اسرار بیماران در چه صورت قابل انتشار است

مدیر دبیرخانه اخلاق پزشکی سازمان نظام پزشکی، در واکنش به انتشار پرونده بالینی بیماران، نکاتی را توضیح داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سعید بیرودیان، گفت: پرونده بالینی بیماران بر اساس راهنمای عمومی اخلاق حرفه‌ای سازمان نظام پزشکی متعلق به خود بیمار است.

وی افزود: از نظر اخلاقی دسترسی به پرونده بالینی بیماران چه پرونده مکتوب و فیزیکی و چه پرونده الکترونیک، مشتمل بر شرح حال بیمار، وضعیت پیشرفت معالجات، دستورات پزشکی، اطلاعات پاراکلینیک از جمله عکس‌ها و آزمایشات و متعلقات پرونده از جمله گرافی‌های بیمار متعلق به شخص بیمار است.

بیرودیان ادامه داد: بر اساس اصول اخلاق پزشکی و بر اساس راهنمای عمومی اخلاق حرفه‌ای سازمان نظام پزشکی تنها بیمار یا ولی قانونی وی حق دسترسی به اطلاعات پرونده را دارند. همچنین تنها آن دسته از تیم درمان که در ارتباط مستقیم با امور تشخیصی و درمانی آن بیمار هستند، در حدود نیاز خود و با رعایت اصل محرمانگی، حق دسترسی و اطلاع از مندرجات پرونده بالینی بیمار را دارند.

مدیر دبیرخانه اخلاق پزشکی سازمان نظام پزشکی گفت: اهمیت این محرمانگی و حفظ اطلاعات و اسرار بیماران تا حدی است که حتی سایر پزشکان یا پرستاران که عضو تیم درمانی بیمار نیستند، حق دسترسی و مطالعه پرونده وی را ندارند. از سوی دیگر مصاحبه با رسانه‌ها در هر مرکز درمانی در خصوص وضعیت بیماران به ویژه سلبریتی ها یا افراد مشهور و شناخته شده، می‌بایست توسط یک فرد مسئول و مشخص که از سوی رئیس مرکز درمانی تعیین می‌شود و مورد تأیید کمیته اخلاق بالینی آن مرکز درمانی است، صورت گیرد و ترجیحاً اعضای تیم درمانی از جمله پزشک معالج شخصاً به این کار مبادرت نورزند.

وی افزود: در شرایط خاص و اضطراری نیز، پزشک معالج تنها در صورتی می‌تواند اطلاعات خود در مورد وضعیت سلامت یا بیماری را به سایرین از جمله به عموم جامعه منتقل نماید که قبل از آن از شخص بیمار و در صورتی که بیمار از شرایط و صلاحیت و ظرفیت لازم جهت دادن اجازه برخوردار نباشد از ولی قانونی او کسب اجازه نماید. در غیر این صورت، بیان شرایط بالینی بیماران و یا انتشار هر بخش از پرونده بالینی بیماران، مصداق افشای اسرار بیماران بوده و غیر اخلاقی است.

کد خبر 5135609

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =