ادامه وضعیت فعلی در جهاد کشاورزی خسارت محض است

قزوین - نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک با بیان اینکه سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در میان ۳۲ مرکز کشور در جایگاه سی ام قرار گرفته است، ادامه وضعیت فعلی را خسارت محض برای کشاورزان دانست.

فاطمه محمدبیگی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با گلایه از وضعیت بد مدیریت در جهاد کشاورزی استان قزوین اظهار کرد: عملکرد این سازمان در برخی برنامه‌های ابلاغی از جمله کلزا و خرید تضمینی گندم را مشاهده کرد.

وی افزود: بین عملکرد سازمان و تحقق اهداف جهاد کشاورزی در حوزه‌های مختلف فاصله‌های بسیار زیادی وجود دارد و از سویی شاهد توزیع ناعادلانه و نامناسب بذر و کود و سایر نهاده‌ها در بین بهره‌برداران بخش کشاورزی و دامداری‌ها و مرغداری‌های استان هستیم.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک با بیان اینکه سازمان جهاد کشاورزی در استان قزوین از کارکرد فنی و کارشناسی خود به شدت فاصله گرفته است، اظهار کرد: به حاشیه راندن مدیران کارآمد و کارشناسان با دانش، عدم مشورت با کارشناسان متخصص و مدیریت ناصحیح و غیرکارشناسی علت اصلی این فاصله موجود بین سازمان و کار تخصصی و کارشناسی است.

وی ادامه داد: آنچه کشاورزی استان را بیشتر از عملکرد ضعیف جهاد کشاورزی استان قزوین تضعیف می‌کند برخی حمایت‌های غیر مستقیم توسط افراد خارج از سازمان است و این دست حمایت‌های سیاسی باعث شده تا عزمی برای تغییر در شرایط وجود نداشته باشد.

افراط در جهت گیری سیاسی به کشاورزان آسیب زده است

محمدبیگی تصریح کرد: افراط در جهت‌گیری سیاسی سازمان جهاد کشاورزی و نگاه غیر کارشناسی و فنی به مسائل کشاورزی در استان قزوین باعث شده تا کشاورزان و بهره برداران در سخت‌ترین شرایط ممکن به سر ببرند و بدون پشتوانه و حامی باشند.

وی بیان کرد: این نوع نگاه‌های سیاسی باعث شده تا پیگیری‌ها برای افزایش اعتبارات در بخش کشاورزی و همچنین تلاش برای حمایت از کشاورزان و بهره برداران بدون نتیجه باقی بماند.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک بیان کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین تأکید کرد: به واسطه عملکرد ضعیف مدیریتی، جهاد کشاورزی استان قزوین در آخرین ارزیابی‌ها از میان ۳۲ استان و منطقه وزارتخانه، حائز رتبهٔ سی‌ام شده است و کسی هم پاسخگوی این عملکرد دستگاه تخصصی کشاورزی در استان با قدمتی بیش از ۵۰ سال نیست.

وی گفت: این سوال ما در جلسه هفته گذشته با وزیر کشاورزی بی پاسخ ماند اما عزمی در استان قزوین بر بهبود شرایط کشاورزی استان وجود ندارد و این امر آزاردهنده است.

محمدبیگی با بیان اینکه عزمی در استان و همچنین استاندار برای بهبود شرایط نیست عنوان کرد: سیاسی کاری و به حاشیه راندن متخصصان، کشاورزی استان را ضعیف کرده است و از سویی برای رفع مشکل، در گفتار وعمل افراد تناقضات زیادی وجود دارد و این خود مانعی برای رفع مشکلات کشاورزان است.

واگذاری‌های مبهم و غیرشفاف که در بخش کشاورزی انجام شده است

وی اظهار کرد: واگذاری‌های مبهم و غیرشفاف که در بخش کشاورزی انجام شده و اقداماتی همچون روابط مبهم سازمان جهاد کشاورزی و صندوق حمایت از توسعهٔ بخش کشاورزی آسیب‌های بسیار زیادی را به بخش کشاورزی وارد کرده است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه عملکرد جهاد کشاورزی استان قزوین باعث رشد واسطه گری در استان قزوین شده است، افزود: افزایش میزان تغییر کاربری‌های غیرمجاز در شهرستان قزوین و آبیک، وضعیت نامناسب پروژه‌های آب و خاک استان قزوین و واگذاری متعدد و بعضاً ۳ تا ۵ برابری برخی از قراردادها به پیمانکارانی که به لحاظ رتبه‌بندی سقف قراردادهای آن‌ها تکمیل شده اما هم‌چنان با آن‌ها قرارداد بسته می‌شود تنها گوشه‌ای از اتفاقات تلخ روی داده در جهاد کشاورزی استان قزوین است.

وی گفت: ادامه این وضعیت حتی برای یک روز هم که شده برای استان یک خسارت محض است و باید هرچه سریع‌تر زمینه تغییر شرایط فراهم شود.

حمایت از مدیری که استان را به جایگاه سی ام کشور رسانده عجیب است

محمدبیگی تصریح کرد: سوالات متعددی از وزیر و استاندار در رابطه با عملکرد مدیریت جهاد کشاورزی استان قزوین پرسیدیم که بدون پاسخ مانده است و اگر پاسخی به این سوالات داده نشود بدون شک ماجرا را در صحن علنی مجلس دنبال خواهیم کرد.

وی بیان کرد: حمایت وزیر و استاندار از مدیریتی که با کسب کسب ۱۶۰۴ امتیاز از مجموع ۲ هزار امتیاز ممکن، حائز رتبهٔ ۳۰ در بین ۳۲ استان و منطقهٔ کشور در وزارتخانه شده بسیار عجیب و تأمل برانگیز است.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی گفت: علی رغم ادعاهای موجود در استان قزوین تخصیص نهاده‌های دامی مورد نیاز دامداران و مرغداران عادلانه نیست و بازدیدها، شکایت‌ها و اتفاقاتی که در کف میدان رخ می‌دهد در صحت گزارشات جهاد کشاورزی تشکیک جدی وارد می‌کند.

وی اظهار کرد: علی رغم وجود بارش‌های مناسب، میزان خرید تضمینی گندم در سال جاری ۴۸ هزار تن پایین‌تر از برنامهٔ ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی به سازمان خود در قزوین بوده است.

تحقق کمتر از ۵۰ درصدی تولید کلزا در قزوین

این نماینده مجلس یادآور شد: در حوزه تولید کلزا نیز تنها حدود ۷ هزار تن از ۱۸ هزار تن برنامهٔ ابلاغی محقق شده است.

وی با بیان اینکه سازمان از کارشناسان متخصص و فنی به خوبی استفاده نمی‌کند، خاطرنشان کرد: متخصصین متعهد در این سازمان با توان مدیریتی بالا مورد بی مهری و بی توجهی قرار گرفته‌اند و نگرش‌های سیاسی باعث شده تا این سازمان روز به روز خسارت بیشتری به کشاورزی در استان قزوین وارد کند.

محمدبیگی ادامه داد: بیان این عملکردها به معنای نبود عملکرد مثبت در این سازمان نیست اما متأسفانه حجم مشکلات و اقدامات منفی در این سازمان بر سایر عملکردها می چربد و روز به روز خسارت بیشتری را شاهد هستیم.

وی در پایان یادآور شد: در ماجرای جهاد کشاورزی تنها مصالح مردم و کشاورزان برای ما مهم است و اجازه نمی‌دهیم مسائل غیر تخصصی و سیاسی فضای کشاورزی استان را بیشتر از این تخریب کند.

کد خبر 5122117

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 5 =