دیدار دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مفتی اعظم سوریه

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با دکتر شیخ احمد بدرالدین حسون، مفتی اعظم سوریه دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شیخ احمدبدرالدین حسون، مفتی اعظم سوریه در ابتدای این دیدار، ضمن تبریک انتصاب حجت الاسلام و المسلمین شهریاری به عنوان دبیر کل جدید مجمع جهانی تقریب، این چنین انتخاب هوشمندانه و بجای مقام معظم رهبری را ستود و در ادامه افزود: مشکل ما امروز وجود تلویزیون و شبکه‌های ماهواره‌ای معاند اسلام است که به نام مذهب یا دانشگاه‌های اسلامی سخن می‌گویند اما همه آنها دشمنی و تفرقه را میان مسلمانان گسترش می‌دهند و هیچ نشانه‌ای از محبت و وصال و عرفان در آنها نیست. بلکه تمام تلاششان ایجاد تفرقه و جلوگیری از وحدت مسلمانان است.

مفتی اعظم سوریه با بیان اینکه مشکل اصلی سوریه، آمریکا است، اظهار داشت: الان آمریکایی‌ها می‌خواهند کشورهای اسلامی را تجزیه کنند و بدین خاطر در حال تفرقه انگیزی بین مناطقی همچون کشمیر و کردستان عراق و سوریه و … هستند و سعی در ایجاد کشورهایی متشتت دارند.
وی افزود: وقتی تکفیری‌ها به نام دولت اسلامی، فعالیت خود را در سوریه و عراق آغاز کردند و کردها، علویان، اهل سنت و شیعه درگیر شدند، شهید سلیمانی وارد معرکه شد و در یاری کردن به مردم سنی و شیعه به صورت یکسان اقدام می‌کرد و می‌گفت: با همدیگر همکاری و تعاون داشته باشید و بدین دلیل در بین جامعه سوریه از استقبال ویژه‌ای برخوردار بود و هرکجا می‌رفت با استقبال خاصی روبرو می‌شد.

شیخ احمد حسون با ابراز خوشحالی از موفقیت‌های جمهوری اسلامی در زمینه تکنولوژی اظهار داشت: چند سال پیش طی سخنرانی در سالن اجلاس سران در تهران گفتم؛ ای مردم ایران، شما امروز به ماهواره رو کرده اید، و زمانی می‌آید که ماهواره ایرانی ما را از شبکه‌های مورد استفاده غربی بی نیاز می‌کند. همه شبکه‌ها در دست دشمنان است لذا گفتم از ۱۴۰۰ سال پیش پیامبر (ص) فرمود: اگر علم در ثریا باشد مردانی از فارس به آن دست می‌یابند. در این زمان این حدیث را در مورد کسانی تفسیر می‌کنیم که به ماهواره دست پیدا کردهاند.
وی افزود: من به پارلمان اروپا رفتم و سخنرانی کردم. در آنجا دیدم که به ۱۴ زبان مختلف سخن می‌گویند. گوشی‌هایی قرار داده بودند که مثلاً ایتالیایی به زبان ایتالیایی می‌شنید، فرانسوی به زبان فرانسوی و.... پس می‌بینیم که ۱۴ زبان در یک پارلمان استفاده می‌شود. ولی ما امت اسلامی فقط سه یا چهار زبان داریم که این خود دلیلی بر موارد کم اختلافی ما مسلمانان می‌باشد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز در این دیدار ضمن خیر مقدم به مفتی اعظم سوریه، اظهار داشت: با توجه به شیوع بیماری کرونا در جهان، امسال تصمیم گرفته شد که شیوه برگزاری کنفرانس وحدت تغییر شکل پیدا کند و به صورت مجازی برگزار شود که دراین کنفرانس بیش از ۳۰۰ شخصیت درباره مصائب و بلایای جهان اسلام سخنرانی کردند.

وی با اشاره به تشکیل امت واحده اسلامی و سپس ایجاد تمدن نوین اسلامی اظهار داشت: راهبردهای بین‌المللی امت واحده پنج گام دارد که گام نخست آن "پرهیز از تفرقه گرایی و تعرض در جهان اسلام" است. پرهیز از جنگ وترغیب به اصلاح و صلح عادلانه، پرهیز از ترور و ترغیب به اخوت، پرهیز از تکفیر و پذیرش اجتهاد در مذاهب، پرهیز از تنازع و ترغیب به همدلی و همدردی و پرهیز از مشاجره، حرمت شکنی و توهین وتشویق به احترام و تکریم گام‌های این راهبرد به شمار می‌رود.
دکتر شهریاری با بیان اینکه گام دوم "همکاری در جهان اسلام" است، اظهار داشت: این گام دو مرحله دارد یکی مقابله با دشمن مشترک؛ که شامل دشمن شناسی جهان اسلام، ترویج روحیه مقابله با دشمنان استکباری بین نخبگان، مردم و صاحب منصبان حکومتی و جنگ نرم علیه دشمن با ابزارهای شبکه ای فراگیر و امن از جمله تأسیس اتحادیه رسانه‌ای همسو و دیگری احسان و دوستی با مسلمانان؛ که شامل تمسک به قرآن و اهل بیت به عنوان دو محور همکاری، کمک به مظلومان و مستضعفان و همیاری در رفع مشاجرات، منازعات و جنگ‌ها است.

وی با بیان اینکه گام سوم "هم افزایی ملل اسلامی" است، اظهار داشت: این گام سه مرحله دارد: مرحله اول هم افزایی در قدرت که شامل تبیین نظام ارجح مبتنی بر ولایت فقیه- ترکیب اسلامیت و جمهوریت، تبیین نظامات جایگزین مقبول دیگر در کشورهای اسلامی، گام‌های اساسی به سوی اتحادیه اسلامی با تأکید بر سه اصل عزت، حکومت و مصلحت و تربیت مدیران انقلابی جوان می‌باشد. مرحله دوم هم افزایی ملل اسلامی در امنیت است که شامل پیشگیری از تسلط بیگانه، پیشگیری از تجزیه و افتراق و استعمارشدگی نو، ثبات امنیت بین دول اسلامی و تمامیت ارضی کشورهای اسلامی است.

مرحله سوم هم افزایی ملل اسلامی در دانش است که شامل رفع جهل و عقب افتادگی فرهنگی، بیداری اسلامی و ارتقای بینش سیاسی با تأکید بر دشمن شناسی جهان اسلام، گسترش علم و فناوری در جهان و دستیابی به قله‌های دانش جهانی و فناوری‌های پیشرفته در جهان اسلام است. مرحله چهارم هم افزایی ملل اسلامی در ثروت است که شامل رفع فقر در جهان اسلام، مقابله با اسراف و مصرف گرایی، تولید گرایی دانش بنیان با تأکید بر بهره‌مندی از جوانان، مقابله با بیکاری در جهان اسلام، رعایت عدالت توزیعی در تقسیم منابع برای آحاد شهروندان، صیانت از ثروت ملل اسلامی در مقابل چپاول بیگانه و فساد و رانت داخلی، بهره‌گیری حداکثری از فرصت‌های مادی در جهان اسلام، مقاوم سازی اقتصاد کشورهای اسلامی در برابر تحریم و محاصره اقتصادی با استفاده از ظرفیت مردمی و جدایی از اقتصاد نفت بنیان و تک محصولی، تعامل اقتصادی با جهان خارج در حوزه اقتصاد جهانی، نشان سازی اسلامی و توسعه مبادلات تجاری و خدماتی بین کشورهای اسلامی است و مرحله پنجم هم افزایی ملل اسلامی در خدمت رسانی مشارکتی است که شامل ایجاد بانک‌های اطلاعاتی جهان اسلام (نخبگان، اندیشمندان، فعالان، گروه‌ها، احزاب، گرایش‌ها و …)، شبکه سازی ارتباطی جهان اسلام و شبکه سازی خدماتی و تعاملاتی جهان اسلام است.

دکتر شهریاری با بیان اینکه گام چهارم "خودسازی ملل اسلامی و رشد معنوی و اخلاقی در فضای عمومی جوامع اسلامی" است، اظهار داشت: این گام شامل تعهد عملی به شریعت و عبادات اسلامی و رونق مساجد و شعائر دینی و فضاهای معنوی در برابر بی دینی و تفکر سکولار، ترویج صفات اخلاق اسلامی و سبک زندگی اسلامی در برابر بی مبالاتی و تفکر لیبرال، تقریب بین مذاهب اسلامی و تقویت اخوت اسلامی در عین تعهد به اصول و عقاید و اعمال خاص خود، مبارزه با فساد و ایجاد نهادهایی برای اصلاح حاکمان و در صورت عدم امکان، افشای کارگزاران فاسد و ترویج ساده زیستی، پاک دستی و روحیه جهادی مدیران در برابر تفکر سود گرایی غربی، اجرای عدالت اجتماعی، رفع فقرو رسیدگی به محرومان و مستضعفان و ایجاد بسیج مقاومتی و سازندگی منطقه‌ای با بهره‌مندی از جوانان انقلابی و تجارب جهان اسلام است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: گام پنجم و آخرین گام، ایجاد تمدن نوین اسلامی است.

وی در پایان تأکید کرد: به دنبال تصویب قانونی در پارلمان کشورهای همسو هستیم تا بتوانیم راهبردهای بین المللی را پیگیری و راه دستیابی به امت واحده را تسهیل کنیم و امیدواریم بتوانیم این ایده را با همکاری علما و اندیشمندان کشورهای اسلامی به مرحله اجرا برسانیم.

شیخ احمد حسون در پایان با استقبال از راهبردهای بین‌المللی امت واحده که توسط حجت الاسلام و المسلمین شهریاری ارائه شد، اظهار داشت: امیدوارم این راهبرد تبدیل به کتابچه‌ای شود و به محضر رهبر معظم انقلاب ارسال گردد تا از رهنمودهای ایشان در این مورد بهره ببریم و بتوانیم با حمایت معظم له در جهت عملی کردن این راهبردها اقدام نمائیم و بنده نیز به سهم خودم تلاش خواهم کرد تا با جمع دیگری از علمای همسو در کشورهای دیگر این راهبردها را تصویب و پیگیری کنیم.

مفتی اعظم سوریه همچنین با استقبال از پیشنهاد دبیرکل مجمع جهانی تقریب مبنی بر پیگیری تصویب قانونی در پارلمان کشورهای همسو، اظهار داشت: فکر تصویب قانونی در پارلمان کشورهای همسو برای پیگیری این راهبردها با محوریت و شروع مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، ایده بسیار خوبی است که ما نیز آمادگی کامل خود را جهت شروع این حرکت بزرگ اعلام می نمائیم.

کد خبر 5114999

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =