بازگشت «تله تئاتر» به تلویزیون به همت مراکز استانی صداوسیما

نخستین نشست شورای تله تئاتر گروه فیلم و سریال مرکز سیمای استان‌ها با تصویب سیاست‌های اصلی تولید در این حوزه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت امور استان‌های سازمان صدا و سیما، نخستین جلسه شورای تله تئاتر گروه فیلم و سریال مرکز سیمای استان‌ها با حضور اعضای این شورا و با موضوع بررسی اهداف تشکیل شورا، ارزیابی و آسیب‌شناسی از وضعیت موجود تله تئاترها در مراکز استان‌ها و ارائه راهکارها برای شکوفایی تولیدات تله تئاتر در مراکز برگزار شد.

اعضای شورا شامل عباس فاطمی، رحیمیان، صالح‌پور، گیل‌آبادی، گودرزی، سیفی‌آزاد و معتمدی، شکیبا، علمداری و معصوم‌زادگان در ابتدا توضیحات کلی در خصوص اهمیت تولیدات تله تئاتر و همچنین اهمیت آن در جذب مخاطب ارائه دادند که از مهمترین آنها می‌توان به لزوم تمرکززدایی تولیدات از پایتخت و کشاندن آن به اقصی نقاط کشور با هدف اشتغالزایی و تشویق جوانان تحصیل‌کرده و متخصص، جلوگیری از نابودی و از هم پاشیدگی تئاتر به عنوان حوزه مادر و اهتمام به رونق تولید در زمینه تئاتر و استفاده از ظرفیت رسانه ملی به عنوان زبان معیار هنری و رسانه‌ای با هدف جذب جوانان و متخصصان در استان‌ها به عنوان بازوهای اجرایی و بهره‌گیری از این ظرفیت برای نزدیک شدن تولیدات با تصورات مردم اشاره کرد.

نظر اعضای شورا بر این بود که معاونت امور استان‌ها به دلیل پوشش و گستردگی اقلیمی، می‌تواند پرداخت بهتری نسبت به مقوله تله تئاتر داشته باشد و این مهم با برنامه‌ریزی دقیق موجب شکوفایی تله تئاتر خواهد شد.

اعضای شورا با تاکید بر اینکه بازگشت تئاتر به تلویزیون با توجه به تغییر ذائقه‌ها کار سختی است و این کار با حضور اساتید حاضر شدنی است بر مسئله آموزش نیروهای موجود و جدید تصریح کرده و خواستار گزینش سخت‌گیرانه بهترین متن‌ها برای اجرا به شیوه تله تئاتر شدند همچنین مواریث ملی، ارزش‌های ملی و دینی، مفاخر ملی، حمایت از کارهایی که ارزش‌های هستی‌شناسی ایران فرهنگی را در خود دارند، زبان معیار و پاکیزگی محتوایی، اولویت‌های کاری در تولید تله تئاتر در مراکز خواهند بود.

بعد از بحث و گفتگو میان اعضای شورا، موارد مختلفی به تصویب رسیدند که از جمله آن‌ها می‌توان به استفاده از بودجه طبقه «ب» مراکز در راستای تولید تله تئاتر، اختصاص ۲۰ درصد تولیدات تله فیلم مراکز به این حوزه، جذب افراد متخصص و نیروهای کارآمد استان‌ها برای تولید تله تئاتر، مشارکت بیرونی، تشکیل کمیسیون متون و کمیسیون آموزش و استفاده از متون نمایشی آرشیو رادیویی و نیز ارائه نقطه نظرات کارشناسی در خصوص متون نمایشی، تقسیم‌بندی و قطب‌بندی مراکزی که در این حوزه متبحرتر و سرآمدتر هستند، ارائه و تدوین شیوه‌نامه از لحاظ مهم بودن موضوعات و برگزاری جلسات مشابه این شورا با مشارکت اداره ارشاد هر استان در مراکز اشاره کرد.

علاوه بر اینها مقرر شد قطب‌های تئاتر در مراکز مشخص شوند و استان‌های دارای ظرفیت در این حوزه شناسایی و به عنوان قطب تله تئاتر معرفی شوند. شناسایی عوامل موفق و تشکیل و تکمیل بانک اطلاعات این حوزه برای حمایت از فعالیت‌ها و تولیدات تله تئاتر مورد تاکید قرار گرفت. همچنین در پایان احکام اعضاء اعطاء شد.

کد خبر 5163251

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha