نهمین دوره مسابقات مناظرات دانشجویی در فضای مجازی برگزار می شود

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی گفت: در زمان شیوع بیماری کرونا مناظرات دانشجویی به فضای مجازی کشیده شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی، عیسی علیزاده در نشست خبری نهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویی گفت: فعالیت‌هایی که در معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی از ابتدا تا کنون تعریف شده است فعالیت‌هایی مبتنی بر نیاز و مسئله است که تداوم بسیاری از این فعالیت‌ها نیز نشان داده است که ما در جهاددانشگاهی به این موضوعات اعتقاد داریم و کارایی نیز دارد.

وی با تاکید بر اینکه موضوع مناظرات موضوع مهمی است تصریح کرد: هرچه از زمان برگزاری اولین دوره آن می‌گذرد نشان می‌دهد یکی از نیازهایی که نسل جوان به آن وابسته است و باید به آن توجه کرد، گفتگو است.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی ادامه داد: موضوع گفتگو در سال‌های اخیر با توجه به گسترش فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به نیاز ملموس‌تری تبدیل شده و در ایام کرونا نیز قوت بیشتری گرفته است.

علیزاده با بیان اینکه در زمان شیوع بیماری کرونا مناظرات دانشجویی به فضای مجازی کشیده شد؛ اظهار داشت: بر اساس بازخوردی که در این هشت دوره از مناظرات داشتیم، این موضوع به چند دلیل مورد علاقه دانشجویان است؛ نخست اینکه، برنامه‌های این چنینی در فضای دانشگاهی و غیردانشگاهی نداریم و دانشجویان، قشر آرمانگرا و آرمان خواهی هستند که در نکاتی که می‌گویند مطالبی است که در طول زمان به آن رسیده‌اند، برخی از آنها تغییر یا تثبیت می‌یابد و در جهت مخالف هم عده‌ای این مباحث را قبول ندارند.

وی افزود: نکته دیگر اینکه مناظرات صرفاً یک تریبون آزاد نیست که دانشجو حرف خود را بزند و بعد بدون شنیدن نظری مناظره تمام شود. قاعدتاً برگزاری آن در حضور داوران و مخاطبان، باعث رعایت اخلاق مناظره می‌شود. از سوی دیگر، در کنار مناظره باید تیم علمی حاضر و اعضا را همراهی کند و اگر تیمی انتظار بالایی از خود دارد باید حرف‌هایی که می‌زند با پشتوانه علمی باشد.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی اظهار داشت: مناظرات یک کار جمعی است و اهدافی که برای یک کار فرهنگی فاخر در دانشگاه تعریف می‌شود را می‌توانیم در این مناظرات ببینیم.

یکی از نکاتی که در مناظرات با آن مواجه هستیم، بحث گذاره‌ها هست تا نتوانیم گذاره‌هایی انتخاب کنیم که در فضای دانشگاهی و غیردانشگاهی نتوانند در مورد آن بحث کنند انتظار اینکه به حل مسئله برسیم، انتظار به جایی نیست. باید اجازه دهیم در مورد مسائل اصلی کشور در حوزه فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در یک محیط کاملاً علمی و به دور از موضع گیری سیاسی مورد بحث قرار گیرد.

کد خبر 5154694

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =