کم توجهی به شخصیتهای اسلامی در آثار ادبی رسانه ای

قم- کم توجهی به شخصیتهای اسلامی در آثار ادبی رسانه ای، استفاده از منابع غیر اسلامی در شخصیت سازی پیامبران و سیاست زدگی از موضوعاتی بود که در بیستمین نشست علمی همایش حضرت ابوطالب (ع) مطرح شد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- مجید نعمتی: بیستمین نشست علمی همایش بین المللی حضرت ابوطالب (علیه السلام)؛ حامی پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم) با حضور کارشناسان امروز صبح در دفتر خبرگزاری مهر قم برگزار شد.

حجت الاسلام اسفندیار دبیر این نشست در ابتدای جلسه، با اشاره به اهداف نشست، از ضرورت ارتقای ظرفیت‌های حوزه دین و پرداختن به شخصیت‌های اسلامی در بستر ادبیات و رسانه گفت و تصریح کرد: ما باید از ظرفیت و استعداد دین اسلام در تبیین ابعاد زندگی شخصیت‌های اسلامی استفاده کنیم.

شخصیت شناسی، مقدمه شخصیت پردازی است

در ادامه ابراهیم حسن زاده به تبیین راهکارهای ترغیب اهالی ادبیات و رسانه پرداخت و گفت: در شناساندن یک شخصیت، باید اشخاص و جریان‌های مقابل و همچنین خانواده و اطرافیانش معرفی شوند اما در این راه نیاز به زبان امروزی داریم.

این نویسنده و پژوهشگر حوزوی با بیان اینکه شخصیت شناسی، مقدمه شخصیت پردازی است، گفت: متأسفانه ما با کمبود افراد متخصص در شخصیت شناسی مواجه هستیم و بزرگان باید به مساله شناخت شخصیت‌ها ورود کنند تا بعضی افراد، شخصیت‌ها را به گونه‌ای دیگر بیان نکنند.

وی با اشاره به تفاوت بین فضای واقعی و فضای ذهنی نویسنده، گفت: باید محدوده حوزه فعالیت نویسنده در خلق یک فضای ذهنی پیرامون شخصیت را برای نویسندگان مشخص کرد تا آن شخصیت مورد تحریف واقع نشود.

فقدان اثر مستقل پیرامون شخصیت‌های اسلامی

حجت الاسلام سید سلمان علوی در ادامه این نشست، وضعیت شعر در پرداختن به شخصیت‌های اسلامی را مورد بررسی قرار داد و گفت: متأسفانه پیرامون بسیاری از شخصیت‌های بزرگ تاریخ اسلام، هیچ اثر مستقلی وجود ندارد و فقط در حاشیه موضوعات دیگر به آنها پرداخته شده است.

دبیر شورای شعر و ادب حوزه با اشاره به ثمرات انقلاب اسلامی و خون شهدا، فضای معاصر را امیدبخش در پرداختن به شخصیت‌های اسلامی دانست و گفت: آنچه که قبلاً در اشعار پیرامون شخصیت‌های اسلامی ذکر شده، بیشتر ناشی از یک احساس ارادت به آن شخصیت بوده است ولی اشعار نسل انقلاب، ناشی از یک منظومه فکری و معرفتی است.

وی با ذکر این نکته که باید دفاع از شخصیت‌های اسلامی را یک وظیفه بدانیم، گفت: حمایت نهادها از این جریان لازم است ولی ما رسالت داریم که این انگیزه‌ها پرورش داده و هدایت کنیم.

علوی شخصیت پردازی‌های نامأنوس از پیامبران در هالیوود را همانند همان چیزی دانست که در تورات آمده است و گفت: هالیوود از منابع دینی خودش ایده می‌گیرد ولی ما پیرامون بسیاری از شخصیت‌ها منبعی نداریم.

شخصیت پردازی به موقعیت و اتفاقات احتیاج دارد

مهدی کُرد فیروزجایی در ادامه‌ای نشست با اشاره تفاوت وضعیت و موقعیت در رمان، گفت: ما برای شخصیت پردازی نیاز به موقعیت، اتفاقات و حالات خاص پیرامون آنها داریم و وضعیت و اتفاقات عادی و روزمره برای رمان مفید نیست.

این نویسنده یکی از مشکلات نویسندگی در این زمینه را عدم وجود منبع آماده برای موقعیت‌های تاریخی دانست و گفت: در مورد ائمه اطهار علیهم السلام، نمی‌توان فراتر از واقع رفت زیرا ممکن است جعل سیره صورت بگیرد لذا لازم است که یک تیم پژوهشی، منبعی از موقعیت‌ها پیرامون شخصیت‌های اسلامی را در دسترس نویسنده قرار دهد.

سیاست زدگی عامل به حاشیه رفتن شخصیت شناسی

آخرین سخنران این نشست، حسن صدرایی عارف با اشاره به فضای تقابل تمدن‌ها در دنیای امروز گفت: رسانه نقش مهمی در جریان سازی و ایجاد یک گفتمان دارد.

سردبیر خبرگزاری حوزه، رسانه را انعکاس بخش مهمی از جامعه دانست و گفت: متأسفانه جامعه ما و بالتبع رسانه به این شخصیت‌ها نپرداخته است و حتی در بعضی موارد، تحریف شخصیت صورت گرفته است.

صدرایی با اشاره به کم بودن کارهای فاخر پیرامون شخصیت‌ها گفت: سیاست زدگی و توجه بیشتر به سیاست، پرداخت کم به سوژه‌های فرهنگی و همچنین فقدان رویدادهای فرهنگی سبب شده است که شخصیت شناسی ها در رسانه به حاشیه برود.

وی یادداشت نویسی در این زمینه را بسیار ضعیف ارزیابی کرد و گفت: نیازمند ورود بزرگان به این حوزه هستیم.

کد خبر 5137162

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 3 =