کرونا مانع سرشماری جمعیت گوزن زرد ایرانی شد/خطر انقراض تداوم دارد

ارومیه -معاون فنی حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت:جمعیت ۵۵ راسی گوزن زرد ایرانی جزیره اشک دریاچه ارومیه همچنان در خطر انقراض قرار دارد و امسال به دلیل کرونا موفق به سرشماری نشده ایم.

حجت جباری در خصوص آخرین وضعیت گونه با ارزش و در خطر انقراض گوزن زرد ایرانی جزیره اشک دریاچه ارومیه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: بر اساس آخرین سرشماری ۵۵ رأس گوزن زرد ایرانی در این جزیره مشاهده شده و هنوز به دلیل بیماری کرونا سرشماری جدید انجام نگرفته است.

وی با اشاره به وجود گونه‌هایی مانند شغال و پلنگ در جزایر دریاچه ارومیه، ادامه داد: در سال ۹۲ جمعیت گوزن زرد ایرانی در جزیره اشک ۳۵۵ رأس بود که این میزان در سال ۹۴ به ۱۶۶ رأس کاهش یافت و امروز به ۵۵ رأس رسیده است که برای مقابله با خطر کاهش جمعیت جمعیت شغال در جزیره به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

جباری با بیان اینکه در سال‌های اخیر در راستای حفاظت از این گونه منحصر به فرد ۳۵ قلاده از حیات وحش مهاجم در جزیره اشک زنده گیری و از این مکان خارج شده‌است، عنوان کرد: همزمان با این اقدام برنامه‌های حفاظتی و افزایش جمعیت گوزن زرد ایرانی در قالب برنامه ملی حفاظت در دست اجراست، متأسفانه خطر انقراض همچنان این گونه باارزش را تهدید می‌کند.

احداث مرکز تکثیر گوزن زرد ایرانی شمالغرب کشور در ارومیه

معاون فنی حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه در این برنامه برای نجات گوزن زرد اقدامات داخل زیستگاهی و خارج زیستگاهی تهیه و تدوین شده است، اضافه کرد: یکی از این اقدامات اساسی احداث مرکز تکثیر گوزن زرد ایرانی در شمال غرب کشور در راستای جلوگیری از انقراض این گونه منحصر به فرد است که در سه فاز اجرایی در منطقه محیط بانی رشکان اجرا می‌شود.

جباری با بیان اینکه این مرکز در ۱۰ هکتار مساحت با صرف سه میلیارد ریال در حال احداث است، اضافه کرد: بخش‌های مختلف این طرح زیست محیطی شامل احداث قرنطینه، تیمار، محل استاندارد جهت نگهداری گوزن زرد است که قرنطینه و محل تیمار آنها به اتمام رسیده‌است.

قاچاقچی دو رأس گوزن زرد دستگیر و تحویل مقامات قضائی شد

وی در خصوص کشف دو رأس گوزن زرد قاچاق در سردشت طی ماه‌های گذشته و آخرین نتیجه بررسی ژنتیکی این دو رأس افزود: امسال دو رأس گوساله قاچاق شده در سردشت کشف شد، به دلیل شباهت این دو رأس گوزن به گوزن زرد ایرانی آزمایش‌های ژنتیکی در حال انجام است و تا سه ماه آینده نتیجه نهایی مشخص می‌شود.

جباری با بیان اینکه این دو رأس گوزن از نوع گوزن زرد اروپایی به نظر می رسند و باید منتظر نتایج آزمایش ژنتیکی بود، گفت: پرونده متخلفی که اقدام به زنده گیری گوزن زرد کرده بود و قصد قاچاق آنها به کشور عراق را داشت، بعد از دستگیری فرد متخلف در دادگستری در جریان رسیدگی ویژه قرار گرفته است.

گوزن زرد ایرانی از جمله گونه‌های بسیار با ارزش و در خطر انقراض کشور محسوب شده که طی سال‌های اخیر اقدامات زیادی در جهت حفظ و احیای نسل آن در کشور توسط سازمان حفاظت محیط زیست شده‌است.

این جاندار جزو یکی از گونه‌های با ارزش در حال زیست در جزیره اشک پارک ملی دریاچه ارومیه است که در سال‌های اخیر در جریان خشک شدن دریاچه ارومیه زندگی این گونه به خطرات متعددی مواجه شده‌است.

شرایط زیستگاهی جزیره اشک طی ۲ دهه گذشته از وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه بسیار متأثر شد و نتایج آخرین سرشماری در سال ۱۳۹۸ نشان داد با وجود اقدامات متعدد، جمعیت این گونه به ۵۵ رأس کاهش یافته‌است.

کد خبر 5119287

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 7 =