ائمه جمعه در انتخابات از شخص حمایت نکنند/ لزوم تبیین شاخص‌ها

بجنورد- نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی به لزوم تبیین شاخص‌های رئیس جمهور اصلح توسط روحانیون اشاره کرد و گفت: حلقه های صالحین باید در راستای افزایش مشارکت مردم در انتخابات فعالیت کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام رضا نوری ظهر یک شنبه در نشست سرمربیان حلقه‌های صالحین خراسان شمالی که در دفتر امام جمعه بجنورد برگزار شد، اظهار کرد: طرح شجره طیبه صالحین اقدام شایسته‌ای بود که مطرح و راه‌اندازی شد و تاکنون هم نتایج مناسبی در پی داشته است.

امام جمعه بجنورد ادامه داد: برای انجام کار تربیتی در حوزه‌های مختلف اعم از حیطه‌های معرفتی و بصیرتی، فعالیت تبلیغی سنتی مبتنی بر منبر و صحبت یک‌طرفه کافی نیست؛ زیرا اگرچه این شیوه تبلیغی تأثیرات خود را دارد ولی در دنیای امروز تنها نمی‌توان به تبلیغ و منبر سنتی اکتفا کرد.

وی افزود: زمانی مخاطبان، مختص ما بودند و جای دیگری نمی‌رفتند؛ زیرا رسانه‌ها و فضای مجازی به‌صورت امروزی نبودند و امپراتوری رسانه‌ای درست نشده بود که اذهان جامعه را درگیر خود کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری گفت: اکنون شرایط رسانه‌ای به‌گونه‌ای شده که متأسفانه بسیاری از داخلی‌های ما هم بازنشر کننده همان مطالب لیبرال مسلک‌ها و دنیای غرب هستند؛ به‌گونه‌ای که وقتی جهان غرب مطلب و تحلیلی را کار می‌کند آن مطلب به‌کرات در داخل کشور هم بازنشر می‌شود.

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی تصریح کرد: در چنین شرایطی رسانه سنتی منبر به‌تنهایی کافی نیست؛ زیرا اگرچه منبر تحرک و انگیزه ایجاد می‌کند ولی برای پردوام بودن نیاز به کار تشکیلاتی با استفاده از ظرفیت‌ها و ابزارهای مختلف دارد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مصادیق کار تشکیلاتی حلقات صالحین است، اظهار کرد: راه‌اندازی حلقه‌های صالحین از اقدامات ستودنی است؛ زیرا در قالب آن علما و روحانیان به‌صورت تشکیلاتی در عرصه تربیتی فعالیت می‌کنند.

وی افزود: در زمینه‌های فرهنگی و تربیتی نیاز مبرمی به کار تشکیلاتی داریم که این موضوع در بستر شجره طیبه صالحین ایجاد شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری تاکید کرد: برای تحقق اهداف این حوزه، باید دقت کنیم حلقه‌های صالحین یک‌طرفه نباشند؛ زیرا در این صورت کارکرد حلقه‌های صالحین همانند منبر سابق می‌شود که در دوره کنونی کارایی کافی را ندارد.

امام جمعه بجنورد ادامه داد: در حالی که دشمن برای مقابله با نظام و اسلام کار تشکیلاتی می‌کند، ما هم باید با کار تشکیلاتی جلوی دشمن را بگیریم.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت طرح مباحث و مسائل روز در حلقات صالحین، افزود: باید در هر جلسه‌ای مهم‌ترین مسئله آن مقطع را شناسایی کرده و راجع به آن بحث و گفت‌وگو کنیم؛ زیرا اگر در رابطه با موضوع سخن «هرچه پیش آمد خوش‌آمد» باشد این جلسات نمی‌تواند تأثیرگذاری زیادی داشته باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری با اشاره به اینکه ائمه جمعه در انتخابات حق حمایت شخصی ندارند، گفت: اگر مشارکت در انتخابات کم شود طمع‌های دشمن نسبت به نظام افزایش می‌یابد و این موضوع باید برای مردم تبیین و تفهیم شود.

امام جمعه بجنورد بیان شاخص‌ها را امری ضروری دانست و بیان داشت: در این زمینه جهت‌گیری مقام معظم رهبری تشکیل دولت جوان حزب‌اللهی است و ما روحانیان باید شاخص‌های مطروحه از سوی رهبر معظم انقلاب را برای مردم تبیین کنیم.

وی با تأکید بر اینکه در این زمینه باید تصمیم‌ساز باشیم نه تصمیم گیر، افزود: روحانیان و ائمه جمعه و جماعات می‌توانند در عرصه انتخابات بدون ورود به مصادیق، شاخص‌ها را مطرح کرده و تصمیم‌ساز باشند و کاری کنند که مردم درست تصمیم بگیرند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری در انتها گفت: باید در چند ماه منتهی به انتخابات در حلقات صالحین، در راستای افزایش مشارکت مردم و نیز بیان شاخص‌ها کار و فعالیت مضاعفی صورت گیرد.

کد خبر 5158500

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 10 =