کتاب «ملاصدرا» از سوی انتشارات سوره مهر چاپ شد

خرم‌آباد- مسئول واحد آموزش و پژوهش حوزه هنری لرستان از چاپ کتاب «ملاصدرا» در ۲۰۶ صفحه و شمارگان یک هزار و ۲۵۰ نسخه توسط انتشارات سوره مهر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهیار صادقی شامگاه شنبه در سخنانی از انتشار کتاب «ملاصدرا» از سوی واحد آموزش و پژوهش حوزه هنری لرستان خبر داد و اظهار داشت: این کتاب، مبانی حکمی هنر و زیبایی در گستره خیال از نظر ملاصدرا را روایت می‌کند که توسط زینب ساکی به رشته تحریر درآمده است.

وی گفت: کتاب «ملاصدرا» در ۲۰۶ صفحه و شمارگان یک هزار و ۲۵۰ نسخه توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.

مسئول واحد آموزش و پژوهش حوزه هنری لرستان با اشاره به برنامه‌های این واحد تصریح کرد: همچنین در حال حاضر سه پژوهش جهت تبدیل به کتاب درحال بررسی است که پس از تأیید نهایی تا پایان سالجاری منتشر می‌شوند.

در بخش اول مجموعه «ملاصدرا» به بررسی مفهوم هنر، زیبایی و خیال در فلسفه غرب پرداخته و دیدگاه کسانی همچون افلاطون، ارسطو و فلوطین مطرح می‌شود و بحث تا آنجا پیش می‌رود که فلوطین روایت افلاکی خود از هنر را مطرح می‌کند و زیبایی حقیقی و هنر برخاسته از آن را حسن معقول در لباس محسوس می‌داند.

در بخش دوم؛ شرح حال آرای فیلسوفان مسلمان در وصف خیال به عنوان جنس قریب هنر و زیبایی برخاسته از آن است و در آخر به نظریه زیبایی و هنر در نگره ملاصدرا پرداخته می‌شود و دیدگاه اصالت وجودی و بدیع ملاصدرا راجع به عالم خیال و شأن هنری آن و چگونگی زایش هنرهای لطیف مطرح می‌شود.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم «زیبایی و زیبا شناسی در اندیشه‌ها و آثار هر فیلسوف و عارف بزرگی به منزله کلیدی است که به بهترین نحو به عمق آن اندیشه‌ها راه می‌برد. زیبایی شناسی از علم به زیبایی سخن می‌گوید اما در حقیقت، زیبایی شناسی یکی از مبانی عمیق فلسفی در هر مکتب و مذهبی به شمار می‌آید. یعنی بدون مطالعه زیبایی شناسی نمی‌توان به محتوای تفکر تمدن‌ها و مکاتب بشری پی برد».

کد خبر 5117992

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 8 =