گلایه اصناف از شرکت‌های خدمات‌رسان/ تعرفه تولید لحاظ نمی شود

بیرجند- واحدهای صنفی تولیدی خراسان جنوبی از عدم برخورداری از تعرفه تولیدی در خدمات آب، برق و گاز گلایه مند هستند.

خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها: اصناف تولیدی خراسان‌جنوبی در شرایط سخت اقتصادی فعلی با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند. افزایش قیمت مواد اولیه محصولات تولیدی، کاهش مشتری با توجه به کاهش قدرت خرید مردم و هزینه بالای آب و برق و گاز از جمله این مسائل است.

اصناف تولیدی معتقدند در راستای رونق تولید باید تعرفه تولیدی خدمات آب و برق و گاز برای آنان نیز لحاظ شود و تنها منحصر به کارخانه‌های تولیدی نباشد.

غلامرضا جعفرپور در سی امین جلسه کمیته کارشناسی شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی با اشاره به شرایط اقتصادی فعلی، افزایش هزینه‌های تولید و نقش کارگاه‌های کوچک در ایجاد اشتغال خواستار همراهی و تعامل بیشتر شرکت‌های خدمات‌رسان با واحدهای صنفی در اعمال تعرفه‌های تولید و درنتیجه کاهش هزینه‌های تولید در جهت حفظ مشاغل و اشتغال موجود شد.

دبیر اتاق اصناف بیرجند بر ضرورت و اهمیت زیرساخت مناسب درجهت رونق تولید تأکید کرد و گفت: انتظار بخش خصوصی از برگزاری این جلسات ارائه راهکارهایی جهت بهره‌مندی هر چه بیشتر واحدهای تولیدی صنفی از تسهیلات در نظر گرفته شده توسط دولت به منظور حمایت از تولید است.

تعامل دولتی و شرکت‌های خدمات‌رسان ضعیف است

مظفر آریانفر، نیز در این جلسه، اظهار کرد: تعامل بین سازمان‌های دولتی و شرکت‌های وابسته به دولت ضعیف است چراکه اگر این ضعف نبود بعد از گذشت چندین سال و برگزاری جلسات متعدد و کارگروه تسهیل، مجدد بحث تعرفه تولید واحدهای تولیدی و صنعتی صنفی در این جلسه مطرح نمی‌شد!.

مسئول اداره اصناف سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی گفت: اگر بخش‌های کوچک تولید مورد توجه قرار گیرد، بازدهی قابل توجهی در سطح تولید و اشتغال خواهیم داشت.

آریانفرگفت: با توجه به بخشنامه‌های موجود، صنوف تولیدی نیز باید از تعرفه تولید و تسهیلات بخش تولید برخوردار شوند.

صنوف تولیدی باید از تعرفه تولید برخوردار باشند

وی در ادامه بر لزوم هماهنگی بیشتر سازمان‌های دولتی و شرکت‌های وابسته به دولت تأکید نمود و خواستار اعمال تعرفه تولید درخصوص پروانه‌هایی که دارای کد آیسیک کشوری هستند و واحد صنفی تولیدی محسوب می‌شوند، شد.

مسئول اداره اصناف سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی در پاسخ به موارد مطرح شده از سوی نماینده شرکت توزیع برق خراسان جنوبی گفت: در برخی از صنوف مانند تولید لبنیات استفاده از یخچال و سردخانه جهت نگهداری مواد اولیه و محصول تولید شده، یکی از مراحل تولید است و نباید این مورد را از تولید مجزا نمود.

آریانفریادآور شد: یکی از موارد اعمال تعرفه تولید انطباق نوع فعالیت با پروانه ذکر شده است که حال این سوال مطرح می‌شود که مرجع صلاحیت‌دار جهت تشخیص این انطباق کیست؟ سازمان صمت به عنوان سازمان متخصص و صادرکننده مجوزه یا شرکت خدمات رسان متولی است!؟

محسن بخشایی معاون فروش شرکت توزیع برق خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهارکرد: در بحث اعمال تعرفه‌ها، ما مجری قانون هستیم و براساس دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های صادر شده اقدام می‌کنیم و در قانون و مصوبه ابلاغ شده جهت اعمال تعرفه تولیدی، ۳ شرط لحاظ شده است.

شروط برخورداری از تعرفه تولید

معاون فروش شرکت توزیع برق خراسان‌جنوبی گفت: ارائه پروانه، جواز تأسیس، گواهی فعالیت، ارائه پروانه از صنف مربوطه که دارای اعتبار بوده و در آن پروانه فعالیت تولیدی ذکر شده باشد و انطباق فعالیت با پروانه کسب از جمله این شروط است.

بخشایی اظهار کرد: همچنین فعالیت مندرج در پروانه در لیست ابلاغی از سوی شرکت توانیر که مصوب در کارگروه مشترک وزارت نیرو، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و صنوف مربوطه است، ذکر شده باشد.

معاون فروش شرکت توزیع برق خراسان‌جنوبی افزود: در بازدیدهای انجام شده گاه مشاهده می‌شود که برای دو صنف مشابه با فعالیت یکسان، دو کد آیسیک متفاوت درج شده است که یکی فعالیت تولیدی و دیگری خدمات فنی لحاظ شده است.

شیرینی فروشی‌ها کارگاه را از فروشگاه منفک کنند

بخشایی افزود: در خصوص اصنافی چون شیرینی فروشی و بستنی فروشی باید قسمت کارگاه از فروشگاه منفک و انشعاب مجزا داشته باشد که با این اقدام در صورت برخورداری از شرایط فوق‌الذکر مصرف برق کارگاه با تعرفه تولید و مصرف برق فروشگاه با تعرفه خواص خود (سایر مصارف) محاسبه خواهد شد.

معاون فروش شرکت توزیع برق خراسان‌جنوبی از دیگر موارد مشکل ساز در عدم اعمال تعرفه تولیدی را چند فعالیتی بودن واحدها اعلام کرد و اظهار کرد: مثلاً نانوایی‌هایی که در کنار فعالیت نانوایی به تولید شیرینی نیز می‌پردازند مشمول تعرفه سایر مصارف می‌شود.

رحمان محمودی معاون بهره‌برداری شرکت گاز خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه به منظور تبیین نگاه شرکت گاز به امر تولید و خدمات‌رسانی به ارائه گزارش مختصری از اقدامات انجام شده توسط شرکت گاز استان پرداخت و گفت: مصرف گاز در خراسان جنوبی با احتساب نیروگاه، ۱۵۰۰ میلیون مترمکعب در سال است که تقریباً ۷۰ درصد در بحث نیروگاهی و حدود ۴۵۰ میلیون مترمکعب در بحث خانگی و صنعتی است.

وی بیان‌کرد: حدود ۴۵ میلیارد تومان درآمد شرکت گاز استان از محل فروش گاز است که این رقم در مقایسه با هزینه‌ای که امسال در خراسان‌جنوبی (بیش از هزار میلیارد تومان در سطح استان سرمایه گذاری) کردیم، رقم زیادی نیست.

مشکل مشاغل آتش‌زا

معاون بهره‌برداری شرکت گاز خراسان‌جنوبی افزود: نگاه شرکت گاز، تجاری و درآمدزایی نیست بلکه خدمات‌رسانی است تا بتوانیم خدمات را به صورت رایگان و یا با هزینه‌های خیلی پایین به مشترکین ارائه نمائیم.

محمودی یکی از مشکلات موجود در بحث گاز را مشاغل آتش گیر یا آتش‌زا اعلام کرد و گفت: در بحث انشعاب گاز باید حتماً تاییدیه نظام مهندسی وجود داشته باشد.

وی یادآور شد: در مواردی یک ملک اجاره‌ای بر اساس پروانه کسب موجود (مثلاً مشاور املاک) تاییدیه نظام مهندسی را اخذ و گازرسانی انجام می‌شود اما بعد از تخلیه، توسط واحد صنفی دیگری که مورد تأیید نظام مهندسی نیست و جز مشاغل آتش گیر هست اجاره می‌شود که در صورت بروز این موارد در هنگام بازدید و قرائت کنترل، به دلیل بحث ایمنی، گاز قطع و اخطاریه صادر خواهد شد.

محمد نادی معاون خدمات مشترکین شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه گفت: در کل ۲ نوع انشعاب داریم یعنی مشترک جدیدی که می‌خواهد به جمع مشترکین آب و فاضلاب بپیوندد یا مسکونی است و یا غیر مسکونی است.

تعرفه‌های شرکت آب برای اصناف

وی اظهار کرد: اگر مسکونی باشد تعرفه مشخص است (در شهر بیرجند ۴۷۵ تومان، شهرستان‌های اطراف ۳۲۰ تومان و روستاها ۵۰ درصد این مبلغ) و در مورد مصارف غیرمسکونی، تعرفه بر اساس ظرفیت مشخص می‌شود.

معاون خدمات مشترکین شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی افزود: این ظرفیت نیز بر اساس جداولی که داریم و یا توسط سازمان صمت تعیین می‌گردد که بر اساس ظرفیت تعیین شده و محاسبات انجام شده وجهی تحت عنوان حق انشعاب از مشتری اخذ خواهد شد.

نادی در خصوص نیاز برخی از واحدهای صنفی تولیدی به ظرفیتی بیشتر از ظرفیت لحاظ شده، یادآور شد: به منظور کاهش هزینه‌ها و جلوگیری از اعمال جریمه در صورت تأیید اتحادیه یا صنف مربوطه، افزایش ظرفیت انجام خواهد شد.

در ادامه جلسه رؤسای اتحادیه‌های نانوایان، قنادان، درودگران، تراشکاران و مصنوعات فلزی به شرح مصداقی مشکلات صنف خود در خصوص تعرفه‌های شرکت‌های خدمات‌رسان (آب، برق و گاز) پرداختند و خواستار اعمال تعرفه تولیدی جهت واحدهای تولیدی صنفی که دارای پروانه تولیدی با کد آیسیک معتبر هستند، شدند.

در پایان با توجه به موارد مطروحه در جلسه و نظرات کارشناسی حاضرین، پیشنهاداتی جهت طرح و تصویب در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ارائه شد.

کد خبر 5157398

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =