نسل جدید تجهیزات سرمایشی با مصرف انرژی بسیار پایین

استفاده از تکنولوژی های سرمایشی قدیمی در دستگاه ها موجود اتلاف بیشتر انرژی می شود و در نتیجه هزینه های جاری مصرف کننده را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، یکی از مهمترین مواردی که در استفاده از تجهیزات سرمایشی در فصول گرم سال از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد توجه به میزان مصرف انرژی این تجهیزات است. استفاده از تکنولوژی‌های سرمایشی قدیمی در دستگاه‌ها موجود اتلاف بیشتر انرژی می‌شود و در نتیجه هزینه‌های جاری مصرف کننده را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. در این مطلب به بررسی تکنولوژی‌های به کار رفته در دستگاه‌های سرمایشی عرضه شده توسط فروشگاه اندیشه سبز خواهیم پرداخت و مهمترین دلایل کاهش مصرف انرژی در این دستگاه‌ها را برخواهیم شمرد.

تجهیزات لبنیاتی سرمایشی:

مواد لبنیاتی با توجه به ماهیت آنها که امکان خراب شدگی بالایی در مقابل گذر زمان و تغییر دمایی دارند، از این رو بهتر است همواره با استفاده از ابزارهای مخصوص دمای این محصولات در میزان استاندارد حفظ شود. یکی از مهمترین این ابزارها که به صورت گسترده ای به منظور نگهداری کوتاه مدت شیر و سایر مواد لبنی در داخل کارگاه‌های لبنیاتی و مغازه‌های عرضه مواد لبنی عرضه می‌شود، شیر سردکن می‌باشد. این دستگاه همانطور که از اسمش پیداست ابزاری برای خنک سازی شیر می‌باشد.

شیر سردکن دارای چند قطعه‌ی مهم می‌باشد. مخزن که از جنس استیل بهداشتی تولید می‌شود تا تمامی موارد بهداشتی به دلیل نگهداری مواد لبنی در داخل دستگاه رعایت شود. دور تا دور مخزن به وسیله‌ی سیم‌های مسی پیچانده می‌شود. سپس سرمایش توسط موتور به میله‌ها و از طریق آنها به مخزن منتقل می‌شود. در نتیجه‌ی این امر مخزن خنک شده و شیر خنک نگه داشته می‌شود. در داخل شیر سردکن دماسنجی مخصوص به منظور اندازه گیری دما و وجود دارد که با اتصال این دماسنج به ترموستات موجود در خارج دستگاه امکان تنظیم دقیق میزان دمای مخزن فراهم می‌شود.

شیر سردکن‌ها همچنین دارای یک شیر به منظور خروج مواد لبنی می‌باشند. از سویی دیگر یک موتور و یک گرداننده در قسمت فوقانی دستگاه قرار داده می‌شود تا به صورت مرتبط با همزنی مواد لبنی، دما را به صورت یکنخوات در انها توزیع کرده و مانع از ته نشینی مواد شوند.

این دستگاه‌ها به منظور کاهش مصرف انرژی به صورت کامل توسط فوم های تزریقی و روش‌های متنوع دیگری عایق بندی می‌شوند. عایق بندی مناسب سبب کاهش اتلاف انرژی و خنک ماندن مایع درون مخزن برای مدت زمان بیشتری می‌شود که در نتیجه‌ی آن مصرف انرژی به مقدار قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند.

سیستم‌های مخصوص در آبسردکن ها:

علاوه بر سیستم‌های اشاره شده در شیر سردکن، که در آبسردکن های معمولی نیز استفاده می‌شود، شیوه‌ی جدیدی از سیستم‌های سرمایشی بسیار قدرتمند وجود دارد که به منظور تامین آب خنک در مناطقی با دمای بسیار بالا یا عبور و مرور بسیار بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در سیستم جدید اوابراتور به جای اینکه در خارج از مخزن قرار گرفته و سیم‌هایش دور تا دور مخزن پیچانده شود، در داخل مخزن قرار می‌گیرد در نتیجه دستگاه می‌تواند با سرعت بسیار بالایی آب داخل مخزن را خنک کند. این مورد سبب کاهش مدت زمان تولید آب خنک و در نتیجه در دسترس بودن آب خنک در محیط‌های پر رفت و آمد می‌شود.

سیستم‌های مذکور در انواع آبسردکن موجود در مناطق جنوبی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. دلیل این امر همانطور که اشاره شد، عدم توانایی سیستم‌های اوابراتور قدیمی در خنک سازی مناسب آب می‌باشد که نیاز برای استفاده ار روش‌های نوین را ایجاد کرده است.

دستگاه‌های مذکور با توجه به نیاز کاربران در نمونه‌های چند شیر قابل تولید می‌باشد. بدنه ی دستگاه‌های آبسردکن حتماً باید از جنس استیل غیرمغناطیسی باشد تا بتواند از زنگ زدگی دستگاه به طور کامل جلوگیری کند.

همچنین در تولید اوابراتور نیز تمامی موازین بهداشتی رعایت می‌شود چرا که اوابراتور به صورت مستقیم در داخل مخزن قرار گرفته و با اب تولید شده به صورت مستقیم در ارتباط می‌باشد.

از دیگر نکات مهم در این سیستم، استفاده از موتورهای استاندارد با مصرف انرژی پایین می‌باشد. با توجه به اینکه امکان تولید آب خنک آسان‌تر می‌شود مصرف انرژی نیز به صورت قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. از سویی دیگر تولید کنندگان به منظور کاهش هر چه بیشتر مصرف انرژی در این دستگاه‌ها از فوم های تزریقی چند سانتی متری نیز در این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند که امکان خنک نگهداشتن آب برای مدت زمان بیشتری را فراهم می‌کند.

سیستم‌های اتوماتیک تولید یخ:

از دیگر تجهیزات سرمایشی که تکنولوژی‌های مختلف در بهبود عملکرد و کاهش مصرف انرژی آنها تاثیر بسزایی داشته می‌توان به انواع یخسازاشاره کرد. یخساز همانطور که از نامش پیداست به منظور تولید یخ در انواع نمونه‌های حبه‌ای، قالبی، پودری و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به کاربرد بسیار زیاد تکه‌های یخ در رستوران‌ها، مراکز صنعتی نگهداری گوشت، ماهی و...، صنایع بتن سازی و... لزوم بهره مندی از تکنولوژی‌های نوین در جهت تولید کاهش مصرف انرژی و افزیش در دسترس قرار گرفتن یخ نمایان شده است. https://www.andisheh-sabz.com/

در سیستم‌های نسل جدید، در نمونه‌هایی که در رستوران‌ها استفاده می‌شود، فشار تولید یخ در ابتدای شروع دستگاه بالا می‌باشد. سپس یخ در مخزن قرار گرفته و با توجه به برداشت کاربر از یخ‌ها و کاهش میزان یخ موجود در مخزن، یخساز اقدام به تولید یخ با انرژی کمتری می‌کند. بهره مندی از سیستم‌های عایق بندی پیشرفته در این دستگاه‌ها سبب شده است که میزان هدر رفت انرژی به مقدار بسیاری کاهش یابد و در نتیجه‌ی آن یخ، مدت زمان بیشتری بدون کاهش دمایش در داخل مخزن دستگاه قرار گیرد. بالطبع با بهره مندی از چنین اقدامی دستگاه بیشتر در حالت اماده به کار بوده و مصرف انرژی آن به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

این مورد در سیستم‌های یخسازی بزرگ همچون کارخانه‌های یخسازی، با بهینه کردن قطعات دستگاه و بخصوص بهینه کردن میزان مصرف انرژی موتور دستگاه مهیا می‌شود. از این رو در این نوع از دستگاه‌ها موتورهای بسیار پیشرفته و کم مصرفی استفاده می‌شود تا توان مصرفی دستگاه کاهش یابد.

نتیجه گیری:

اندیشه سبز از شناخته شده ترین عرضه کننده‌های انواع دستگاه‌های سرمایشی خانگی و صنعتی می‌باشد که با توجه به اصول استاندارد بین المللی در کاهش مصرف انرژی، اقدام به استفاده از تکنولوژی‌های روز در دستگاه‌های تولید خود کرده است تا علاوه بر افزایش راندمان و طول عمر دستگاه، در مقابل مصرف بیش از حد انرژی نیز عملکردی بسیار مناسب از خود نشان داده و قدمی موثر در کاهش مصرف انرژی بردارد.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

کد خبر 5114973

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =