لایحه بودجه باید به کمیسیون تلفیق برود/بودجه چند دوازدهم نمی‌دهیم

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: مجلس به رد مصوبه تلفیق رای داد بنابراین از جهت منطق حقوقی باید برگردد به کمیسیون تلفیق و کمیسیون اصلاحاتی انجام دهد.

حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص دلیل عدم حضور رئیس‌جمهور در جلسه بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰، اظهار کرد: موارد الزام رئیس جمهور برای حضور در مجلس به موجب قانون اساسی و قانون آئین نامه داخلی مشخص است.

امیری گفت: حضور برای ارائه لایحه بودجه یا حضور برای دفاع از لایحه بودجه یا حضور برای رسیدگی به کلیات بودجه هیچ‌کدامش از موارد الزام رئیس جمهور در مجلس نیست. در دوره‌های گذشته موارد زیادی بوده است که روسای جمهور قبلی بخاطر همین استدلالی که من عرض می‌کنم در مجلس حضور پیدا نکردند.

وی با بیان اینکه کلیات لایحه بودجه رد نشده است، گفت: آنچه رد شده مصوبه کمیسیون تلفیق است بنابراین باید به کمیسیون تلفیق برای اصلاح برگردد زیرا آئین نامه داخلی مجلس در این زمینه مشخص است.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: آنجایی که لایحه دولت را کمیسیون تلفیق و مجلس رد می‌کند، باید به دولت برگردد ولی آنجایی که کلیات لایحه دولت در کمیسیون تلفیق تصویب می‌شود و این کمیسیون لایحه دولت را مورد تغییرات اساسی قرار می‌دهد، دیگر این لایحه دولت نیست بلکه گزارش کمیسیون تلفیق است.

امیری گفت: مجلس به رد مصوبه تلفیق رای داد بنابراین از جهت منطق حقوقی باید برگردد به کمیسیون تلفیق و کمیسیون اصلاحاتی انجام دهد. ما امروز موضع رسمی خود را به صورت مستدل اعلام می‌کنیم.

وی تاکید کرد: دولت تصمیمی ندارد که لایحه اصلاحی به مجلس بفرستد زیرا از جهت فنی دچار مشکل می‌شود. شما فرض کنید دولت لایحه بدهد، قانون برای رسیدگی به لوایح بودجه موارد بازه‌های زمانی قرار داده است که مجموع این‌ها را اگر جمع کنیم به پایان سال می‌خورد و امسال دیگر نمی‌تواند تصویب شود.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: دولت از زمانی که لایحه داده است تا دیروز که به صحن علنی آمده است بیش از دو ماه گذشته است و اگر دولت بخواهد لایحه بدهد تا پایان سال وقت خیلی کمی داریم و کشور بدون لایحه بودجه می‌ماند.

امیری گفت: بودجه چند دوازدهم هم از لحاظ قانونی امکانپذیر نیست زیرا قانون می‌گوید زمانی دولت چند دوازدهم را می‌دهد که بودجه در موعد قانونی به مجلس تقدیم نکرده باشد. امسال لایحه بودجه نه تنها در زمان قانونی که دو روز هم زودتر تقدیم شد بنابراین به هیچ وجه شرایط قانونی برای بودجه چند دوازدهم وجود ندارد.

کد خبر 5137966

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • علی IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
   1 0
   از قبل دولت جلسه ای با اعضای کمیسیون تلفیق می گذاشت نظرات آنان را در بودجه وارد میکرد بعد بودجه را ارایه میکرد تا الان مشکل نمیداشتیم، اکنون مجلس خود بودجه را اصلاح کند تصویب کند سال بعد اگر گشایشی در تحریم و کرونا شد آنوقت دولت لایحه اصلاحیه بودجه ارایه دهد کلا منابع و هزینه کردها را تغییر دهیم
  • علی IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
   2 0
   مجلس برای اصلاح همین لایحه بودجه در جلسه تلفیق ریس سازمان برنامه و بودجه را هم دعوت کند نظرات دولت را بشنود و سعی شود حد وسط نظرات مجلس و دولت در کمیسیون تلفیق ارایه شود و بودجه در صحن به صورت تعاملی تصویب شود، مجلس و دولت هر کدام کمی از مواضع خود کوتاه بیان، سال بعد بودجه را اصلاح خواهیم کرد
  • جلالی IR ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
   2 1
   سلام، آقای امیری،همانگونه که صدای مستقیم مجلس از رادیو فرهنگ پخش گردید، موضوع به رای گذاشته شده ،کلیات بودجه سال ۱۴۰۰،بود، این موضوع قبل از رای گیری بارها اعلام شد، حال اگر شما مغلطه میفرمایید،آن موضوع دیگری است
  • IR ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
   1 2
   این ۷ سال بودجه شما تدبیر و امیدی ها کشور و ملت را خیلی آبادکرد ۶ ماه بدون بودجه شاید کشور بهتر اداره شود شما خودتان را آماده پاسخگویی برای چند ماه آینده نمایید