شدن سه سال از تاریخ فارغ‌التحصیلی می‌توانند در آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان ثبت‌نام و در صورت کسب نمره حدنصاب قبولی، موفق به اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی در صلاحیت قبول‌شده نظارت یا اجرا یا طراحی (هم‌زمان یا هرکدام مستقلاً) شوند.

منابع آزمون نظام مهندسی در زمان ثبت‌نام هر دوره از طرف سایت دفتر مقررات ملی ساختمان که مجری برگزاری آزمون نظام مهندسی است اعلام می‌گردد. منابع هر رشته تحصیلی و هر صلاحیت آزمونی (نظارت، اجرا و طراحی) بسته به موضوع آن رشته و صلاحیت از مباحث مقررات ملی ساختمان ایران (کتاب‌های جلد سبز رنگ) انتخاب و اعلام می‌شود. سال روی جلد مباحث مقررات ملی اصلی‌ترین شاخص هر مبحث بوده و سال روی جلد هر مبحث به‌منزله یک کتاب کاملاً متفاوت از سال جلد قبلی بوده و به‌هیچ‌عنوان سال روی جلدها جایگزین هم نبوده (حجم مبحث گاهاً نصف یا دو برابر می‌شود) و اصلاحیه‌های موجود نیز برای مباحث سال جلد جدید هست و بمنزله اصلاح محتوای نبوده و دقیقاً سال جلدهای اعلامی باید تهیه‌شده و مورد استفاده قرار گیرد.

منابع هر رشته / آزمون می‌تواند علاوه بر تعدادی از مباحث مقررات ملی ساختمان اعلامی، شامل قانون نظام مهندسی ساختمان، راهنماهای رسمی مباحث و نشریات نظام فنی کشور و.. باشد که همگی مربوط به انتشارات رسمی بوده و هیچ کتاب مربوط به مؤلفین شخصی جز منابع آزمون نظام مهندسی نیست. عملاً هیچ کتاب خلاصه‌نویسی یا جمع‌بندی منابع در یک کتاب نمی‌تواند جایگزین منابع اصلی آزمون نظام مهندسی شود، حجم بالای مباحث قابل جمع‌بندی در یک کتاب بزرگ نبوده و عملاً هم امکان‌پذیر نیست، تغییر یک مبحث مقررات ملی ساختمان عملاً منجر به بلااستفاده شده آن کتاب خواهد شد. چون هیچ بند و نکته‌ای در مباحث مقررات ملی قابل خلاصه‌نویسی یا حذف نیست و ممکن هست همان تبصره حذف شده در کتاب مؤلفین مورد سوال در آزمون باشد. کتاب‌های مباحث مقررات ملی علاوه بر منبع آزمون نظام، به‌عنوان ابزار کار و رفرنس کارهای مهندسین چه در حوزه طراحی و نظارت ساختمان و چه در مرحله اجرا هست.

موفقیت در آزمون ورود به حرفه مهندسان

با توجه به تعداد و حجم بالای مباحث مقررات ملی ساختمان و از طرفی نکته‌دار بودن سوالات آزمون و محدودیت زمان آزمون نظام مهندسی که عملاً آزمون نظام مهندسی را تبدیل به آزمون دقت عمل و سرعت عمل کرده است.

راه‌حل افزایش دقت در آزمون نظام مهندسی علاوه بر مطالعه روزنامه وار مباحث با هدف آشنایی با محتوا و ساختار هر مبحث و فصل بندی آن مبحث؛ تست زنی و تمرین با سوالات استاندارد از مباحث مقررات ملی ساختمان است، به اینصورت که سوالات مبحث به مبحث از مقررات ملی ساختمان با کلیدواژه و در شرایط زمانی محدود آزمون نظام مهندسی تمرین شود. همچنین استفاده از فیلم‌های آموزشی آمادگی آزمون نظام مهندسی نظیر فیلم مباحث مقررات ملی نیز می‌تواند در رسیدن به سطح مطلوب آمادگی کمک نمائید.

کلیدواژه آزمون نظام مهندسی

راه حل افزایش سرعت عمل در آزمون نظام مهندسی استفاده از کلید واژه سرجلسه آزمون هست، که فهرستی از واژگان کلیدی و تخصصی از متن مباحث بوده که آدرس دقیق هر واژه مورد نظر را از بر اساس شماره مبحث و شماره صفحه مورد نظر را می‌دهد. در واقع بجای ورق زدن و گشتن یک کلمه مشخص در بین صفحات مباحث؛ تنها با مراجعه به آن واژه در کلیدواژه که بر اساس ترتیب حروف الفبا مشابه کتب فرهنگ لغت مرتب شده است، شماره صفحه واژه مورد نظر را پیدا کرده و دقیقاً به صفحه / صفحات مورد سوال مراجعه می‌شود.

کدام کلید واژه بهتر است

مقایسه کلیدواژه‌های مختلف ارائه شده برای آزمون نظام مهندسی، کلید واژه مفهومی و جدولی سازه پلاس عملکرد مناسب و پوشش حداکثری در آزمون‌های چند سال اخیر نظام مهندسی در رشته‌ها و آزمون‌های مختلف را داشته و اثبات عملکرد و رضایت استفاده کنندگان از این کلیدواژه بالاتر از سایر محصولات مشابه می‌باشد و مورد تائید مدرسین آزمون ورود به حرفه مهندسان است. بر اساس بررسی‌های به‌عمل‌آمده توسط داوطلبین آزمون نظام مهندسی محصولات مشابه زیرمجموعه کلیدواژه سازه پلاس بوده و واژه‌های زائد و غیرکاربردی در این کلیدواژه تقریباً وجود ندارد.

جمع‌بندی: برای موفقیت در آزمون نظام مهندسی ضمن داشتن همه منابع رسمی اعلامی با سال روی جلد مشخص شده، تمرین سوالات مباحث مقررات ملی در شرایط زمانی آزمون با کلیدواژه سازه پلاس لازم است.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

کد خبر 5110639

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha