شاهد طلیعه‌های امیدبخش شکست دشمن در جنگ تحمیلی اقتصادی هستیم

رئیس جمهور با بیان اینکه انسجام و وحدت کلمه اولویت نخست بازآفرینی پس از جنگ اقتصادی است بر متمرکز کردن همه انرژی ها و اقدامات در جهت رفع آسیب ها و زیان های دوره جنگ اقتصادی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در دویست و ششمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که روز سه شنبه به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور تشکیل شد، رئیس کل بانک مرکزی گزارشی از مذاکرت اخیر خود و توافق‌های بدست آمده با نمایندگان کشورهای کره جنوبی، ژاپن، عراق و عمان درخصوص نحوه استفاده از منابع بانک مرکزی در این کشورها ارائه کرد.

رئیس جمهور با اشاره به گزارش رئیس کل بانک مرکزی از توافق انجام شده با کشورهای کره جنوبی، ژاپن، عراق و عمان در خصوص آزاد سازی منابع ارزی ایران، گفت: اکنون شاهد طلیعه‌های امیدبخش شکست دشمن در جنگ تحمیلی اقتصادی و ناکارآمدی تحریم‌ها هستیم و مقاومت حداکثری مردم در برابر این جنگ تمام عیار دشمن به ثمر نشسته است.

روحانی افزود: از جمله این ثمرات آزادسازی منابع ارزی به ناحق و غیر قانونی بلوکه شده ایران است که بی تردید گشایش‌هایی را در فضای اقتصادی کشور فراهم می‌کند.

وی با تاکید بر الزامات و اقتضائات مدیریت دوره بازآفرینی پس از جنگ تحمیلی اقتصادی، گفت: انسجام و وحدت کلمه اولویت نخست دوره بازآفرینی و متمرکز کردن همه انرژی‌ها و اقدامات در جهت رفع آسیب‌ها و زیان‌های دوره جنگ است.

رئیس جمهور تصریح کرد: هر نوع تنش و درگیری و هر اقدامی که به ثبات و استحکام و آرامش اقتصادی لطمه بزند، خیانت با هدف آسیب زدن به زندگی مردم و اقتصاد کشور است.

در این جلسه همچنین وزارت صمت از وضعیت اجرا و اقدامات انجام شده در چارچوب اجرای توافقنامه تجارت ترجیحی با اتحادیه اورآسیا و میزان معاملات و تبادلات تجاری با کشورهای عضو این اتحادیه و آغاز مذاکرات توافقنامه تجارت آزاد با این اتحادیه گزارش داد.

براساس این گزارش، صادرات ایران به منطقه اورآسیا، به دنبال اجرایی شدن موافقتنامه تجارت ترجیحی، ۳۰ درصد افزایش یافته است.

رئیس جمهور این توافق نامه را فرصت خوبی برای گسترش تعاملات و همکاری‌های منطقه‌ای و توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی با کشورهای عضو این اتحادیه دانست و با تاکید بر لزوم ادامه این تلاش‌ها در حوزه‌های مختلف و متنوع گفت: جمهوری اسلامی ایران همیشه برای تحقق این هدف از تدابیر دیپلماتیک صلح آمیز و رفع تنش استفاده کرده و توافقنامه تجارت ترجیحی با اتحادیه اورآسیا از اقدامات بسیار سودمند و مؤثر در حوزه تجارت بین المللی در سال‌های اخیر بوده است.

روحانی تصریح کرد: با توجه به مواضع جمهوری اسلامی در توسعه صلح و امنیت پایدار، اورآسیا فضای مناسبی است که ثمرات آن در دوره تحریم و کرونا نه تنها به سود ایران بلکه به سود همه کشورهای همسایه و منطقه آشکار شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه باید ایران را به عنوان کشوری قابل اعتماد و پیش بینی پذیر در حوزه تعاملات بین المللی و تجاری معرفی کنیم، تاکید کرد: باید با استفاده از تجربه موفق تجارت ترجیحی با اورآسیا حضور ایران را در بازارهای جدید و همکاری در زمینه سرمایه گذاری، حمل و نقل، تهاتر و روابط بانکی، انرژی و ورود به دیگر ترتیبات تجاری، منطقه‌ای و جهانی گسترش دهیم.

کد خبر 5154315

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 2 + 11 =

  نظرات

  • ناظر IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
   1 0
   اون وقت دقیقا شما آقای رییس جمهور چکار کردید برای کشور و ملت و اسلام؟
  • ناظر IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
   0 1
   آقای روحانی اگر امریکایی ها بابت رفتار دیروزتان به شما قولی داده اند بدانید عملی نمی شود قطعا!!!
  • علی IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
   0 1
   تداوم سیاست صرفه جویی ارزی و افزایش ذخایر ارزی کشور، ساماندهی به بازار ارز و بازار متشکل ارزی، افزایش بودجه های عمرانی و تخصیص اعتبارات به تکمیل پروژه های نیمه تمام که منجر به افزایش رشد اقتصادی و بهبود نرخ اشتغال شود، تامین کسری بودجه و کاهش بدهی های دولت و کنترل تورم در بازآفرینی اقتصاد راه گشاست
  • علی IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
   0 1
   اقتصاددانان روش های موثری در جهت بازگشت سطح اقتصاد کشور به قبل از شروع جنگ اقتصادی ارایه دهند، مهم ترین راهکار بازآفرینی مدیریت تورم و افزایش ارزش پول ملی می باشد، همچنین بازگشایی و احیای تمامی واحدهای تولیدی تعطیل شده راه گشاست که البته مدیریت تورم در احیای موثر این واحدهای تولیدی راه گشاست
  • علی IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
   0 1
   مقاوم سازی اقتصاد کشور در مقابل تحریم و تهدیدهای خارجی رویکردی راهبردی از سوی دولتها باشد تا به افزایش و تولید قدرت نرم کشور منجر شود، از گشایش اقتصادی و پایان فشار حداکثری استفاده کنیم تا اقتصاد کشور را مقاوم سازی کنیم، تعهد ارزی، سامانه نیما و صرفه جویی ارزی را نیز به صورت راهبردی اجرایی کنیم
  • علی IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
   0 1
   تقویت سیستم بانکی کشور و افزایش توان وام دهی آنان، تکمیل پروژه های نیمه تمام و افزایش تخصیص اعتبار به آنان، کاهش نرخ ارز و تورم، احیای تمامی واحدهای تولیدی تعطیل شده و تحقق جهش تولید، ایجاد رشد در بخش خدمات و گردشگری و افزایش بودجه عمرانی به بازآفرینی اقتصادی کمک خواهد کرد
  • 1400 IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
   2 0
   جناب روحانی وقتی شما وعده چیزی را میدهید 80 ملیون بخود میلرزند این آمار در زمان تصویب برجام محدود به مخالفین شما بود که شما به جهنم حواله میدادید ومیفرمودید جای گرمی برای خود پیدا کنند الان که اکثریت مردم از وعده های شما بخود میلرزند چه باید کرد؟!!!