صدور مجوز تاسیس ۱۰۰ کانون فرهنگی مساجد در فارس

شیراز-رئیس ستاد کانون های فرهنگی مساجد فارس از صدور مجوز تاسیس ۱۰۰ کانون طی سال جاری در استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسین امیدی ظهر سه شنبه در نشستی خبری به مناسبت سالروز تأسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، گفت: در ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور بیش از ۲۵ هزار باب کانون و ۱۴ هزار کتابخانه در سطح مساجد کشور داریم که در استان فارس یک هزار و ۲۴۲ کانون در حال فعالیت هستند.

وی از فعالیت ۲۸۰ کتابخانه مخزن دار خبر داد و گفت: کتابخانه های باز تقریباً ۶۸۰ باب در استان فارس وجود دارد.

امیدی با بیان اینکه در بستر این کانون‌ها فعالیت‌های مختلف و متنوعی صورت می‌گیرد اهم فعالیت‌ها را برشمرد و گفت: سامانه‌ای تحت عنوان بچه‌های مسجد داریم که تمامی فعالیت‌ها و تلاش‌هایی که در شهرها و روستاها بچه‌های مسجدی انجام می‌دهند در آن ثبت می‌شود.

رئیس ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد فارس با اعلام اینکه در این سامانه قریب ۱۰۰ هزار نوجوان و جوان مسجدی فعالیت می‌کنند، افزود: این فعالیت‌ها شامل برنامه‌های قرآنی، فرهنگی، هنری، ادبی، ورزشی، علمی و در بحث کتابخوانی و حوزه‌های پژوهشی است.

وی ادامه داد: مجموع فعالیت این عزیزان تحت طرحی با عنوان ایران قوی در سال ۹۹ مورد داوری قرار گرفت؛ در این طرح در مجموع فعالیت‌هایی که بچه‌های مسجدی داشتند در موضوعات یادشده به تعداد خوب و قابل توجهی فعالیت داشتیم.

امیدی یکی از این حوزه‌ها را فعالیت اقتصادی عنوان کرد و افزود: چگونگی اینکه جوانان بتوانند کارآفرینی کنند یا آموزش دهند یا چه کنیم مساجد ما اگر اختلاف‌هایی در هر محله است با طرح هر محله یک حقوقدان با همکاری قوه قضائیه بتوانند مشکلات محله خود را رفع کنند.

وی از ثبت ۹۳ ایده منتخب در سطح کشوری خبر داد و گفت: در میان هزاران ایده اینها مورد تراز و خوب بوده است و در سایت بچه‌های مسجد بارگذاری و قابل استفاده است و برخی هم به نتیجه رسیده و قابلیت اجرایی پیدا کرده است.

امیدی به راه اندازی بانک هنرمندان خبر داد و افزود: شماری هنرمند و تیم هنری موفق در سطح استان داریم که اینها در دل مساجد کار و در جشنواره‌های عمار امثالهم فعالیت می‌کنند. وی با بیان اینکه ۶۶ تیم هنری در سطح مساجد استان فارس فعال است، افزود: اینها یا در گروه‌های تئاتر یا در فضای مجازی یا تولیدات رسانه‌ای و دیجیتالی مشغول به فعالیت هستند.

امیدی از وجود ۳۳ گروه موفق و داوری شده سرور در مساجد فارس خبر داد که این گروه‌ها منشأ اثرات بودند و برخی گروه‌ها مثل گروه رهروان ولایت حتی به خارج از کشور رفته و سرود اجرا کرده است یا در شهرهای مختلف مثل آباده لار و فسا گروه‌های موفقی داریم.

رئیس ستاد کانون‌های فرهنگی مساجد فارس در ادامه گفت: کتابخانه ها و گسترش فرهنگ مطالعه و تشکیل کلاس‌های روش‌های صحیح و نوین مطالعه که اسامی مختلفی دارند در برخی از مساجد در حال فعالیت هستند که مجموعاً ۵۵ گروه موفق کتابخانه ای در سطح مساجد استان وجود دارد.

وی اضافه کرد: کتابخانه های خوب و بالای ۳ الی ۴ هزار کتاب و سالن‌های مطالعه خوب با مخاطبین دانش آموز و دانشجو مشغول به فعالیت هستند.

امیدی عنوان کرد: برگزاری سه شنبه‌های تکریم یک ایده بود که توسط وزیر ارشاد در سطح کشور گسترش پیدا کرد و مجموعه‌های مختلف مثل اوقاف حج و زیارت، کانون‌های مساجد، کتابخانه های عمومی و ادارات کل ارشاد همه استان‌ها و شهرستان‌ها موظف شدند این کار را دنبال کنند؛ تقریباً در سال ۹۹ هر سه شنبه این کار توسط شخص وزیر انجام می‌شد به دیدار خانواده‌های شهدا می‌رفتند و تکریم می‌کردند از جمله در استان فارس هم مدتی قبل توسط استاندار امام جمعه این طرح به صورت نمادین یک جلسه برگزار شد و هر سه شنبه این برنامه را داریم و مجموعاً ۴۹۴ خانواده شهید در استان فارس مورد تکریم و بزرگداشت قرار گرفتند، البته در سال ۹۹ اینها نوعاً به صورت مجازی و برخی هم به صورت حضوری صورت گرفته است.

وی در بحث کسب و کارهای فرهنگی اعم از تولیدات و محصولات فرهنگی تولید و انتشار کتاب خبر داد: ۱۷ گروه موفق در استان فارس داریم مثلاً در لار و شیراز مسجد سیدالشهدای سلطان آباد موفق شدند کتاب‌های مختلف تولید کنند. به گفته امیدی، تولید آثار هنری که قابل فروش باشد تحت عنوان کسب و کار فرهنگی و نمایشگاه‌های موقت ۱۰ روزه یا فصلی در جوار مسجد اینها به کسب و کار مردم محله یک رونق می‌دهند.

وی با اعلام اینکه در مبارزه با بیماری کرونا تحت عنوان طرح راهکار انواع و اقسام کارها با همکاری بسیج صورت گرفت، اظهار کرد: تفاهم نامه‌ای با بسیج محلات استان منعقد کردیم که در سال جاری و برای مبارزه با بحث کرونا از انواع و اقسام کارها از جمله معین بیمارانی که در بیمارستان بودند این اتفاق با همراهی ائمه جماعات و مدیران حوزه‌های علمیه انجام شد.

رئیس ستاد کانون‌های فرهنگی مساجد فارس اضافه کرد: اکنون ۳ گروه فعال جهادی داریم از جمله شهید مسرور که در دارالرحمه در بحث تغسیل اموات کرونایی در حال فعالیت هستند و گروه‌های دیگری که به صورت معین برای بیماران فعالیت می‌کنند گروه‌هایی هستند که در بحث کمک به محرومان و مستضعفان فعالیت می‌کنند.

به گفته امیدی، مجموعاً در طرح راهکار که برای کمک به رفع بیماری کرونا بوده است ۴۲۶ مورد کمک یا تشکیل گروه یا مساعدت‌های مختلف در طول این سال جاری با همکاری بسیج انجام شد.

وی به الکترونیکی شدن صدور مجوز تأسیس کانون‌های فرهنگی و هنری خبر داد و گفت: تقریباً ۴۰۰ مسجد در سال جاری مجوز دادیم. امیدی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه بناست که هر مسجد یک کانون فرهنگی داشته باشد، اعلام کرد: اکنون قریب ۱۰۰ مسجد در شرف تأسیس کانون فرهنگی هستند که در سال آینده کانون در آنها تأسیس می‌شوند و کانون‌های قدیمی که مشکلاتی در پرونده داشتند ۴۰۰ مسجد تمدید مجوز الکترونیکی شدند و اکنون برای صدور مجوز نیاز به حضور در دبیرخانه نیست.

به گفته رئیس ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد فارس، ۵۰ کتاب تاکنون در کانون‌ها تولید شده که نوع کتاب‌ها درباره مفاخر شهرستان‌ها و برخی هم درباره شهدا بوده است.

کد خبر 5165562

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 15 =