انتقال تخفیف بیمه ‌نامه ثالث از بیمه گذار به خودروی مشابه مالک

انتقال تخفیف بیمه‌نامه شخص ثالث از بیمه‌گذار به خودروی مشابه مالک، والدین، همسر یا فرزندان بلاواسطه، از مصوبات مجلس و گام بلندی است که در قانون جدید بیمه شخص ثالث برداشته شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، بیمه مرکزی اعلام کرد: تخفیف‌های درنظر گرفته شده برای تهیه بیمه نامه شخص ثالث، حق مسلم کسانی است که با رعایت مقررات، قانونمداری، احتیاط و مسئولیت اجتماعی از مزایای قانونی بهره مند شده‌اند و طبیعتاً حق تقدم آنان برای استفاده از این مزیت خاص، محفوظ است.

در اطلاعیه بیمه مرکزی آمده است: طراحان آئین نامه جدید اعمال تخفیفات بیش از هر مؤلفه دیگری برای حفظ حقوق ذینفعان اصلی، برنامه ریزی کرده اند و حتی برای حفظ حقوق مترتب برای دارندگان تخفیف در خصوص شیوه‌های دیگر انتقال آن هم تدابیری اندیشیده اند.

در این میان «سامانه سنهاب» به عنوان چشم تیزبین صنعت بیمه و مرکز داده‌های بیمه‌ای این صنعت، نقش مهمی در پایش تخفیفات دارد و نکته مهم این است که اطلاعات ثبت نشده در این سامانه‌ها با اتخاذ راهکارهایی به قوت خود باقی خواهد بود.

بی تردید تبصره ماده شش قانون بیمه اجباری شخص ثالث می‌تواند از نشانه‌های آشکار اعتمادسازی و حفظ حقوق بیمه گذارانی باشد که پیش از این نگرانی‌هایی برای هدررفت سال‌های قانونمداری خود بودند. به نقل از بیمه مرکزی، کنار زدن غبار سوءتفاهم‌ها، تعبیرهای نادرست و شفاف سازی دستورالعمل‌های تازه از مأموریت‌های نهاد ناظر است که انتقال تخفیف‌های درنظر گرفته شده در بیمه نامه شخص ثالث یکی از جلوه‌های صیانت از حقوق بیمه گذاران به شمار می‌رود.

بازنشر و تشریح شرایط انتقال این مزیت‌های بیمه‌ای، رسالت رسانه‌هایی است که برای حفظ منافع عمومی تلاش می‌کنند و روشنگری در خصوص آخرین اصلاحات قانون بیمه شخص ثالث بیش از پیش در گرو پرداختن جدی و پیگیر رسانه‌ها به موضوعی است که گروه مخاطبان آن از مرز سی میلیون هموطن نیز فراتر می‌رود.

بیمه مرکزی همچنین اعلام کرد: انتقال تخفیف بیمه‌نامه شخص ثالث از بیمه‌گذار به خودروی مشابه مالک، والدین، همسر یا فرزندان بلاواسطه، از مصوبات بسیار ارزشمند مجلس شورای اسلامی به شمار می‌رود و گام بلندی است که در قانون جدید بیمه شخص ثالث برای حفظ منافع بیمه گذاران برداشته شده است.


 

کد خبر 5148474

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 3 =

  نظرات

  • ع.حسن خانی IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
   3 0
   مشتری قبلا هنگام معامله خودرو به تخفیفات بیمه نامه اهمیت میداد اما متاسفانه با این طرح بنده که هشت سال و۴۵ درصد تخفیف داشته ام با تعویض پلاک همه حق وحقوق بنده وخریدار از بین میرود شاید مالک در اطرافیان کسی را نداشت که خودرو داشته که بخواهد تخفیفش را انتقال دهد پس اینطور حقش از بین میرود
  • محمد IR ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
   3 2
   غیراز یکی دوبار هیچ وقت به نام خودم بیمه نگرفتم و۱۲ساله ماشین دارم،تخفیف من چه میشود،این قانون برای افزایش مالیات وکسری بودجه است ،نه دلسوزی وترحم
  • ناصر IR ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۳
   0 0
   سلام من تا پارسال هم ماشین داشتم و ۸ سال متوالی بیمه خودرو را پرداخت کردم تصادفی نداشتم و از بیمه استفاده نکردم.رفتم یه شعبه بیمه نامه بهم گفتن چون تابستان امسال فرصت تمدید بیمه نامه به پایان رسیده و خریدار بیمه خودرو را به نام خودش صادر کرده دیگه کل تخفیفات شما صفر میشه آیا تخفیفات من صفر میشه
  • نیما IR ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
   1 0
   با سلام من یک سالی هست که یه پژو ۴۰۵ از یه بنده خدایی خریداری کردم که تخفیف بیمه اش کامل بود و آخرین بار خودم بیمه کردم یعنی الان بیمه نامه به نام خودمه .حالا میخوام تعویض پلاک کنم ولی دفتر بیمه میگه درصورت تعویض پلاک تمام تخفیف بیمه به صاحب پلاک تعلق میگیره ،آیا این درسته و واقعا انصافه را حل لطفا؟
  • IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
   1 0
   سلام واقا با این قانون جدید بیمه حق خریدار ضایع میشه از یک طرف ماشین مدل پایینی بخره از طرفی پول بیمه ماشین کامل را بده .
  • Bjh IR ۰۶:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
   1 0
   قانون بی خودیست