سامانه پایش آب و خاک ساخته شد

سامانه پایش منابع آب و خاک برای مقابله با خشکسالی توسط یک شرکت فناور ایرانی ساخته شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، سید احمد حیدریان مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان تولید کننده سامانه پایش آب و خاک گفت: این سامانه مجموعه‌ای سخت افزاری به همراه برنامه‌های نرم افزاری و اپلیکیشن است که می‌تواند شبکه آبیاری یا مزارع و باغ ها را به صورت هوشمند تحت نظر قرار دهد. به کمک این سامانه، مقدار کافی آب، مواد مغذی یا رطوبتی که باید ایجاد شود، محاسبه و به محصول تزریق می‌شود.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان ادامه داد: با توجه به شرایط خشکسالی کشور، این محصول دانش بنیان، می‌تواند پاسخی فناورانه به نیاز کشور برای مدیریت بهینه منابع آب و خاک باشد. نهادهای مانند وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو، می‌توانند با استفاده و معرفی این محصول ایران‌ساخت، آن را جایگزین نمونه‌های خارجی کنند.

حیدریان با اشاره به تحقیقات صورت گرفته در این شرکت دانش بنیان، گفت: محصول مشابه خارجی با قیمت‌های بسیار بیشتر ارائه می‌شود. در محصولات خارجی، داده‌ها در اختیار استفاده کننده قرار نمی‌گیرد و فقط حاصل و نتیجه پایش اطلاعات، به کاربر عرضه می‌شود. به همین خاطر شما همیشه وابسته هستید. اما در محصول ایرانی، همه داده‌ها در اختیار کاربر و کشاورز قرار می‌گیرد.

این فعال دانش‌بنیان ضمن درخواست حمایت از نهادهای مسئول افزود: این دستگاه به صورت هوشمند کار می‌کند و می‌توان زمان آبیاری یا زمان خاموش و روشن شدن دستگاه را به صورت پیش فرض تعیین کرد. چنین محصول فناورانه‌ای یک نیاز ضروری برای مدیریت هر چه بهتر منابع آب و خاک در کشور است.

وی همچنین بیان کرد: در کشورمان در زمینه منابع خاک و ذخایر زیرزمینی آب با مشکل مواجه هستیم. بنابراین استفاده از روش‌های سنتی نیز دیگر جوابگو نیست. به همین دلیل از سازمان‌های دخیل در این حوزه، درخواست دارم تا به جای توسعه روش‌های سنتی و یا استفاده از محصولات خارجی، از محصول باکیفیت ایرانی استفاده کنند.

کد خبر 5114866

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =