لزوم کنتورگذاری چاه‌های آب دستگاه‌های دولتی

بیرجند- استاندار خراسان‌جنوبی بر لزوم کنتورگذاری چاه‌های آب دستگاه‌های دولتی تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید ملانوری عصر یکشنبه در جلسه ستاد سازگاری با کم آبی خراسان‌جنوبی اظهارکرد: در خراسان‌جنوبی به عنوان یک استان کویری در سال‌های ترسالی میزان بارندگی ۱۱۵ میلی متر بوده است.

استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در سال زراعی جاری میزان بارندگی تاکنون تنها ۳۵ میلی‌متر بوده، بیان‌کرد: در کنار این کاهش بارندگی ما میراث یک دوره خشکسالی ۲۰ ساله در این منطقه هستیم.

ملانوری با تأکید بر اینکه باید خود را با طبیعت کم باران خراسان‌جنوبی سازگار کنیم، ادامه‌داد: تنظیم سند سازگاری با کم آبی استان نیز در همین راستا تدوین و برای بخش‌های مختلف نیز وظایفی تعیین شده است.

وی گفت: میزان مصرف آب در بخش شرب خانگی حدود ۵ تا هفت درصد، در بخش صنعت و خدمات حدود سه درصد و مابقی مصرف در بخش کشاورزی است.

استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در استان‌های کویری به واسطه عدم استفاده درست از شیوه‌های
آبیاری، هدر رفت آب نیز بسیار بالا است، اظهارکرد: به عنوان مثال در بخش شرب فرسودگی شبکه‌های انتقال موجب ۴۰ تا ۴۵ درصد هدر رفت آب می‌شود.

ملانوری گفت: هدر رفت آب به میزان ۴۰ تا ۴۵ درصد به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و در این راستا باید اصلاح شبکه‌های انتقال آب شرب مد نظر قرار گیرد.

وی در زمینه جداسازی آب شرب از آب مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز بیان‌کرد: در این زمینه نیز باید با برنامه پیش برویم و مشخص شود هر سال می‌خواهیم چه میزان از این جداسازی را انجام دهیم.

استاندار خراسان‌جنوبی ادامه‌داد: گاه ما با هزینه‌های بسیار و سختی فراوان آب را سالم سازی و قابل شرب کرده و وارد شبکه می‌کنیم ولی این آب در آبیاری فضای سبز و باغچه و شستن ماشین و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ملانوری گفت: بخشی از این سهل انگاری در مصرف آب به واسطه قیمت پایین آن در کشور است و اگر آب با قیمت واقعی عرضه و افراد به ارزش واقعی آن پی می‌بردند این اسراف صورت نمی‌گرفت.

وی یادآور شد: ما برای اصلاح الگوی مصرف در بخش آب روی پنج درصد مصرف یعنی آب شرب تأکید کرده و از سایر بخش‌ها غفلت نموده‌ایم، هر چند این پنج درصد به واسطه شرب بودن ارزش بسیار بالایی دارد.

استاندار خراسان‌جنوبی همچنین بر کنتور گذاری چاه‌های آب دستگاه‌های دولتی تأکید کرد.

کد خبر 5164161

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =