ویروس جهش یافته با کیت های فعلی قابل شناسایی است

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: کیت های تشخیصی فعلی، ویروس جهش یافته کرونا هم را شناسایی می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا ناجی با اشاره به این که تست‌های شناسایی ویروس کرونا پایه مولکولی دارند اظهارکرد: تست‌های PCRاز طریق نمونه‌های تنفسی تهیه شده و از روش‌های گوناگون از جمله سواب بینی-حلقی، حلقی و یا غرغره گلو و نمونه خلط سینه انجام شود، نتایج این تست‌ها عموماً ظرف چند ساعت تا دو روز قابل دسترسی است.

وی با بیان این که هدف‌های ژنی برای شناسایی کرونا مورد استفاده قرار می‌گیرد افزود: کیت‌های PCRمعمولا بر اساس ژن N(نوکلئوپروتئین) ، ژن E(انولوپ) و ژن ناحیه پلیمر طراحی می‌شوند.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه با تاکید بر این که جهش‌های شناسایی شده در ویروس کرونا در نقاط حساسی که کیت‌ها این مناطق را مورد بررسی قرار می‌دهند تغییرات چندانی نداشته گفت: تغییراتی که هدف‌های ژنی ویروس کووید ۱۹ را مورد بررسی قرار می‌دهند بسیار جزئی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این که کیت‌های آزمایشگاهی دو هدف ژنی مختلف را همزمان در نواحی مختلف مورد ارزیابی و مورد شناسایی قرار می‌دهد خاطرنشان کرد: احتمال افزایش میزان خطای منفی کاذب آزمایشگاهی در کیت‌های موجود و حتی در ویروس جهش یافته بسیار کم است.

وی با بیان این که در حال حاضر روش‌های شناسایی کرونا با استفاده از کیت‌های PCRهمچنان مؤثر است خاطرنشان کرد: ویروس‌ها میل شدیدی به بقا در طبیعت دارند و بر همین اساس مدام تغییر شکل می‌دهند، بنابراین باید تغییرات ژنتیکی ویروس‌ها در بازه‌های زمانی کوتاه مدت مورد بازنگری قرار بگیرد.

ناجی با تاکید بر این که روش‌های پیشگیری از کرونا همچنان ثابت و مشخص است افزود: روش‌های پیشگیری تغییر نمی‌کنند بلکه باید اهتمام دولت‌ها و مردم برای قطع زنجیره کرونا و انجام رفتارهای متعهدانه بیش از پیش مورد توجه باشد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توجه به برنامه‌های درمانی، افزایش حداکثری میزان تست‌های اختصاصی کرونا، ایزولاسیون، شناسایی و قرنطینه کردن مبتلایان به کرونا و موارد تماس آنها و اجرای سریع‌تر برنامه واکسیناسیون را راهکار مناسبی برای کاهش بار بیماری در جامعه دانست.

کد خبر 5137421

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 15 =