کارت بازرگانی باید به افراد دارای صلاحیت قانونی اعطا شود

تبریز- رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه کارت بازرگانی باید به افراد دارای صلاحیت قانونی اعطا شود گفت: در هر صورت صاحبان این کارت‌ها در مقابل قانون پاسخگو هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، موسی خلیل الهی روز سه شنبه در نشست بررسی موضوع کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای و جعلی، با ابراز تأسف از اینکه کارت‌های بازرگانی جعلی و یکبار مصرف به یک دغدغه و معضل در کشور تبدیل شده است، اظهار داشت: با توجه به اینکه حقوق گمرکی و دولتی از این طریق قابل وصول نیست، امور مالیاتی کشور ضربه می‌خورد.

وی افزود: اینکه صاحبان کارت‌های بازرگانی که از طریق آن تخلفی صورت گرفته، چه کسی است بسیار مهم است اما مشاهده می‌شود با اینکه خود فرد از آن کارت استفاده نکرده است، کاری هم با او ندارند، در حالی که در هر حالتی باید این افراد در مقابل قانون پاسخگو باشند و به این باور برسند مقابل قانون راه گریزی ندارند.

خلیل اللهی مبنای بسیاری از تخلفات کارت‌های بازرگانی را مربوط به افراد غیرصالح دانست و یادآور شد: اگر مراحل و نحوه صدور کارت‌های بازرگانی اصلاح شود، بقیه مراحل نیز به صورت خودکار اصلاح خواهد شد.

وی با بیان اینکه خوشبختانه قانون گذار تعریف مشخصی از تاجر در قانون ارائه کرده است، گفت: برخی اوقات به افرادی کارت بازرگانی داده می‌شود که بر اساس تعریف قانونی تاجر نیستند و اگر شاخصه‌های قانونی در فرآیند اعطای کارت بازرگانی رعایت شده و به افراد دارای صلاحیت کارت بازرگانی داده شود، بسیاری از تخلفات به وجود نمی‌آید.

خلیل الهی اضافه کرد: گاهی اوقات صاحب اصلی کارت بازرگانی که از طریق آن تخلفی صورت گرفته مشخص است اما به دلیل مسائلی همچون سن کم فرد دارنده کارت برخوردی با او نمی‌شود، در حالی که فرد صاحب کار باید در مقابل قانون پاسخگو باشد.

وی با اشاره به توسعه سیستم‌های الکترونیکی در کشور و جایگزینی آن با مراحل فیزیکی، اظهار داشت: با توجه به توسعه الکترونیکی و دقت و سرعت عمل سیستم‌های الکترونیکی به منظور صدور کارت‌های بازرگانی و بایگانی اسناد مربوطه مراکز صدور کارت بازرگانی باید به سیستم‌های الکترونیکی مجهز شوند.

کد خبر 5154991

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =