تاسیسات گردشگری در دریاچه‌های اطراف سدهای کشور ایجاد می شود

یزدـ وزیر نیرو گفت: تاسیسات گردشگری در دریاچه های اطراف سدهای کشور ایجاد خواهد شد و با رعایت ملاحظات زیست محیطی، این ظرفیت عظیم در کشور ایجاد می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا اردکانیان ظهر شنبه در مراسم افتتاح ویدئو کنفرانسی چهار طرح حوزه آب و برق استان یزد با اشاره به اینکه این طرحها در هفته چهل و چهارم پویش هر هفته الف – ب – ایران افتتاح شد، اظهار داشت: در سال ۹۹ با هدف به ثمر رساندن ۳۵۰ طرح با اعتبار ۵۰ هزار میلیارد تومان این پویش آغاز شد.

وی عنوان کرد: با احتساب طرح های آب و برق که امروز در یزد افتتاح شد، تاکنون ۲۹۴ پروژه با سرمایه گذاری ۶۶ هزار میلیارد تومان از ابتدای سال در قالب این پویش به مدار بهره برداری آمد.

اردکانیان، ۱۳ سد مخزنی، ۱۱ شبکه زهکشی آب، ۱۰ طرح آبرسانی شهری، هشت تصفیه بزرگ خانه آب، ۱۰ تصفیه خانه فاضلاب، آبرسانی به هزار و ۲۵۰ روستای کشور، احداث و افتتاح هشت واحد نیروگاهی و ارتقا توان نیروگاه های موجود با ۳۰ واحد نیروگاه مقیاس کوچک و ۲۵ نیروگاه تجدیدپذیر و برق رسانی به ۲۸۸ روستای کشور را از جمله این طرح ها برشمرد.

وزیر نیرو ادامه داد: امسال کار جدیدی آغاز کردیم و در کنار پروژه های ساخت و سازی، پروژه های ساز و کاری با این هدف که اصلاح ساز و کارها و ابداع ساز و کارهای جدید نقش به سزایی در سرعت دادن به پروزه های ساخت و سازی در کاهش هزینه های تمام شده در تسهیل خدمت رسانی به مردم دارند، آغاز شد.

وی ادامه داد: وعده ما ۵۰ پروژه ساز و کاری بوده که تا امروز ۵۳ مورد آن به بهره برداری رسیده که از آن جمله می توان به یکپارچه سازی شرکت های آب شهری و روستایی اشاره کرد که با تجمیع امکانات مالی و تجهیزاتی و منابع انسانی، سرعت بیشتری در خدمت رسانی به ویژه در روستاها ایجاد شد.

اردکانیان عنوان کرد: اصلاح ساختار مدیریت آب کشور نیز از آن جمله بود و امروز ساختار جدیدی بر اساس مدیریت حوزه آبریز تشکیل دادیم و ۹ پروژه آبریز بزرگ تعریف شد که انتظار ما این است که با استقرار مدیریت های حوزه آبریز، مرزهای طبیعی مدیریت آب هم ایجاد شود و هم به رسمیت شناخته شود تا زمینه بروز تنازع و تنش بین  استانها در حوزه آب برطرف شود.

وی عنوان کرد: سند سازگاری با کم آبی تک تک استانها تدوین شده و تخصیص های جدیدی که برای استفاده از آب دریا دادیم شرطش این بود که این سندها تایید شده باشد تا استانها بدانند که نقشه راهشان چیست.

اردکانیان از تدوین سند گردشگری آبی خبر داد و گفت: برای اولین بار محدودیت و ممنوعیت استفاده گردشگری از دریاچه ها برداشته شد و قرار است در اطراف سدها با رعایت ملاحظات زیست محیطی و کنترل های کمی و کیفی آب، زیرساختهای گردشگری ایجاد شود.

وی عنوان کرد: سرمایه گذاری برای احداث تاسیسات گردشگری در این فضاها را به مزایده گذاشتیم و از تابستان ۱۴۰۰ به مرور این طرح ها به بهره برداری می رسد و هموطنان ما از این ظرفیت بزرگ طبیعی برای گردشگری استفاده می کنند که البته اشتغالزایی قابل ملاحظه ای نیز دارد.

وزیر نیرو اظهار داشت: مجموعه این طرح ها ریل گذاری مناسبی برای فعالیت در عرصه آب و برق کشور به دنبال خواهد داشت.

کد خبر 5162935

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha