لزوم توجه به نکات اخلاقی، اجتماعی و جلوه‌های انسانی شخصیت ابوطالب

قم- عضو جامعه مدرسین گفت: یکی از وجوهی که باید در همایش برجسته شود نکات اخلاقی، اجتماعی و در مجموع جلوه‌های انسانی شخصیت ابوطالب (ع) است که در بین همه انسان‌ها مورد وفاق است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله ابوالقاسم علیدوست شامگاه جمعه در دیدار با دست اندرکاران همایش بین المللی «حضرت ابوطالب (ع)» با اشاره به عظمت حضرت ابوطالب (ع) و کاری که در قالب همایش در حال انجام است گفت: این کار به قدری بزرگ است که ما و شما بزرگی آن را درک نکنیم و ارزش و بزرگی آن فرای تصور است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه به یقین کسانی که غبار مظلومیت را از چهره حضرت ابوطالب (ع) برطرف کنند موجبات خشنودی خداوند متعال و پیامبر (ص) را فراهم کرده است و این بی شک توفیق الهی است، افزود: ما در تولید محتوا خوب عمل می‌کنیم، اما در توزیع آن ضعیف هستیم به گونه‌ای که در میان عرب‌ها به کشور همایش‌ها معروف شده‌ایم و این در حوزه هم جاری است به گونه‌ای که محتواهای توزیع نشده باعث می‌شوند که برخی فکر کنند حوزه علمیه پس کسانی نظیر شهید مطهری عالمان جدیدی ندارند تا محتوای جدیدی تولید کنند.

وی با تاکید بر اینکه همایش را هر سال نمی‌شود تکرار کرد، یک سال برگزار می‌شود و بعد از آن به فراموشی سپرده می‌شود، بنابراین لازم است با اتفاقات ماندگار پیوند بخورد و آن انتشار محتوای همایش در قالب کتاب است، ادامه داد: نمی‌شود جریان زندگی حضرت ابوطالب (ع) را دنبال کنیم و به تاریخ نپردازیم و باید برای تحلیل تاریخی حساب ویژه ای باز کنیم.

آیت الله ابوالقاسم علیدوست با بیان اینکه شخصیت ابوطالب (ع) و شرایط زندگی ایشان را که بررسی می‌کنیم این شرایط را به مثابه یک پازل می‌یابیم و وقتی این پازل را بشناسیم در خواهیم یافت که محال است کسی چون حضرت ابوطالب (ع) کافر باشد، بنابراین در چنین مسائلی نیاز به تحلیل تاریخی داریم، گفت: در حال حاضر ما کسانی را داریم که می‌توانند به لحاظ علمی به همایش کمک کنند و به لحاظ علمی به ثبوت رسیده‌اند اما مشهور نیستند و لازم است سراغ چنین افرادی برویم.

استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه بحث پیرامون حضرت ابوطالب (ع) بحثی نیست که بگوییم به تاریخ پیوسته است و عجله در آن صحیح نیست همانطور که پشت گوش انداختن آن نیز صحیح نیست، افزود: همایش همیشه باید یک گام به جلو باشد و گرچه ایشان بسیار مظلوم اند اما این نباید سبب شود تا آثار ارائه شد به لحاظ محتوایی ضعیف باشند و این کار یا به لحاظ شکلی و یا به لحاظ محتوایی چیز نویی داشته باشد.

آیت الله علیدوست با ابراز تأسف از هتک حرمت‌هایی که در فضای علمی صورت می‌گیرد، گفت: ممکن است در فضای علمی با مخالفت‌هایی روبرو شوید اما نباید این مخالفت‌ها شما را دلسرد کند و از طرفی هم باید از مقابله به مثل بپرهیزید.

این استاد حوزه علمیه گفت: یکی از وجوهی که باید در همایش برجسته شود نکات اخلاقی، اجتماعی و در مجموع جلوه‌های انسانی شخصیت ابوطالب (ع) است که در بین همه انسان‌ها مورد وفاق است و در کنار این نباید به غلو و خرافات بپردازیم.

در ابتدای این جلسه نیز حجت الاسلام جعفری فراهانی با اشاره به همایش‌های برگزار شده توسط مجمع جهانی اهل بیت (ع) گفت: مجمع تاکنون همایش‌های متعددی را برگزار کرده است اما در خصوص حضرت ابوطالب (ع) کاری صورت نگرفته بود.

وی با بیان اینکه مراجع تقلید آیت الله نوری همدانی و مکارم شیرازی بر برگزاری این همایش تأکید ویژه داشتند و حتی آیت الله مکارم فرمودند: «عیب است برای حوزه علمیه که این همه همایش‌های متعدد برگزار کند اما همایشی برای ابوطالب (ع) نداشته باشد و ایشان که پدر امیرالمؤمنین (ع) هستند همچنان مظلوم باشند».

داودی دبیر اجرایی همایش نیز اهمیت چنین رویدادی درباره شخصیت حضرت ابوطالب (ع) را یادآور شد و گفت: اتفاق مهم در این همایش این بود که اهل سنت پای کار آمدند و علاوه براینکه برخی از اندیشمندان از الازهر و دیگر دانشگاه‌ها در این همایش اعلام حضور کردند با شخصی از اهل سنت برخورد کردیم که در دفاع از حضرت ابوطالب (ع) کتاب نوشته است.

وی افزود: در بین علمای اهل سنت از کشورهای لبنان، اردن، سوریه و دیگر کشورها افراد بسیاری هستند که برای شرکت در همایش اعلام آمادگی کرده و به اینها باید برخی بزرگان مسیحی و نیز دانشمندانی از دانشگاه‌های مختلف دنیا را نیز اضافه کرد.

داودی با اشاره به اینکه تولیدات علمی مخاطب خاص خود را دارد، اما برای زدودن غبار مظلومیت از چهره ابوطالب (ع) نیازمند این است تا برخی از مخاطبین عمومی نیز درگیر این موضوع شوند به همین خاطر تلاش شد تا همایش در دو بعد انجام شود بعد علمی و بعد فرهنگی و هنری تا بتوان از این طریق جامعه عمومی ایران و جهان اسلام درگیر این موضوع شوند، گفت: به دنبال این هستیم تا به خاطر شخصیت ویژه حضرت ابوطالب (ع) به عنوان کفیل و حامی پیامبر به عنوان یک یتیم ۲۶ رجب به عنوان روز ملی حمایت از ایتام ثبت شود و همچنین به دنبال حمایت از پایان نامه‌های با موضوع ابوطالب (ع) هستیم و در همین راستا بناست تا بنیاد مستضعفان جایزه ملی ابوطالب را تقبل کند و در کنار اینها کارهای هنری نیز در این همایش دیده شده است.

حجت الاسلام فاضلی نیز با اشاره به همکاری مذاهب مختلف اسلامی در این همایش گفت: با توجه به اینکه این همایش بر جنبه انسانی زندگی ابوطالب (ع) تأکید دارد از این رو بسیاری از اندیشمندان مسلمان و حتی غیر مسلمان بر آن شدند با ارائه آثار خود در این همایش دخیل شوند.

وی افزود: علمای اعم از شیعه و سنی و حتی از مسیحیان با ارائه مقالات خود در همایش شرکت کردند و بیش از ۸۰ مقاله به زبان عربی به دبیرخانه همایش رسیده است.

گفتنی است همایش بین المللی حضرت ابوطالب (ع) در تاریخ ۲۵ تا ۲۷ رجب (۱۹ تا ۲۱) اسفندماه مصادف با ایام رحلت ایشان در شهر مقدس قم برگزار می‌شود.

کد خبر 5139778

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =