طوفان بی تدبیری میراث فرهنگی برجان خانه مؤمنان

قزوین – اثر تاریخی «خانه مومنان» این روزها در سایه غفلت و دور از نظارت مسئولان تخریب شده و میراث مسئولیت این تخریب را بر عهده شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی می داند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: خانه مؤمنان از جمله آثار به جا مانده از دوره پهلوی اول در استان قزوین، محله دباغان است که با توجه به قدمت و ارزش این بنا در تاریخ ۱۱ مهر سال ۱۳۹۷ با شماره ۳۲۱۱۲ در فهرست میراث ملی غیرمنقول کشور به ثبت رسیده است.

تاریخ حافظه یک ملت است و حفظ و حراست از آن نه تنها وظیفه یک سازمان که مطالبه عموم مردم با هر دیدگاهی است، با این حال باید گفت متأسفانه این روزها حال خانه مؤمنان اصلاً خوب نیست. بیش از ۶۰ درصد بنا با بی توجهی مسئولین و نادیده گرفتن این بنای تاریخی به صورت کامل تخریب شده و از یک منزلگاه تاریخی در دامن شهر قزوین مخروبه ای باقی نمانده است.

شاید امامزاده حسین (ع) ناجی خانه مؤمنان شود!

علیرضا خزائلی در گفتگو با خبرنگار مهر در ارتباط با سیر رسیدگی به خانه مؤمنان اظهار کرد: همانطور که می‌دانید خانه مؤمنان به عنوان یک اثر تاریخی به ثبت ملی رسیده است و در ستاد ساماندهی امامزاده حسین (ع) به عنوان یک نقطه تاریخی شناخته شده و قرار بود در این طرح رسیدگی و بازسازی این بنا در دستور کار قرار بگیرد.

وی ادامه داد: با تخریب‌های اخیر که سبب شده به خانه مؤمنان بیش از پیش آسیب وارد شود از مجری طرح خواسته‌ایم که در موضوع رسیدگی به این بنا سریع‌تر عمل کند.

مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری قزوین یادآور شد: در ستاد ساماندهی امامزاده حسین (ع) و چند جلسه دیگر موضوع خروج این خانه از ثبت ملی مطرح شده بود که با سفر آقای مونسان به قزوین نظر ایشان به تثبیت این بنا در آثار ملی بود.

خزائلی با بیان این نکته که مالک بنا اداره راه و شهرسازی است و شهرداری قزوین نیز قول‌هایی مبنی بر ساخت دیوار به منظور حراست از این بنا داده بود گفت: قرار بر این بوده است که بازسازی و مرمت خانه مؤمنان از محل آورده‌های سازمان راه و شهرسازی تأمین شود و سازمان میراث فرهنگی نیز به جد پیگیر موضوع حفاظت از خانه مؤمنان است.

وی خاطرنشان کرد: ما امیدواریم به وضعیت خانه مؤمنان در قالب طرح ساماندهی امامزاده حسین (ع) رسیدگی شود و مجری طرح با تأمین منابع از تخریب بیشتر جلوگیری کند.

میراث فرهنگی اقدام مؤثری در جهت حراست از خانه مؤمنان انجام نداده است

محمدحسن سلیمانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: ارزش یک بنای تاریخی یا بنایی که به ثبت سازمان میراث فرهنگی رسیده مادی نیست بلکه بعد معنوی و حافظه تاریخی یک ملت مورد توجه است.

کارشناس و پژوهشگر تاریخ معاصر ابراز کرد: با وضعیت اضطراری که خانه مؤمنان در سال ۹۷ داشت این بنا به ثبت ملی میراث فرهنگی درآمد و علی رغم این مسئله که تا امروز بیش از ۲ سال از ثبت ملی بنا گذشته امروز میراث فرهنگی اقدام مؤثری در جهت حفظ و حراست بنا انجام نداده است.

وی یادآور شد: طبق قانون اگر اثری به ثبت سازمان میراث فرهنگی درآمد این سازمان موظف به حفاظت از اثر می‌شود ولی امروز علاوه بر اینکه هیچ گونه حفاظتی از خانه مؤمنان به عمل نیامده متأسفانه نسبت به دو سال گذشته آسیب‌هایی به مراتب سنگین‌تری به این خانه وارد شده و حتی طاق‌های چوبی آن به سرقت رفته است. امروز دادستان قزوین در پی چرایی این مسئله است و رسیدگی به وضعیت خانه مؤمنان در دستور کار مقام قضائی قرار دارد.

امروز بیش از ۲ سال از ثبت ملی خانه مؤمنان گذشته اما میراث فرهنگی اقدام مؤثری در جهت حفظ و حراست بنا انجام نداده است

محله دباغان دستخوش تخریب شده است

سلیمانی گفت: از سوی دیگر محله دباغان با بیش از ۱۰۰۰ سال سابقه تاریخی به حیات خود ادامه داده است و امروز در طرح توسعه و ساماندهی امامزاده حسین (ع) بخش زیادی از این محله دستخوش تخریب شده و با این بهانه بسیاری از ساکنان اصیل و قدیمی ناچار به فروش مسکن خود و کوچ از این محل شده‌اند و البته این شرایط را با عدم توانایی برای تأمین مسکن مشابه تحمل می‌کنند.

این فعال رسانه‌ای افزود: از خانه مؤمنان امروز جز ۴ دیوار و یک نام چیز دیگری باقی نمانده و این مخروبه حاصل سو مدیریت و ضعف و سستی مسئولین به ویژه میراث فرهنگی است که نتوانسته نقش حفاظتی خود را ادا کند و با همین روند در آینده نزدیک همین مقدار اندک هم از میان خواهد رفت.

وی خاطرنشان کرد: برخی هم تلاش کردند این بنا را از فهرست آثار ملی خارج کنند تا از اساس مشکل را از بین ببرند و محل انتقاد را به طور کلی مسکوت بگذارند، با این حال با ورود مرجع قضائی به موضوع امیدواریم تأثیری در روند رسیدگی به وضع خانه مؤمنان حاصل شود و از تخریب بیش از این جلوگیری به عمل آید.

سلیمانی گفت: امروز محله اطراف خانه مؤمنان از بین رفته و بافت شهری در آن محل تغییر یافته است با این حال نباید فراموش کرد که تاریخ و همین آثار هستند که هویت ما را تعریف می‌کنند، دفاع از بنایی نظیر خانه مؤمنان دفاع از هویت ما است و همه باید به این موضوع حساس باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، آینده پیش روی خانه مؤمنان چندان شفاف نیست، از نظر اداره میراث فرهنگی، اداره راه و شهرسازی و شهرداری قزوین باید حفاظت از این بنا را به عهده می گرفته‌اند اما در کنار اینکه این اثر تاریخی امروز در ید مالکیت کدام نهاد است وظیفه نظارتی میراث را کمرنگ نکرده و نخواهد کرد.

این در حالی است که روند تخریب خانه نشان می‌دهد که اگر میراث فرهنگی درگیر برخی تعارفات نبود بدون شک امروز خانه مؤمنان وضعیتی به مراتب بهتر از وضعیت کنونی داشت.

در نهایت شاید توجه عمومی به یک موضوع تاریخی هویت ساز و اصیل بتواند راه نجات و کورسوی امیدی در برابر خانه یک شهر باشد.

کد خبر 5159580

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha