بررسی شیوع بدرفتاری با کودکان در دوران کرونا

برنامه کشوری «اجتماع محور پیشگیری از بدرفتاری با کودکان در شرایط شیوع کووید ۱۹» اجرا می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه کشوری «اجتماع محور پیشگیری از بدرفتاری با کودکان در شرایط شیوع کووید ۱۹»، با همکاری مشترک صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، دفتر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت و دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، در مناطق تحت پوشش چهار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، هرمزگان، سمنان و گلستان به صورت پایلوت اجرا می‌شود.

پیام روشنفکر عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات مدیریت رفاه اجتماعی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و مجری طرح، گفت: مقدمات و ظرفیت سازی های این برنامه در نیمه‌ی دوم امسال آغاز شده و قرار است در این طرح اجتماع محور، چهار دانشگاه مذکور برنامه‌ای را در اجتماعاتی با مشارکت مردم و سازمان‌های همکار در مناطق جغرافیایی خود، به منظور پیشگیری از بدرفتاری با کودکان انجام بدهند.

وی در راستای دلایل اجرای این طرح اظهار داشت: بر اساس یک مطالعه مروری و بر پایه ۱۳ مطالعه قبلی، در کشور ما، میزان شیوع کودک آزاری جسمی ۴۳ درصد، آزار عاطفی ۶۴ درصد و شیوع غفلت ۴۰ درصد است و در کنار مصادیق معمول بدرفتاری با کودکان، مصادیقی از انتظارات آموزشی غیر معمول و بالا از کودکان، و استفاده از کودکان برای تبلیغات و مدلینگ در شهرهای بزرگ و در برخی مناطق نابرخوردار مصادیقی چون نوزادان رها شده، استفاده از ماده‌ی مخدر با اهداف درمانی یا آرام سازی کودک، اجبار به ترک تحصیل بخصوص برای دختران گزارش شده است.

این محقق حوزه رفاه اجتماعی افزود: بدرفتاری با کودک می‌تواند در خانه، محیط آموزشی، محیط ورزشی، مراکز بهداشتی و درمانی، مراکز نگهداری و یا کوچه و خیابان اتفاق بیافتد. هدف طراح این است که با مداخلات مبتنی بر مشارکت اجتماعات محلی، اقدامات پیشگیرانه و ارتقایی را طراحی و اجرا نماید و نهایتاً بر این اساس مدلی کشوری به منظور ادغام در شبکه مراقبت‌های بهداشتی درمانی کشور طراحی شود.

کد خبر 5162013

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =