کرونا چگونه به درون خانه ها منتقل شد/الگوی ابتلای خانوادگی

انتقال بیماری کرونا از درون خانه ها، یکی از دلمشغولی ها و نگرانی های ماه های اخیر پاندمی کووید ۱۹ است.

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشکده بهداشت و مؤسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، راهنمای پاسخ به این پرسش که تغییر الگوی واگیر بیماری به الگوی خانوادگی یعنی چه را منتشر کردند.

در موج کنونی اپیدمی کرونا در ایران، بسیار شنیده می‌شود که الگوی انتقال بیماری به شکل ابتلای خانوادگی است. اگرچه شکل ابتلای خانوادگی از ابتدای اپیدمی وجود داشته است، اما بنا به دلایلی اکنون بیش از پیش این نوع انتقال مشاهده می‌شود. اما معنای ابتلای خانوادگی و راه پیشگیری از آن چیست؟

اولین یافته‌های بررسی بیماری کرونا در چین، حاکی از ابتلای خانوادگی به این بیماری بود. دلیل این امر در ابتدا ساده به نظر می‌رسد اما فرآیندها و مسائل مختلفی در وقوع آن دخالت دارد. توضیح ساده این که به دلیل زندگی افراد یک خانواده در نزدیکی همدیگر و رعایت کمتر مسائل بهداشتی در خانه، در صورت ابتلای یکی از اعضا، ویروس به راحتی می‌تواند به صورت مستقیم از طریق صحبت کردن، تنفس، عطسه و سرفه و به طور کلی از طریق ذرات ریز تنفسی منتقل شود.

همچنین در صورت ابتلای یکی از اعضا، در صورتی که فرد نیازی به بستری نداشته باشد و در خانه از او پرستاری شود، احتمال دارد بقیه‌ی افراد خانه را آلوده کند.

براساس مطالعات صورت گرفته، انتقال خوشه‌ای نقش بسیار مهمی در پیشرفت بیماری کووید -۱۹ دارد. این خوشه‌ها به ترتیب شیوع و اهمیت عبارتند از خانواده، بخش‌های جامعه (مثلاً یک مغازه، اداره و…)، بیمارستان، گردهمایی‌ها، حمل و نقل عمومی و فروشگاه‌ها.

براساس اظهارنظر برخی کارشناسان، یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش انتقال خانوادگی این است که خانواده‌ها در حال برگزاری مهمانی و دورهمی هستند و کمتر از قبل مسائل بهداشتی را رعایت می‌کنند.

با طولانی‌تر شدن وضعیت اپیدمی و تاکید به درخانه ماندن، بسیاری از افراد به مرور از این وضع خسته شده و رو به رفتن و یا گرفتن مهمانی‌های خانوادگی در ابعاد کوچک تا متوسط می‌کنند و همین امر باعث می‌شود خوشه‌های فامیلی و خانوادگی کووید ۱۹ بسیار زیاد شوند. برای توقف این روند و همچنین پیشگیری از ابتلای خانوادگی و فامیلی به صورت خوشه‌ای، لازم است برگزاری هرگونه دورهمی، مهمانی و جشن اعم از خانوادگی، دوستانه و همکاران در ابعاد کوچک، متوسط و بزرگ متوقف شود. همچنین در صورت علامت دار یا مشکوک بودن (تماس با فرد آلوده) هریک از اعضای خانواده، بایستی قرنطینه آغاز شود و توصیه‌های بهداشتی به جد مورد توجه قرار گیرد.

یکی از مهم‌ترین دلایل ابتلای خوشه‌ای خانوادگی و فامیلی، افزایش تعداد مهمانی‌ها و دورهمی هایی است که خانواده‌ها در انها شرکت می‌کنند. برای کاهش این روند لازم است هرگونه دورهمی، مهمانی و جشن اعم از خانوادگی، دوستانه و همکاران در ابعاد کوچک، متوسط و بزرگ متوقف شود.

کد خبر 5162010

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =