سند ملی آمایش سرزمین به تصویب رسید

پس از صرف بیش از ۷۵ هزار ساعت کار کارشناسی و تولید ۳۴ عنوان گزارش در ۵۱ مجلد طی سه سال گذشته برای بررسی مطالعات و سند ملی آمایش سرزمین، این سند در شورایعالی آمایش سرزمین تصویب شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان برنامه و بودجه کشور، پنجمین جلسه شورای عالی آمایش سرزمین و دومین جلسه این شورا در سال‌جاری به ریاست محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و رئیس شورای مذکور به منظور بررسی متن پیشنهادی سند ملی آمایش سرزمین در محل این سازمان برگزار شد.

در این جلسه که رضا اردکانیان وزیر نیرو، عیسی کلانتری معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست و علیرضارزم حسینی وزیر صمت و نمایندگان سایر اعضای شورا حضور داشتند، محمدباقر نوبخت ضمن تبیین ویژگی‌های این سند و توضیحاتی در خصوص فرآیند تهیه و بررسی سند ملی آمایش سرزمین و اسناد آمایش استان‌ها از مشارکت جدی دستگاه‌های اجرایی عضو کمیسیون تخصصی و نیز سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها که همکاری مجدانه و تعامل مؤثری در پیشبرد این امور داشته‌اند، تشکر و قدردانی نموده و تدوین و تصویب این اسناد را میراثی از سوی دولت یازدهم و دوازدهم برای دولت آینده و نسل‌های بعدی توصیف کرد.

وی افزود: با هدف ایجاد اجماع و تحقق‌پذیری این اسناد فرادست و تأثیرگذار بر ترتیبات توسعه سرزمین، یکی از مشارکتی‌ترین فرآیندهای بررسی و اجماع‌سازی طرح‌ریزی شده به طوری که این اسناد پس از تدوین ابتدا در نشست میان امور بخشی و فرابخشی سازمان برنامه و بودجه کشور و بعد از آن در کمیسیون تخصصی شورای‌عالی آمایش سرزمین با حضور دستگاه‌های اجرایی مختلف مورد بررسی دقیق قرار گرفته و بیش از ۲۴۰۰ نفرساعت زمان، طی ۹ ماه برای بررسی و تدقیق آن اختصاص داده شد. در نتیجه این تلاش‌ها این اسناد هم اکنون آماده ارائه و تصویب نهایی شورای‌عالی آمایش سرزمین به عنوان بالاترین مرجع نظام راهبری توسعه سرزمین است.

در ادامه این جلسه امیر امینی رئیس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه وبودجه کشور، گفت: طی یک و نیم سال اخیر بیش از ۵۰ جلسه کمیسیون تخصصی و کارگروه‌های موضوعی برای بررسی این اسناد برگزار شده و با همت همکاران سازمان برنامه و بودجه، مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده نگری و دستگاه‌های اجرایی کشور، دور چهارم مطالعات آمایش سرزمین به سرانجام رسیده و اسناد نهایی امروز در محضر شورایعالی آمایش سرزمین آماده تصویب نهایی است. همچنین یکی از دستاوردهای مهم دیگر قابل ذکر پس از سه سال پیگیری و برگزاری جلسات مختلف، تصویب و ابلاغ آئین‌نامه اجرایی شورایعالی آمایش سرزمین در مورخ ۲۸ /۸/ ۱۳۹۸ در هیات محترم وزیران بوده است.

وی گفت: اصلی‌ترین ویژگی‌های اسناد آمایش استان‌ها عبارتند از انجام مطالعات عمیق و دقیق بر روی وضع موجود و آینده‌نگری توسعه استان‌ها، تدوین و انتشار حدود یک‌هزار و ۱۰۰ جلد گزارش در ۳۱ استان کشور (بیش از ۴۰ جلد مطالعه برای هر استان و پنج تا ۱۰ هزار صفحه گزارش)، شناسایی روندها و فراروندهای تاثیرگذار بر توسعه استان و پیش‌بینی راهکارهای توسعه استان با توجه به عدم قطعیت‌ها و سناریوهای توسعه فضایی استان، یکپارچه‌سازی ژئودیتابیس آمایش استان‌ها و چندین ویژگی مهم دیگر که این مطالعات و اسناد را به یکی از جامع‌ترین و مشارکتی‌ترین مطالعات سراسری آمایش سرزمین در کشور بدل نموده است.

عیسی کلانتری معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست نیز بر اهمیت نگاه توسعه پایدار در بند بند اسناد مذکور بویژه درحوزه حفاظت ازمحیط زیست بعنوان میراث آیندگان تاکید کرد. برپایه این گزارش، رضا اردکانیان وزیر نیرو با تأکید بر اینکه پس از تصویب اسناد ملی و استانی و رونمایی شدن از آنها، می‌بایست تفکرات غالب منشعب شده از جبر تقسیمات کشوری مورد اصلاح و بازپیرایی قرار گرفته و با نگاه کارشناسی و یکپارچه به مسائل توسعه سرزمین نگریست، بر تحقق رشد وپویایی وتوسعه همه جانبه کشور در نتیجه اجرای این اسناد اظهار امیدواری کرد.

وی در خصوص گنجاندن اطلاعات دقیق همه استان‌ها در مطالعات آمایش استان‌ها اظهار داشت: اساس مطالعات آمایش سرزمین، برنامه‌ریزی فرابخشی است و نقش اطلاعات پایه در مطالعات آمایش، بسیار تعیین کننده و اساسی است. مخصوصاً در بحث آب «قابل برنامه ریزی» باید فرا بخشی و ملی وبر اساس حوزه آب ریزها در اسناد استانی به دقت نگریسته شود.

در ادامه آقای رزم حسینی وزیر صمت بر لازم اجرا بودن این اسناد و جلوگیری از موازی کاری با سایر قوانین ومصوبات از سوی سایر نهادها و قوا تاکید کرد واینکه باید آسیب شناسی از اسناد قبلی توسعه طی ۴ دهه گذشته برای آیندگان صورت پذیرد.

در پایان این جلسه و پس از صرف بیش از ۷۵ هزار ساعت کار کارشناسی و تولید ۳۴ عنوان گزارش طی سه سال گذشته و با تلاش‌های کمیسیون تخصصی و برگزاری ۲۷ جلسه برای بررسی مطالعات و سند ملی آمایش سرزمین، این سند در جلسه شورایعالی آمایش سرزمین به تصویب رسید.

مقرر شد طی جلسه آتی تاریخ و زمان رو نمایی از این سند ملی در اوائل سال ۱۴۰۰ مشخص و قطعی شود.

کد خبر 5159925

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 5 =

  نظرات

  • علی IR ۱۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
   0 0
   آمایش سرزمینی و مطالعات زیست محیطی قبل از اجرای طرح های توسعه ای، نظم بخشی به طرح ها مطابق مزیت های نسبی منطقه و توجه به توسعه پایدار و توسعه متوازن بسیار راه گشاست، همچنین فدرالیسم اقتصادی نیز به توسعه عادلانه استان ها مطابق مزیت های اقتصادی هر استان و کاهش فرار مالیاتی تاثیرگذار خواهد کرد