آمریکا از محدودیت صدور روادید برای ۷۶ مقام سعودی خبر داد

پس از انتشار گزارش اطلاعاتی آمریکا درباره قتل جمال خاشقجی، واشنگتن از اعمال محدودیت صدور روادید برای ۷۶ تبعه سعودی به دلیل نقش داشتن در تهدید مخالفان در خارج مرزهای از عربستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، وزیر امور خارجه آمریکا از محدودیت صدور روادید با ۷۶ تبعه سعودی به دلیل نقش داشتن در تهدید مخالفان حکومت در خارج از مرزهای این کشور خبر داد.

بر اساس این گزارش، در پی انتشار گزارش اطلاعاتی آمریکا درباره قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که علیه ۷۶ تبعه سعودی که گمان می‌رود در تهدید مخالفان حکومت در خارج از مرزهای این کشور نقش دارند، محدودیت‌های صدور روادید اعمال شده است.

این در حالی است که طبق اعلام مقامات وزارت خزانه‌داری آمریکا، علیرغم اینکه قتل خاشقجی با تأیید محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی انجام شده است اما وی مشمول تحریم‌های جدید دولت آمریکا که قرار است علیه عاملان این ترور در نظر گرفته شود، نخواهد شد.

همچنین وزارت خزانه‌داری آمریکا ژنرال «احمد العسیری» معاون سابق سرویس اطلاعاتی سعودی را تحریم کرد.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه اعلام کرد که علاوه بر العسیری، نیروی واکنش سریع عربستان سعودی را هم به خاطر دخالت در این ترور، تحریم کرده است.

گفتنی است که طبق گزارش اطلاعاتی آمریکا، قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی با تأیید «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی انجام شده است.

گزارش اطلاعاتی که آمریکا درباره قتل «جمال خاشقجی» منتشر کرد نشان می‌دهد که این قتل با تأیید «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی انجام شده است.

بر اساس این گزارش، دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا گزارش غیرمحرمانه‌ای را منتشر کرد که حاکی است قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی با تأیید محمد بن سلمان ولیعهد عربستان صورت پذیرفته است.

در این گزارش آمده است: ارزیابی ما این است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، عملیاتی را در استانبول ترکیه برای بازداشت یا قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی تأیید کرده است.

این گزارش می‌افزاید: این ارزیابی با توجه به اختیارات ولیعهد درباره تصمیم‌گیری ها در عربستان، دخالت مستقیم یک مشاور اصلی و محافظان محمد بن سلمان در جزئیات این عملیات و حمایت ولیعهد برای استفاده از اقدامات خشونت آمیز جهت سکوت مخالفان خارج از کشور از جمله خاشقجی، حاصل شده است.

طبق این گزارش، ولیعهد عربستان سعودی جمال خاشقجی را تهدیدی برای این کشور می‌دید.

در این گزارش همچنین به اسامی افرادی که به نیابت از محمد بن‌سلمان در قتل خاشقجی دست داشتند، اشاره شده است.

کد خبر 5156783

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =