نبرد بزرگی در راه است

مصر و سودان چند ماه بیشتر فرصت ندارند تا مانع از آبگیری سدالنهضه از سوی اتیوپی شوند و در این میان احتمال روی آوردن به گزینه نظامی بیش از قبل شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، رأی الیوم در مطلبی با اشاره به کشمکش مصر، سودان و اتیوپی درباره سد النهضه آورده است: مصر و سودان چهار ماه تا مرحله سوم آبگیری سد النهضه اتیوپی فرصت دارند تا اقدامات لازم دیپلماتیک یا نظامی را برای ممانعت از این اقدام اتیوپی که به مثابه تهدیدی خطرناک برای این دو کشور است، به عمل آورند. همه راهکارها و میانجی گری های دیپلماتیکی که مطرح شده است اعم از سوی آمریکا یا صندوق بین المللی پول و اتحادیه آفریقا به سبب مخالفت اتیوپی با شکست روبرو شده است. دولت آبی احمد به دنبال وقت کشی است و با هرگونه امتیاز دهی مخالفت می ورزد.

این رسانه می‌نویسد: آدیس آبابا مخالف راهکاری است که حقوق آبی مصر و سودان را حفظ کند و اعلام کرده است که با توافق یا بی توافق مرحله دوم آبگیری سد را آغاز خواهد کرد. احمد المفتی عضو سابق هیأت مذاکره کننده سودان در مذاکرات مربوط به سد النهضه تاکید کرد که اراضی که سد در آن احداث شده است، متعلق به سودان است. سودان به موجب توافق ترسیم مرزی در سال ۱۹۰۲ به این شرط اراضی را به اتیوپی داده است که سدی بر روی نیل آبی بدون موافقت خارطوم احداث نشود اراضی که سد در آن احداث شده است، متعلق به سودان است. سودان به موجب توافق ترسیم مرزی در سال ۱۹۰۲ به این شرط اراضی را به اتیوپی داده است که سدی بر روی نیل آبی بدون موافقت خارطوم احداث نشود. اتیوپی به این توافق پایبند نبوده است و به سدسازی روی آورده است و به جدول زمانی برای آبگیری اصرار دارد که زندگی بیست میلیون یعنی نیمی از مردم سودان را با خطر گرسنگی روبرو می‌کند.

وی تاکید می‌کند که بیش ازپنج میلیون خانواده مصری و نیز مشکلات زیست محیطی و اقتصادی را هم باید بدان افزود.

روی آوردن به گزینه نظامی قوت یافته است

رأی الیوم می‌نویسد: گرچه مقامات مصری سکوت کرده اند و موضع گیری رسانه‌ای درباره به کارگیری زور نمی‌کنند اما منابع نزدیک به سیاست گذاران در قاهره تاکید کرده اند که این سکوت بدان مفهوم نیست که سناریو و طرح ویژه نظامی در صورتی که راهکار سیاسی جواب ندهند، در کار نیست.

این رسانه آورده است: ا این سد ۲۵ کیلومتر بیشتر با مرز سودان فاصله ندارد یعنی در تیررس توپخانه و راکت‌ها قرار دارد و اگر مصر و سودان به گزینه نظامی روی آورند احتمال ویرانی سد وجود دارد ین سد ۲۵ کیلومتر بیشتر با مرز سودان فاصله ندارد یعنی در تیررس توپخانه و راکت‌ها قرار دارد و اگر مصر و سودان به گزینه نظامی روی آورند احتمال ویرانی سد وجود دارد و این در صورتی است که رهبران سیاسی دو کشور چنین تصمیمی اتخاذ کنند.

رأی الیوم نوشت: دولت جو بایدن رابطه دوستی با رهبران مصر که ترامپ آنرا متحد خود می‌دانست ندارد و از این رو تحریم‌های اعمال شده از سوی دولت سابق آمریکا علیه اتیوپی را لغو کرد.

رأی الیوم گزارش داد: اسرائیل در ورای تصمیمات و لجاجت آبی احمد است. مخالفت وی با راهکارهای مسالمت آمیز و استقرار سکوی موشکی جدید حامی سد النهضه با تحریک رژیم صهیونیستی است زیرا تل آویو خواستار ثبات مصر و سودان نیست.

این رسانه می‌نویسد: مقامات سودان این به باور رسیده اند که آبگیری سد از سوی اتیوپی نابود کننده سد الرصراص سودان و گرسنگی ۲۰ سودانی و نابودی بیشتر پروژه‌های آبی سودان است.

رأی الیوم آورده است: نرمش رهبران مصر در پرونده لیبی همگی در راستای آمادگی برای بحران بزرگی به نام سد النهضه است به ویژه که همه راهکارهای سیاسی به بن بست خورده است. ائتلاف بندی‌های نظامی در هفته‌های آتی در کار خواهد بود.

کد خبر 5154833

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =