مقابله حضرت ابوطالب (ع) با یهود جزء قسمت‌های پنهان تاریخ است

قم- رئیس شورای قرارگاه راهبردی عمار گفت: مقابله حضرت ابوطالب (ع) با یهود جزء قسمت‌های پنهان تاریخ است؛ اما در خصوص حمایت‌های ایشان از پیامبر (ص) تاریخ وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام والمسلمین مهدی طائب در دیدار با دست‌اندرکاران برگزاری همایش بین‌المللی حضرت ابوطالب (علیه السلام) با اشاره به نقش بی بدیل ایشان در تقویت و ماندگاری اسلام گفت: ایشان پا را از سربازی فراتر نهاده و برای اسلام سرداری کردند و نام سردار گمنام برای ایشان و برای این همایش زیبنده است.

رئیس شورای قرارگاه راهبردی عمار ادامه داد: به طور معمول سرداران در یک بعد سرداری می‌کنند، یکی خوب شمشیر می‌زند، یکی از منطق قوی خود بهره می‌برد و دیگری از سرمایه اجتماعی قوی خود سود می‌برد و برخی هم از ثروت خود استفاده می‌کنند، اما ابوطالب جامع بود و از شمشیر، زبان و منطق، سرمایه اجتماعی و ثروت خود برای تقویت اسلام بهره برد و نه تنها برای مسلمین بلکه برای بشریت الگو بود.

وی با اشاره به اثر علامه امینی (ره) در خصوص مظلومیت ابوطالب (علیه السلام) اظهار داشت: ما اینجا دو وظیفه داریم یکی اینکه او را از مظلومیت خارج کنیم و دوم اینکه با داشتن الگویی چون ایشان خود را از مظلومیت خارج کنیم و مثل او شویم.

حضرت ابوطالب (ع) دارای شخصیتی چند بعدی است

حجت الاسلام والمسلمین طائب بیان داشت: حضرت ابوطالب (علیه السلام) یک انسان چند بعدی است که برای معرفی ایشان نیازی به حدیث سازی نیست و با این سابقه ایشان در دفاع از حق، لازم است که ایشان معرفی شوند و روی این بعد از شخصیت ایشان کار شود و یکی از آثار این همایش این می‌تواند باشد که سمپاشی های داعش را در خصوص ایشان بی اثر کند و افکار را از نو بسازد.

وی گفت: مقابله حضرت ابوطالب (علیه السلام) با یهود جز قسمت‌های پنهان تاریخ است و به صورت تحلیلی بیان می‌شود اما در خصوص حمایت‌های ایشان از پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)، تاریخ وجود دارد و نمی‌توان آن را انکار کرد و به بعد مقاومت ایشان پرداخت چرا که می‌تواند الگوی مناسبی باشد برای کسانی که از مقاومت مأیوس شده‌اند.

رئیس شورای قرارگاه راهبردی عمار افزود: به شخصیت ابوطالب باید فراتر از بحث کلامی پرداخت چرا که ایشان شخصیتی است فرا دینی که اگر به چین یا روسیه و یا هر کشور دیگری معرفی شود همگان طالب او می‌شوند و می‌بینیم که یک عالم مسیحی به خاطر دفاع ایشان از حق او را تکریم می‌کند.

وی با اشاره به توان گفتمانی حضرت ابوطالب (علیه السلام) اظهار داشت: توان بالای ایشان در کلام و منطق قوی ایشان به حدی بود که توانست ابوجهل ها را بر جای خود بنشاند.

ضرورت نگاه فرادینی به حضرت ابوطالب (ع)

حجت الاسلام والمسلمین طائب گفت: داعش بیشترین نیروها را از قفقاز جذب کرد و از سوی دیگر شاهد فعالیت وهابیت در هند و پاکستان هستیم و با این شرایط چه خوب است که مسؤولین همایش تمرکز ویژه ای برای جذب آثار و مقالات از این مناطق داشته باشند.

وی بیان داشت: باید به حضرت ابوطالب (علیه السلام) با یک نگاه فرا دینی نگریست و از این راه می‌توان در کشورهای مختلف حتی در مناطق آمریکای جنوبی مطرح کرد و وقتی چنین شخصیتی مطرح شود چهره‌های نظیر چه گوآرا رنگ می‌بازند و در شرایطی کشورهایی مانند عربستان چهره تاریکی از اسلام را به جهان مخابره کرده‌اند حضرت ابوطالب (علیه السلام) می‌تواند به مثابه نورافکنی بر چهره ظلمت گرفته اسلام بتابد و حقیقت آن را برهمگان روشن کند.

گفتنی است همایش بین‌المللی حضرت ابوطالب (علیه السلام) در تاریخ ۲۵، ۲۶ و ۲۷ رجب (۱۹ تا ۲۱ اسفندماه) مصادف با ایام وفات حضرت ابوطالب (علیه السلام) برگزار می‌شود.

کد خبر 5134211

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha