کاهش میزان آلودگی هوای شیراز/شاخص آلودگی هوا از ۱۳۰ به ۶۹ رسید

شیراز - معاون اداره کل حفاظت محیط زیست فارس گفت: کیفیت هوای شیراز در ساعت 8 صبح امروز با قرار گرفتن بر روی شاخص ۱۳۰ برای گروههای حساس ناسالم بود که به تدریج این شاخص کاهش یافت.

قاسم نهاوندی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرین وضعیت کیفی هوای شهر شیراز اظهار داشت: کیفیت هوای شهر شیراز در ساعت ۸ صبح امروز عدد ۱۳۰ را نشان می‌داد که حاکی از شرایط ناسالم برای گروههای حساس بود.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست فارس خاطر نشان کرد :بر اساس استاندارد سازمان حفاظت محیط زیست چنانچه شاخص ذرات کمتر از دو و نیم میکرون (AQI) بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ باشد، کیفیت هوا برای گروههای حساس ناسالم می‌شود.

وی افزود: عدد این شاخص نشان دهنده کیفیت ناسالم هوا برای گروههای حساس بود که در این حالت افراد مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان باید از فعالیت‌های طولانی مدت یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست فارس تاکید کرد: بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی فارس طی سه روز نخست هفته شرایط پایداری وجود دارد که در تماس با کارشناسان هواشناسی پیش بینی شد این شاخص در طول روز کاهش یابد.

نهاوندی با اشاره به پایش ساعتی آلودگی هوا در شیراز افزود: بر همین اساس شاخص در هر ساعت بررسی و سنجش شد که بر همین اساس در ساعت ۹ صبح شاخص به ۱۱۵، در ساعت ۱۰ به عدد ۷۳ و در ساعت ۱۱ ظهر به عدد ۶۹ رسید که به دلیل گرم شدن هوا در طول روز شدت پایداری آلودگی کاهش خواهد یافت.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست فارس با اشاره به شاخص‌های عددی آلودگی هوا گفت : شاخص کیفیت هوا AQI ، کیفیت هوا را در شش دسته قرار می‌دهد که هر دسته را به سطوح مختلف سلامت انسان مربوط می‌سازد در وضعیت پاک ، میزان AQI بین ۰ و ۵۰ است و کیفیت هوا رضایت بخش است و آلودگی هوا بی خطر یا کم خطر است.

وی در ادامه افزود : اگر میزان AQI بین ۵۱ تا ۱۰۰ باشد کیفیت هوا قابل قبول است اگرچه بعضی از آلاینده‌ها ممکن است برای تعداد بسیار کمی از افراد با ملاحظات بهداشتی خاص همراه باشد.

نهاوندی با اشاره به شاخص بین ۱۰۱ و ۱۵۰ افزود: در این حالت هوا ناسالم برای گروه‌های حساس اعلام می‌شود و بعضی از افراد گروههای حساس ممکن است اثرات بهداشتی خاصی را تجربه کنند برای مثال مردمی که دارای بیماری ریه هستند نسبت به عموم مردم خطرات بیشتری را از مواجهه با ازن متحمل می‌شوند اما مردمی که بیماری ریوی یا قلبی دارند خطر بیشتری را از مواجهه با ذرات معلق متحمل می‌شوند. ولی وقتی آلودگی هوا در این سطح قرار دارد عموم مردم تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست فارس در خصوص هوای ناسالم خاطر نشان کرد : هر فردی ممکن است اثرات بهداشتی AQI بالا را زمانی که مقدار آن بین ۱۵۱ و ۲۰۰ است، تجربه کند. اعضای گروههای حساس بیش از سایرین اثرات جدی را بر سلامت خود تجربه می‌کنند.

وی با اشاره به وضعیت خیلی ناسالم گفت : در این حالت AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار دارد و هشداری برای سلامتی بحساب می‌آید و بدین معنی است که هر کسی ممکن است اثرات جدی تری را بر سلامت خود تجربه کند و در نهایت حالت خطرناک که AQI در این وضعیت از ۳۰۰ بالاتر است و اخطاری جدی برای سلامت انسان و اعلام وضع اضطراری است در این وضعیت احتمالاً تمام افراد جامعه تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

کد خبر 5110811

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =