استقراض از مردم را جایگزین بانک ها کردیم/لزوم بهسازی اراضی شمال

بابلسر- وزیر اقتصاد و امور دارایی گفت: برای تامین هزینه ها استقراض از مردم را جایگزین قرض گرفتن از بانک ها کردیم.

به گزارش خبرنگار مهر، فرهاد دژپسند عصر پنجشنبه نشست هم اندیشی با فعالان اقتصادی بابلسر و فریدونکنار با بیان اینکه ترامپ و شیطان بزرگ آرزوی براندازی نظام اسلامی را به گور خواهند برد، گفت: امروز به رغم توطئه‌ها و هجمه‌ها، از نظر شرایط اقتصادی در وضعیت خوبی هستیم.

وی با بیان اینکه اگر چه از نظر درآمد نفتی با کاهش مواجه هستیم ولی بودجه ما طبق برآوردهای بانک مرکزی مثبت بوده است، افزود: اگرچه درآمد نفتی برای تأمین بودجه به کمترین مقدار تقلیل یافت ولی بودجه بدون نیاز به استخراج به درآمد نفتی است.

وی با عنوان اینکه امسال بیش از هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی ارائه شد و گفت: در سالی که دشمنان بنا داشتند با فشار حداکثری شکافی بین دولت و مردم ایجاد کند، موفقیت‌های زیادی کسب کردیم.

دژپسند اظهار داشت: طی سه سال گذشته برای تأمین نیازهای دارویی و غذایی با مشکلات اساسی روبرو بودیم و در شرایطی که حاضر نبودند تجهیزات و واکسن به ما ارائه دهند، اکنون به جایی رسیدیم که توان صدور برخی تجهیزات بهداشتی کرونایی را داریم.

وزیر اقتصاد یادآور شد: در حوزه واکسن می‌توانیم سه ماه دیگر آن را مصرف انسانی برسانیم و به پیشرفت‌های خوبی دست یافته ایم.

وی با اشاره به فراهم بودن زیرساخت‌های علمی، صنعتی و کشاورزی در مازندران گفت: خوشبختانه در تولید گندم به خودکفایی رسیدیم و شمار شرکت‌های دانش بنیان از پنج هزار شرکت فراتر رفته است.

دژپسند با عنوان اینکه امروز شرکت‌های دانش بنیان به میدان آمدند تا در مبارزه با کرونا به توفیق‌هایی دست یابیم، ادامه داد: بخش خصوصی و دولت برای رفاه مردم و اقتصاد باید فعالیت کنند و همه برای بهبودی زندگی وارتقای جایگاه ایران در دنیا باید تلاش کنند.

بخش خصوصی بازیگر اصلی اقتصاد است

وزیر اقتصاد وامور دارایی یادآور شد: دولت باید جاده صاف کن وحامی بخش خصوصی باشد و بخش خصوصی بازیگر اصلی تور اقتصاد است ودر شرایط تحریم نقش فوروارد را بازی می‌کند.

وی با تاکید بر تقویت بخش خصوصی و خروج منابع از زیرزمین و قرار گرفتن در مسیر صحیح اقتصادی گفت: رابطه دولت ومردم متقابل است و به رغم آنکه درامد نفتی ما در ۱۰ ماهه بیش از هشت هزار میلیارد تومان بود اما هزینه‌ها بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته است.

دژپسند با عنوان اینکه ریالی برای تأمین هزینه‌ها از بانک مرکزی استقراض نکردیم، گفت: هزینه‌ها از طریق مالیات، بهره مالکانه شرکت دولتی، فروش اوراق به مردم تأمین شده و استقراض از مردم را جایگزین استقراض از بانک کردیم.

وزیر اقتصاد و دارایی مدل روابط متقابل را برای حل مشکلات راهگشا دانست و گفت: مازندران از صنایع بزرگ محروم است بنابراین باید به کشاورزی و صنایع وابسته آن توجه شود.

وی بهسازی اراضی و زهکشی آن را امری مهم دانست و گفت: اگر اراضی مازندران را بهسازی کنیم به یقین می‌توان تمامی نیازهای ایران را تأمین کنیم زیرا نوسازی، مدرن سازی و علمی سازی کشاورزی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ساماندهی آب شیرین را در مازندران بسیار مهم برشمرد و گفت: منطقه شمال دارای نعمت بی نظیر از جمله آب شیرین دارد وباید روی اقتصاد آب شیرین کار کرد و نگذاریم مستقیم به دریا رود.

وزیر اقتصاد ودارایی تاکید کرد برای اینکه طبیعت مازندران و شمال کشور خراب نشود، باید صنعت مناسب در آن استقرار یابد و صنعت آی تی در این مناطق توسعه یابد.

وی با بیان اینکه شمال کشور می‌تواند منشأ خودکفایی کشور باشد، گفت: نوع مدیریت در مازندران سبب شده تا محرومیت‌هایی مواجه باشد.

دژپسند با اشاره به کاهش ثبت شرکت‌ها از ۷۳ روز به سه روز، گفت: رکورد ۴۰ دقیقه ثبت شرکت را نیز داشتیم و رکورد ترخیص در گمرکات را از ۷۲ ساعت به ۲۴ ساعت کاهش دادیم.

کد خبر 5144645

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =