الزام شهرداری به فراهم کردن سازوکار ثبت میراثی کوه بی بی شهربانو

اعضای شورای اسلامی شهر تهران به الزام شهرداری به فراهم کردن سازوکار ثبت میراث طبیعی کوه بی بی شهربانو رای موافق دادند.

به گزارش خبرنگار مهر، در جریان بررسی طرح الزام شهرداری به ثبت میراث طبیعی کوه بی بی شهربانو، زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون محیط زیست، سلامت و خدمات اجتماعی با اشاره به اینکه باید ظرفیت‌های طبیعی شهر تهران حفظ شود، گفت: تهران با توجه به توسعه‌ای که پیدا کرده بخشی از این میراث طبیعی اش در ساخت و ساز از حال از بین رفتن است.

وی افزود: شهرداری مکلف به احیای میراث طییعی شهر است و با توجه به محتوای اقلیمی آرامگاه و کوه بی بی شهربانو شهرداری موظف است با بررسی محدوده ثبتی آرامگاه بی بی شهربانو نسبت به پیگیری ثبت ظرف ۳ ماه اقدام و طرح‌های خود را اجرا کند.

صدراعظم نوری گفت: اگر این طرح به تصویب برسد تعادلی در توجه به میراث طبیعی و ارزشمند شمالی و جنوبی تهران ایجاد می‌شود.

علی اعطا در رابطه با عنوان این طرح که از الزام شهرداری برای ثبت میراث طبیعی صحبت شده گفت: این عنوان درست نیست چون شهرداری می‌تواند پیگیری کند نه ثبت.

صادقی سرپرست اداره کل حریم عنوان کرد: ما دنبال یک موازنه در شمال وجنوب تهران هستیم اما اجرای آن از اختیارات ما نیست و اگرچه این کوه در حوزه حریم شهر تهران قرار دارد و ما با موانعی روبرو هستیم، اما می‌توانیم با همکاری و پیگیری این مساله را پیش ببریم. طرح‌های توسعه‌ای با ثبت اتفاق می‌افتد اما اینکه آیا این مساله الزام است باید بحث شود.

کلیات این طرح با ۱۶ موافق به تصویب رسید.

مسجد جامعی پیشنهاد داد: با توجه به اینکه یکی از قدیمی ترین معابدی که به خانم اختصاص داشته است در این محدوده قرار دارد و این معبد زنانه مورد توجه هندی‌ها و پاکستان است به آن توجه ویژه شود.

وی مهمترین تهدید این کوه را کارخانه سیمان دانست و گفت: تا زمان ثبت باید از ساخت و سازها و برداشت‌های موجود شود.

این پیشنهاد با ۱۵ رای موافق به تصویب رسید.

خداکرمی پیشنهاد داد عنوان این طرح به الزام شهرداری تهران به فراهم کردن سازوکار ثبت میراث طبیعی کوه بی بی شهربانو ارائه داد. که مورد موافقت قرار گرفت.

کلیات این طرح با اصلاحات انجام گرفته با ۱۶ رای موافق به تصویب رسید.
 

کد خبر 5143037

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =