یارانه برخی نهاده‌های کشاورزی باید حذف شود

کرج - رئیس سازمان حفظ نباتات گفت:حذف یارانه برخی نهاده‌های کشاورزی از جمله کودهای شیمیایی از دیگر برنامه‌هایی است که برای رونق استفاده از فرآورده‌های بیولوژیک کشاورزی می‌توان اجرایی کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، کیخسرو چنگلوایی صبح شنبه در آئین افتتاح خط تولید فرمولاسیون پودر و تابل آفت‌کش بیولوژیک بایولپ که در گلدشت کرج صورت گرفت، اظهار کرد: در حال حاضر دوسوم جمعیت جهان از بخش کشاورزی امرار معاش می‌کنند.

وی بیان کرد: انسان از حدود ۱۰ هزار سال پیش که کشاورزی را شروع کرد به این نتیجه رسید که برای افزایش بهره‌وری تولیدات خود چاره‌ای جز از بین بردن عوامل زیان‌رسان ندارد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد: اولین گزارش در ارتباط با استفاده از آفت‌کش‌ها از ۴ هزار و ۵۰۰ سال پیش است و حدود ۳ هزار و ۵۰۰ سال پیش چینی‌ها به صورت گسترده از آن استفاده کردند.

وی با بیان اینکه بعد از جنگ جهانی دوم عملاً به شکل امروزی و در سطح وسیع، گسترده و متنوع استفاده از آفت‌کش‌های شیمیایی در دستور کار قرار گرفت، خاطرنشان کرد: این محصول به لحاظ کارایی بالا، در دسترس بودن، سهولت استفاده و هزینه پایین‌تر به شدت گسترش پیدا کرد.

چنگلوایی با بیان اینکه از سم و آفت‌کش به عنوان دارو استفاده می‌شود، تصریح کرد: اگر از آفت‌کش‌ها به میزان کافی و با استاندارهای تعریف‌شده استفاده شود می‌تواند مثمر ثمر باشد اما استفاده بی‌رویه آن سلامت انسان، جامعه، اقتصاد و محیط‌زیست به خطر می‌اندازد.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود، تجارت محصولات بیولوژیک و فرآورده‌های بیولوژیک در بخش کشاورزی در ۱۰ سال آینده در سطح دنیا به ۱۹.۵ میلیارد دلار برسد، در حالی که این رقم در سال ۱۹۵۶ حدود ۱.۲ میلیون دلار بود.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه این تجارت در سال ۲۰۰۵ به ۶۷۲ میلیون دلار رسید، گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۳۰ به ۲.۵ میلیارد دلار برسد.

استفاده از آفت‌کش‌های بیولوژیک خطر آلودگی کمتر دارد

وی با اشاره به دلایلی که به توسعه روش‌های بیولوژیک کمک کرده و اولین آن سازگاری با محیط‌زیست به دلیل سرعت تجزیه است، اظهار کرد: همچنین استفاده از آفت‌کش‌های بیولوژیک خطر آلودگی کمتر دارد و مقدار استفاده از آنها در واحد سطح نسبت به سایر آفت‌کش‌ها بسیار کمتر است و برای کاربر و تولیدکننده خطر کمتری دارد.

چنگلوایی بیان کرد: آفت‌کش‌های بیولوژیک قابلیت اختلاط با سایر قارچ‌کش‌هایی که تعریف شده و مجاز است را دارا هستند، ضمن اینکه در تناوب با قارچ‌کش‌ها قرار گرفتن یکی دیگر از مزایای این‌گونه آفت‌کش است.

وی تصریح کرد: استفاده از محصولات بیولوژیک کشاورزی به تولید محصولات سالم، پایداری و امنیت غذایی، توسعه صادرات و پایداری در تولید کمک شایانی می‌کند.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: در حال حاضر حدود ۲۰۰ محصول بیولوژیک کشاورزی در دنیا وجود دارد که بیش از ۵۰ درصد آنها در کانادا و آمریکا مصرف می‌شوند.

وی در تشریح محدودیت‌های فعلی در استفاده از محصولات بیولوژیک کشاورزی، گفت: متأسفانه هنوز اطمینان و باور درستی از نتیجه بخشی این محصولات در بین کشاورزان ایجاد نشده که این امر ناشی از عدم آگاهی و اطلاع‌رسانی ناکافی در این زمینه است.

چنگلوایی خاطرنشان کرد: بنابراین نباید این نکته را هم نادیده گرفت که هنوز بخشی از کشاورزان و نیروهای کار مهارت کافی در استفاده از این فرآورده‌ها را ندارند و باید آموزش‌های لازم را در این زمینه فرابگیرند.

وی اظهار کرد: میزان بهره‌وری این فرآورده‌ها به عوامل مختلفی چون اقلیم، شرایط مصرف، فصل مصرف، تکنولوژی تولید و … بستگی دارد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به اینکه در گام نخست برای افزایش میزان مصرف این فرآورده‌ها باید کشاورزان را از خطرات استفاده از سموم و آفت‌کش‌های شیمیایی آشنا کنیم، گفت: در این زمینه صدا و سیما وظیفه مهمی به دوش دارد.

وی ادامه داد: در گام دوم باید آگاهی و مهارت استفاده از این فرآورده‌ها را در کشاورزان ایجاد کنیم تا آنها بهره‌وری این محصولات را به عینه مشاهده کنند.

چنگلوایی در بخش دیگری در خصوص حذف یارانه نهاده‌های کشاورزی تصریح کرد: حذف یارانه برخی نهاده‌های کشاورزی از جمله کودهای شیمیایی از دیگر برنامه‌هایی است که برای رونق استفاده از فرآورده‌های بیولوژیک کشاورزی می‌توان اجرایی کرد.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون اقدامات مناسبی در خصوص حذف کودهای فسفاته و پتاسه اتفاق افتاده و امیدواریم این برنامه به صورت برنامه پلکانی ادامه داشته باشد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور متذکر شد: آن دسته از افرادی که بخواهند در عرصه تولید آفت‌کش بیولوژیک ورود کنند، ضمن تسهیل در صدور مجوزها و کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان باید تسهیلات بانکی با حداقل بهره و بازپرداخت طولانی در اختیار آنها قرار دهیم.

گفتنی است؛ خط تولید آنزیمی پروتئین هیدرولیزات بایوران، برای نخستین بار کشور راه‌اندازی شده است و این محصول در کنترل غیر شیمیایی آفات مهمی چون مگس‌های میوه کاربرد دارد.

کد خبر 5140112

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =