عملیات اجرایی چهار پروژه عمرانی در بندر چابهار  آغاز شد

چابهار- عملیات اجرایی چهار پروژه مهم دریایی و بندری به ارزش ۹ میلیارد ریال در سواحل سیستان و بلوچستان با حضور معاون اول رییس جمهور، وزیر راه و شهرسازی و جمعی از مسئولان این استان آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و سیستان و بلوچستان، بهروز آقایی، مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان ارزش این پروژه‌ها را بالغ بر ۹ میلیارد ریال عنوان و اظهار داشت: عملیات اجرایی پروژه احداث مراکز فرعی جستجو و نجات دریایی سواحل استان (MRCC) در پسابندر به مبلغ ۱۸۰ میلیارد ریال، پروژه پوشش رادیویی کامل سواحل استان سیستان و بلوچستان در منطقه A۱ دریایی با اعتبار کل ۱۱۰ میلیارد ریال، پروژه اطفا حریق و آبیاری قطره‌ای فضای سبز بنادر شهید کلانتری، شهید بهشتی و کوی مسکونی بندر با اعتبار کل ۵۵۰ میلیارد ریال و پروژه سرمایه گذاری احداث مخازن نگهداری فرآورده‌های نفتی (پتروشیمی) به روش BOT به مبلغ ۸.۱۶۹ میلیارد ریال در بندر شهید بهشتی چابهار شروع می‌شود.

وی در تشریح جزئیات این پروژه‌ها افزود: مراکز فرعی جستجو و نجات دریایی پسابندر یکی از دو مرکز فرعی(MRCC) برنامه ریزی شده در راستای ارتقا ایمنی دریانوردی و افزایش سرعت واکنش تیم‌های امداد نجات دریایی در چارچوب انطباق با کنوانسیون بین المللی (SAR) با ظرفیت اشتغال زایی ۷۵ نفر در زمینی به مساحت ۵۰۰ مترمربع احداث می‌شود.

مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه این مراکز به لحاظ موقعیت خاص و استراتژیکی در شرقی ترین نقطه جنوب کشور و به عنوان نزدیک ترین مرکز برای دسترسی به آب‌های آزاد حائز اهمیت می‌باشد افزود: این مرکز مسئول اعمالی چون تجسس و نجات، کمک‌های پزشکی در سوانح دریایی، جلوگیری از آلودگی دریا و کنترل ایمنی دریایی یک منطقه به حساب می‌آید.

آقایی در خصوص پوشش کامل رادیویی سواحل استان به عنوان دومین پروژه مربوطه، با بیان اینکه پروژه مذکور با ظرفیت اشتغال زایی ۷۵ نفر و در مدت ۱۲ ماه در محدوده ساحلی استان به طول ۵۴۱ کیلومتر با ایجاد پنج سایت رادیویی پسابندر، بریس، چابهار، گوردیم و بندر شهید رضایی زرآباد پیاده سازی شده است تصریح کرد: این پروژه پوشش کامل رادیویی (VHF) در آب‌های ساحلی استان را فراهم و موجب افزایش ایمنی کشتیرانی و دریانوردی در چارچوب کنوانسیون بین المللی (SOLAS) و تسریع در واکنش به پیام‌های اضطراری دریایی و عملیات جستجو و نجات در دریای عمان می‌شود.

وی اظهار کرد: بخشی از پروژه پوشش رادیویی سواحل شرقی استان شامل ۱۵۰۰ متر کابل کشی فیبر نوری به سایت بریس، ۱۰۰۰ متر کابل کشی فیبر نوری به سایت پسابندر، برق رسانی سایت بریس به طول ۱۲۰۰ متر با استفاده از ۱۶ اصله تیر برق با ترانس ۲۵ کیلوولت و برق رسانی سایت پسابندر به طول ۸۰۰ متر کابل به صورت دفنی و توان ۲۰۰ کیلووات و اتاق و ترانس ۳۱۵ کیلوولت است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از پروژه اطفا حریق بندر شهید کلانتری و آبیاری قطره‌ای فضای سبز بنادر شهید بهشتی، شهید کلانتری و کوی مسکونی بندربه عنوان سومین پروژه اجرایی با اعتبار کل ۵۵۰ میلیارد ریال نام برد و هدف از اجرای این پروژه را افزایش ضریب ایمنی اسکله‌ها، شناورهای سنتی، محوطه‌ها و کوی مسکونی بندر و صرفه جویی و بهینه سازی اصلاح الگوی مصرف به میزان حداقل ۳۰ درصد عنوان کرد.

وی با بیان اینکه این پروژه با اشتغالزایی برای ۸۰ نفر و در مدت ۱۸ ماه اجرا می‌شود افزود: مجموع لوله گذاری انجام شده در این پروژه ۱۲۷ کیلومتر از جنس پلی اتیلن می‌باشد که ۷ کیلومتر مربوط به شبکه اطفا حریق در بندر شهید کلانتری و ۱۲۰ کیلومتر لوله گذاری آبیاری قطره‌ای فضای سبز بنادر شهید بهشتی، شهید کلانتری و کوی مسکونی است.

آقایی اضافه کرد: برای این پروژه از ۵ ایستگاه پمپاژ و ۴ مخزن بتنی شامل (یک مخزن ۷۰۰ متر مکعبی برای شبکه اطفا حریق و ۳ مخزن ۶۰۰، ۳۰۰ و ۱۱۵ متر مکعبی در آبیاری) استفاده شده است.

وی همچنین درباره پروژه احداث مخازن نگهداری فرآورده‌های نفتی (پتروشیمی) در بندر شهید بهشتی چابهار اظهار کرد: این پروژه با ظرفیت سالانه ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تن و با ظرفیت اشتغال زایی مستقیم ۱۲۵ نفر در زمینی به مساحت ۸۷۰۰۰ متر مربع احداث می‌شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه مبلغ این پروژه ۸.۱۶۹ میلیارد ریال و مدت آن ۲۵ ساله می‌باشد تصریح کرد: احداث این پروژه در راستای ایجاد ترافیک دریایی در سواحل مکران، رقابت پذیر نمودن محصولات صادراتی نسبت به سایر کشورها با توجه به نزدیکی بندر چابهار به کشورهای هدف و ذخیره سازی محصولات تولید شده در سایت پتروشیمی نگین مکران است.

کد خبر 5116261

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 13 =