بررسی معضل سقط جنین و علل و عوامل آن / راه‌ مقابله چیست

اصفهان - کارشناس تربیت دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان با بررسی عوامل موثر درسقط جنین گفت:آموزش مسائل بهداشتی دوران بارداری، سواد عاطفی و تقویت ایمان از جمله راه‌ حلهای رفع این معضل اجتماعی است.

حجت الاسلام محسن دهقانی در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: یکی از موضوعات مد نظر در عصر حاضر، سقط جنین‌های غیر قانونی است که از مصادیق بارز و آشکار جاهلیت مدرن در عصر مدرنیته محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه آمارهای زیادی در این ارتباط وجود دارد، به تبیین موضوع از دیدگاه شرعی عقلانی پرداخت و بیان داشت: در ابتدا باید این توضیح ارائه شود که سقط به از دست رفتن بارداری قبل از هفته بیستم حاملگی با وزن جنینی کمتر از ۵۰۰ گرم گفته می‌شود.

کارشناس مشاوره و تربیت دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان با تاکید بر اینکه این سقط به دسته تقسیم می‌شود، ابراز داشت: سقط «خودبه خودی» از دست رفتن جنین بنا به علل طبیعی و نه به صورت القایی و انتخابی، سقط «زودرس» به معنای از دست رفتن بارداری قبل از هفته هشتم حاملگی به دلایلی همچون اختلالات اندوکرین، عفونت‌ها، اختلالات سیستمیک، عوامل ایمونولوژیک و فاکتورهای ژنتیکی از جمله این موارد است.

وی اضافه کرد: همچنین سقط «دیررس» به معنای از دست رفتن بارداری بین هفته‌های ۱۲ تا بیستم حاملگی است که معمولاً به علل مادرزادی از قبیل عفونت‌های مزمن، بی کفایتی «سرویکس» و سایر ناهنجاری‌ها، وضعیت نامطلوب تغذیه و استفاده از داروهای مخدر است.

سقط یا زنده به گور کردن

دهقانی با اشاره به اینکه معنای دیگری از سقط جنین وجود دارد که شامل هیچ یک از تقسیمات فوق نیست، بلکه به معنای از بین بردن و یا همان کشتن جنین در رحم به انگیزه‌های کاملاً انتخابی و شخصی و غیر قانونی، غیر اخلاقی و غیر شرعی است، تصریح کرد: انگیزه‌هایی همچون عدم علاقه به فرزندآوری، بارداری ناخواسته، بارداری از راه غیر مشروع و غیر متعارف و مخالفت یکی از زوجین در این نوع از سقط مؤثر است.

وی با بیان اینکه این عمل، با زنده به گور کردن فرزندان مگر در نوع کشتن هیچ تفاوتی نداشته و در گناه بودن آن نیز هیچ شکی وجود ندارد و نمی‌توان هیچ گونه توجیهی را برای آن قبول کرد، گفت: اگر توانستیم توجیه زنده به گور کردن فرزندان در عصر جاهلیت را بپذیریم، آنگاه توجیه سقط غیر قانونی را هم خواهیم پذیرفت.

آثار سقط جنین غیر قانونی

کارشناس مشاوره و تربیت دفتر تبلیغات اسلامی با اشاره به آثار سقط جنین غیر قانونی ابراز داشت: این امر مصداق واقعی کفران نعمت است چراکه نعمت وجود، یکی از نعمت‌های بزرگ الهی است که کسی حق ندارد این نعمت را از خود بگیرد، چنانچه خودکشی را گناه کبیره معرفی کرده‌اند و همچنین نمی‌تواند این نعمت را از دیگران بدون مجوز شرعی سلب کند چنانچه حکم قتل و قصاص را برای آن معین کرده‌اند و بر همین اساس در احکام شرعی، حتی کسی حق ندارد به خود یا دیگری بدون مجوز شرعی، جراحت وارد کند، در غیر این صورت مستحق دیه و کفاره و قصاص خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه اقدام به سقط جنین عمدی ناشی از نوعی به سو ظن به خداست، بیان داشت: کسی که جنین خود را به دلایلی همچون ترس از فقر سقط می‌کند، باید بداند این نوعی سو ظن به خداست و گناهی بزرگ محسوب می‌شود چنانچه خدای متعال در آیه ۱۵۲ انعام و ۱۳۱ اسرا دستور داده فرزندان خود را از ترس فقر نکشید.

کارشناس مشاوره و تربیت دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان با اشاره به اینکه سقط جنین بنا بر مبانی دینی موجب فقر و تنگدستی می‌شود، ابراز داشت: بر طبق آیه ۹۶ سوره اعراف، اگر افراد گناه کنند، فقر و تنگدستی به سراغ آنها خواهد آمد ولی اگر اهل تقوا باشند، برکات الهی از زمین و آسمان برای آنها نازل می‌شود.

دوری از رحمت و مغفرت الهی از دیگر آثار سقط جنین عمدی است

وی احساس گناه و عذاب وجدان و دوری از رحمت و مغفرت الهی را از دیگر آثار سقط جنین عمدی برشمرد و گفت: مادر یا پدری که مرتکب چنین گناه بزرگی می‌شوند، قطعاً احساس گناه برای آنها خواهد بود و همین باعث می‌شود ناامنی روانی به سراغ آنها بیاید و دچار اضطراب و افسردگی شوند که این آغاز مشکلات فراوان دیگری در زندگی فردی و اجتماعی آنها خواهد شد.

دهقانی اضافه کرد: همچنین بر طبق آیات قرآن کریم، گناه کردن باعث می‌شود از رحمت و مغفرت الهی دور شویم و دعاهایمان نیز به اجابت نرسد.

وی در ادامه به علل سقط جنین غیر قانونی پرداخت و تاکید کرد: در گناه بودن و آثار بد دنیایی و اخروی سقط جنین شکی نیست اما عمده سخن در این است که چرا سقط جنین در دنیای امروز امری عادی تلقی شده است.

دوری از اخلاق انسانی و انسان محوری صرف

کارشناس مشاوره و تربیت دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان از جمله عوامل مؤثر در این امر را دوری از اخلاق انسانی و انسان محوری صرف می‌توان برشمرد و تاکید کرد: اگر نظام انسان محوری و تمسک بر خواسته انسان منهای رعایت مسائل اخلاقی و قوانین الهی بر فرد و جامعه حاکم شود، منفعت طلبی حیوانی و شهوانی، سودپرستی فردی، بنیان زندگی و جامعه را از بین خواهد برد.

وی اضافه کرد: در جوامعی که برای اخلاق حرمتی قائل نباشند و همه چیز را در نفع شخصی و سلیقه فردی معنا کنند و به قوانین اخلاقی و الهی اعتنا نکنند، قتل انسان حتی به شکل جنین به راحتی اتفاق خواهد افتاد.

دهقانی تغییر نگاه فرهنگی، ترس، رواج بی بند و باری و آزادی جنسی و بی تعهدی تعداد کمی از پزشکان زنان و زایمان را از دیگر دلایل مؤثر در این امر برشمرد و با توضیح در ارتباط با هر یک از این عوامل مؤثر گفت: از اثرات زندگی نوین، تک فرزندی است به نوعی که چند فرزندی را مساوی با بی فرهنگی قلمداد می‌کنند؛ در واقع در جوامعی که فرهنگ برتر را بر معیار خواست انسانی و سودپرستی و راحت طلبی شخصی و پرورش غرایز شهوانی و حیوانی معنا کنند، خودپرستی حیوانی منشأ همه خیرات معنا می‌شود بنابراین، از کشتن انسان به شکل جنین ابائی نداشته و سود خود را در راحت طلبی و پرداختن به غرایز حیوانی می‌جوید.

ترس از وضعیت اقتصادی خانواده

وی اضافه کرد: همچنین در جوامعی که روحیه توحید و توکل به باد تمسخر گرفته شود و جایگاهی برای توکل قائل نباشند، ترس از اوضاع اقتصادی خانواده، ترس از تربیت فرزند، عامل سقط جنین خواهد شد تا در آینده با مشکلی مواجه نشوند.

کارشناس مشاوره و تربیت دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان تصریح کرد: از سویی هنگامی که ارزشهای انسانی جای خود را با زشتی‌های شهوانی تغییر دهد، و ملک خاک نشین به جای پر کشیدن به زمین و حیوانیت بچسبد و تنها موفقیت خود را در بهره وری بیشتر حیوانی شهوانی معنا کند، به ناچار خویشتن خود را گم خواهد کرد و ارزش زن و مرد را با تن و پول می‌سنجند؛ در چنین جامعه‌ای، چرا سقط جنین رواج نیابد.

بی تعهدی نسبت به احکام الهی و سقط غیر قانونی

وی تاکید کرد: باید توجه کنیم که با وجود پزشکان متعهد که تعدادشان کم نیست ولی گاهی افرادی پیدا می‌شوند که به دلیل نفع اندیشی شخصی و مالی، و به دلیل بی تعهدی نسبت به احکام الهی، و به دلیل مستی علم و دانش از پرداختن به سقط غیر قانونی ابایی ندارند.

دهقانی بیان داشت: با توجه به دلایل مطرح شده در افزایش سقط، راه چاره نیز مشخص می‌شود که ترویج و تبیین مبانی اصیل و صحیح زندگی انسان‌ها در مسیر انسانیت از جمله‌ای موارد است.

وی ادامه داد: اگر به دنبال دوری از ظلم و بدی هستیم، باید دوشادوش اقتصاد و سیاست، ورزش و هنر، علم و صنعت، جایگاه والا و حریم محترمی برای صفات عالی اخلاقی قرار دهیم که محوریت حرکت و تصمیمات را در زندگی، انسان تکامل گرای توحیدی قرار دهد و از هوس بازی‌ها و خودمحوری‌های طبیعی حیوانی، ما را دور نماید و به یک زندگی پاک رهنمون سازد.

آموزش مدیریت منابع مالی در زندگی چاره‌گشاست

کارشناس مشاوره و تربیت دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان با اشاره به اینکه اخلاق برازنده و صفات کمالی و عالی مانند نوع دوستی، عدالت، احساس تکلیف، تعهد در برابر افراد جامعه در جامعه ترویج شود، گفت: آموزش مدیریت منابع مالی در زندگی از مسائل مهمی است که در این راه چاره‌گشا خواهد بود، بدین معنا که از یک سو باید مسئولان اقتصادی جامعه، به فکر سر و سامان دادن اوضاع اقتصادی مردم باشند و از سوی دیگر، باید به آحاد جامعه سواد مالی را آموزش داد و مهارت‌های مدیریت منابع مالی را به آنها آموخت تا بتوانند زندگی خود را از حیث معیشت به خوبی اداره کنند تا حاکم بر ترس مالی شوند و با افزایش مهارت‌های مدیریت منابع مالی، روحیه اعتماد به نفس در افراد تقویت می‌شود و ترس و تزلزل از آنها دور می‌شود.

دهقانی افزود: باید از رسانه‌های گوناگون، زشتی سقط، حرمت آن، ضامن بودن در برابر آن را در جامعه چنان فریاد زد که ندای درونی هر فردی، تنفر از انجام سقط باشد تا زشتی سقط، و معادل سازی آن با زنده به گور کردن فرزندان در میان جامعه رسوخ نکند، همواره شاهد چنین اتفاقات زشتی خواهیم بود.

آموزش مسائل بهداشتی دوران بارداری و تقویت ایمان مردم

وی آموزش مسائل بهداشتی دوران بارداری، تقویت ایمان مردم، فراهم نمودن اسباب ازدواج، آموزش سواد عاطفی و ارتباطی را از دیگر راه‌های چاره این معضل مهم اجتماعی است، گفت: باید نگرش مردم را نسبت به زندگی تغییر داد تا زندگی را مساوی با ماده و لذات مادی ندانند؛ انسانی که تنها منافع مادی خود را ملاک برتری و ترقی بداند، با غوطه وری در وادی حیوانیت به درجه «بل هم اضل» نائل می‌شود و در این میان، ایمان و ارتباط با خدا و تقوا به عنوان عامل برتری دیگر مطرح نخواهد بود.

کارشناس مشاوره و تربیت دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان تاکید کرد: باید با رعایت مسائل فر هنگی، آموزش‌های دینی درست در مدارس و مساجد و غیره دقت در حلال و طیب بودن غذای مردم، انس بیشتر با قرآن از طریق آموزش معنامحور قرآن و در نهایت اصلاح رفتار بعضی از مسئولان و متدینان، به تقویت ایمان مردم کمک نمود.

انجام ازدواج متعارف و فراگیری مهارتهای لازم در برابر هیجانات

وی با تاکید بر اینکه همچنین با انجام ازدواج متعارف، می‌توان تا حدودی در جلوگیری از بارداری‌های نامشروع جلوگیری کرد، گفت: وقتی صحبت از ازدواج می‌شود، عمدتاً فکرها متوجه پسران و دختران می‌شود. بله، این درست است ولی مساله ازدواج منحصر در دختر و پسر نیست، زنان بی سرپرست نیز شامل این مقوله می‌شوند.

دهقانی گفت: از سویی باید توجه کنیم که زن و مردی که از مهارت‌های لازم در مقابله با هیجانات برخوردار نباشند و در اصل ارتباط‌گیری دچار ضعف و نقصان باشند، به محض اطلاع از بارداری ناخواسته، به فکر سقط آن برخواهند آمد چراکه خود را آماده برای فرزنددار شدن و فرزند پروری نمی‌بینند و پرداختن به این مساله مهم نیز در راستای کمک به رفع سقط تا حدی زیادی کمک می‌کند.

کد خبر 5160918

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha