چالش‌های سفرهای نوروزی ۱۴۰۰/برنامه‌ریزان اندر خم کوچه تصمیم‌گیری!

صنعت گردشگری در اصفهان رو به افول بوده و این در حالی است که برنامه‌ریزان هنوز اندر خم یک کوچه مانده‌اند و در کمتر از ۱۰ روز مانده به پایان سال تصمیم قطعی برای میزبانی سفرها نگرفته‌اند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- مریم یاوری: چالش‌های شیوع کرونا پس از حوزه سلامت بیشترین آسیب را به صنعت گردشگری وارد کرد، صنعتی که بیش از یک سال است روی خوش ندیده و هر بار که کورسوی امیدی برای رونق می‌یابد در نطفه خفه می‌شود.

استان اصفهان را با ۲۰ هزار اثر تاریخی، طبیعتی چهارفصل و ظرفیت‌های بالای اجتماعی می‌توان به‌عنوان گردشگرپذیرترین استان کشور معرفی کرد. صنعت گردشگری در این استان حدود ۱۰ سال بود که روی ریل رونق قرار داشت اما طی یک سال اخیر با شیوع ویروس کرونا این صنعت با چالش‌های جدی روبه‌رو شده است.

برنامه‌ ریزی‌های صنعت گردشگری در بحران کرونا کوتاه مدت بود

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان که معتقد است اعمال محدودیت‌ها و جلوگیری از انجام مسافرت مهم‌ترین چالش صنعت گردشگری در بحران کرونا بوده است، به خبرنگار مهر می‌گوید: با آغاز شیوع کرونا و ایجاد محدودیت‌ها باور همه بر این بود که این چالش کوتاه‌مدت است و شرایط پس از حدود چهار ماه به حالت عادی برمی‌گردد.

فریدون اللهیاری با بیان اینکه با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته همه برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها در صنعت گردشگری کوتاه‌مدت بود، ابراز می‌کند: اما هر گذشت با این امر مواجه شدیم که این بحران ادامه‌دار بوده و بیش از یک سال است که درگیر این بحران هستیم.

تأثیرات بحران شیوع کرونا بر صنعت گردشگری عمیق‌تر می‌شود

وی با بیان اینکه روزبه‌روز تأثیرات بحران شیوع کرونا بر صنعت گردشگری عمیق‌تر می‌شود، می‌افزاید: در این زمینه فعالان حوزه گردشگری چه در ابعاد بزرگ و چه در ابعاد خرد دچار چالش‌های جدی شدند که موفق به جبران آن نشده‌ایم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان با بیان اینکه تورگردان‌های بین‌المللی، هتل‌ها، اقامتگاه‌ها، تورلیدرها از فعالان این صنعت هستند، اضافه می‌کند: با هر بار فروکش کردن کرونا در استان اصفهان تلاش بر عادی‌سازی و فعالیت دوباره فعالان صنعت گردشگری بود اما با توجه به اینکه سیاست و برنامه قابل اتکایی وجود نداشت نتوانستیم در این زمینه فعالیتی را برای زیرساخت‌های گردشگری تعریف کنیم.

فعالان حوزه گردشگری اصفهان در ابعاد بزرگ و خرد دچار چالش‌های جدی شدند که موفق به جبران آن نشده‌ایم

وی با تأکید بر اینکه برای صنعت گردشگری باید برنامه‌ریزی بلندمدت انجام شود، تصریح می‌کند: در دوران قبل از شیوع کرونا بسیاری از هتل‌های اصفهان تا یک سال رزرو اتاق و آژانس‌های مسافرتی نیز برنامه‌ریزی درستی داشتند اما در بحران کرونا هیچ برنامه مشخصی در کشور وجود نداشت به‌گونه‌ای که یک هفته مرزها باز بود و هفته بعد بسته می‌شد.

اللهیاری با اشاره به تعطیلی گردشگری خارجی در اصفهان ابراز می‌کند: صدور ویزا برای گردشگران خارجی به کشور ممنوع شده و ازاین‌رو امکان ورود گردشگر خارجی را نداشتیم.

او با بیان اینکه از ابتدای شیوع کرونا در وزارت گردشگری به دنبال راهکارهایی برای بهبود وضعیت صنعت گردشگری در استان اصفهان بودیم، ادامه می‌دهد: در این زمینه سلامتی را در اولویت قرار دادیم اما در سیاست‌گذاری‌ها به این نتیجه رسیدیم که باید اشتغال و وضعیت معیشت شهروندان را نیز موردتوجه قرار دهیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان با بیان اینکه سفرهای انبوه به شمال کشور دیدگاه مسئولان نسبت به سفر در دیگر شهرها و به‌ویژه استان اصفهان را تحت تأثیر قرار داد، می‌افزاید: این در حالی است که در دیگر شهرهای کشور و به‌ویژه شهرهای استان اصفهان «سفر هوشمند» را در دستور کار داشتیم تا سفر بر اساس رعایت پروتکل‌های خاص و برنامه‌ریزی انجام شود.

او ادامه می‌دهد: برای این امر با وزارت بهداشت نیز هماهنگی لازم را انجام دادیم اما بازهم انجام سفر ممنوع بود و صنعت گردشگری مجدد تحت تأثیر قرار گرفت.

لزوم ایجاد تاب‌آوری در صنعت گردشگری

اللهیاری با بیان اینکه زمان زیادی برای توسعه تأسیسات گردشگری و ایجاد زیرساخت برای این صنعت در استان اصفهان صرف شده اما بحران شیوع کرونا بخش قابل توجهی از این ظرفیت را تهدید کرد، می‌گوید: بنگاه‌های اقتصادی حوزه گردشگری از نظر هزینه و درآمد متضرر شدند و خیلی از این تأسیسات اخیراً ایجاد شده که با استفاده از وام و تسهیلات بوده و صاحبان این بنگاه‌ها برای باز پس دادن تسهیلات دچار مشکل جدی شدند.

او با بیان اینکه تلاش ما در بخش سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی برای سفر بود، ادامه می‌دهد: سعی ما بر این شد تعطیلی اولین راهکار برای پیشگیری از شیوع کرونا نباشد و این تاب آوری در تأسیسات گردشگری ایجاد شود تا بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند و کمتر در بحران با مشکل مواجه شوند.

۱۰ هزار نفر در تأسیسات گردشگری و یک هزار تورلیدر در استان اصفهان وجود دارد که در بحران کرونا حمایت نشدند

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با بیان اینکه صنعت گردشگری در سیاست‌های دولت به عنوان بخش اصلی در زمینه آسیب پذیر از کرونا شناسایی شد و از این رو حمایت‌هایی از فعالان این بخش در دستور کار قرار گرفت، اضافه می‌کند: برای این امر برای حفظ هر فرصت شغلی در صنعت گردشگری ۱۲ میلیون تومان تسهیلات به صاحبان بنگاه‌های اقتصادی در این زمینه تسهیلات بانکی تعلق گرفت.

او با بیان اینکه تا زمانی که شرایط تثبیت یافته‌ای را در حوزه گردشگری نداشته باشیم همچنان صنعت گردشگری دچار زیان خواهد بود، ادامه می‌دهد: باید در این زمینه برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم.

فعالیت ۱۴۰۰ بنگاه اقتصادی در صنعت گردشگری اصفهان

اللهیاری با اشاره به فعالیت یک هزار و ۴۰۰ بنگاه اقتصادی در استان اصفهان در حوزه گردشگری تصریح می‌کند: این اماکن شامل هتل‌ها، اقامتگاه‌ها، آژانس‌های مسافرتی، مجتمع‌های گردشگری و اقامتی و … است.

او با اشاره به اشتغال ۱۰ هزار نفر در تأسیسات گردشگری استان اصفهان به صورت مستقیم اظهار می‌کند: همچنین یک هزار تورلیدر نیز در استان اصفهان وجود دارد و باید توجه داشت که اشتغال در حوزه گردشگری فراتر از اشتغال مستقیم در این بخش است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان به اشتغال ۵۰ هزار نفر در استان اصفهان در حوزه صنایع‌دستی اشاره می‌کند و می‌گوید: بخش مهمی از درآمد و تجارت این بخش در حوزه گردشگری است و صادرات چمدانی در این زمینه کمک قابل‌توجهی به فروش محصولات صنایع‌دستی به خارجی‌ها داشته است.

حذف ۳ میلیون گردشگر داخلی از اصفهان

او می‌گوید: همچنین ورود بیش از سه میلیون نفر گردشگر داخلی به اصفهان در ایام نوروز و آورده اقتصادی که این افراد داشتند نیز از اقتصاد این استان حذف‌شده که آسیب بسیار بزرگی است.

اللهیاری با بیان اینکه گردشگری در استان اصفهان سهم و جایگاه خود را پیداکرده است، ادامه می‌دهد: مشکلات این بخش در دیگر حوزه‌ها نیز تأثیرگذار است و باید هر چه زودتر چالش‌های این صنعت برطرف شود.

او با بیان اینکه در سال گذشته ۵۰۰ هزار نفر گردشگر خارجی به استان اصفهان واردشده است، ادامه می‌دهد: سهم گردشگران خارجی در اصفهان در سال جاری کمتر از ۱۰ هزار نفر بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان با بیان اینکه در بخش بومگردی و هتل‌ها و تأسیسات گردشگری حفظ بنگاه را در دستور کار داشته‌ایم، ادامه داد: تعطیلی‌ها موقت بوده است اما در بومگردی این امر آسیب بیشتری داشته است.

او با بیان اینکه گردشگری دارای قدرت زیادی در بخش اقتصادی است، می‌افزاید: باید توجه داشت که در سال ۹۹ جذب سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری مناسب بوده و در این سال بیش از چهار هزار میلیارد تومان مجوز گردشگری در استان صادرشده است.

آورده هر گردشگر خارجی در اصفهان ۱۵۰۰ دلار است

اللهیاری در زمینه آورده گردشگری برای استان اصفهان اظهار می‌کند: در این زمینه نیازمند زیرساخت‌هایی هستیم که هزینه گردشگران را رصد کنیم که این زیرساخت را نداریم و تنها برآورد ما این است که هر گردشگر خارجی یک هزار و تا ۱۵۰۰ دلار برای استان اصفهان آورده داشته است.

او در خصوص نرخ مصوب هتل‌ها نیز می‌گوید: ما نرخ‌گذاری به‌صورت دو نرخه و داخلی و خارجی را در دستور کار داریم اما هنوز این امر به نتیجه نرسیده است و راهکاری برای آن نیافته‌ایم.

تخصیص مازاد درآمد نفتی سال ۱۴۰۰ به صنعت گردشگری

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز دراین‌ارتباط با بیان اینکه در بودجه سال ۱۴۰۰ در بند «ب» تبصره یک پیش‌بینی شد که اگر درآمد نفتی کشور از مقدار پیش‌بینی‌شده فراتر رفت بخشی از این درآمد به آسیب‌های اقتصادی کرونا در بخش صنعت گردشگری تخصیص یابد، به خبرنگار مهر می‌گوید: دولت باید به‌گونه‌ای تلاش کند که این امر محقق شود.

در زمینه ارائه تسهیلات بانکی قرار است گزارش عملکرد دولت در این زمینه به صورت سه ماهه به مجلس ارائه شود

مهدی طغیانی با بیان اینکه در سال جاری نیز تسهیلات بانکی و معافیت‌های مالیاتی برای فعالان صنعت گردشگری در نظر گرفته شد، ادامه می‌دهد: اما باید توجه داشت که تسهیلات در نظر گرفته‌شده برای مجموعه‌ها پاسخگوی میزان خسارت واردشده به صنعت گردشگری نیست.

او در خصوص اعتراض بسیاری از فعالان صنعت گردشگری درزمینهٔ عدم تحقق وعده‌های دولت برای پرداخت وام و تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی ابراز می‌کند: ما درزمینهٔ ارائه تسهیلات بانکی ورود کردیم و مقرر شد گزارش عملکرد دولت در این زمینه به‌صورت سه‌ماهه به مجلس ارائه شود اما از سویی باید توجه داشت که ارائه این تسهیلات به بنگاه‌هایی که به‌صورت رسمی فعالیت دارند تعلق می‌گیرد و دیگر بنگاه‌ها امکان دریافت این تسهیلات به دلیل عدم وجود قرارداد و …را ندارند.

هتل‌ های اصفهان اجازه پذیرش ۵۰ درصد مسافر را دارند

معاون استاندار اصفهان نیز دراین‌ارتباط به خبرنگار مهر می‌گوید: برای بحث گردشگری تسهیلاتی را در ستاد مقابله با کرونای کشوری در نظر گرفتند که اصفهان نیز سهم خوبی در این زمینه داشت.

حجت‌الله غلامی با بیان اینکه در نوروز امسال با توجه به شیوع کرونا حضور مسافران در اصفهان و بسیاری از شهرهای کشور ممنوع بود، ادامه می‌دهد: در سال جاری نیز در این زمینه تنها به هتل‌ها، مهمانسراها و مهمان‌پذیرها اجازه پذیرش مسافر داده شده است.

او ادامه می‌دهد: این مراکز نیز تنها امکان پذیرش مسافر به میزان ۳۰ تا ۵۰ درصد از ظرفیت را دارند و ظرفیت بیش از آن غیرمجاز است.

معاون استاندار اصفهان با اشاره به اینکه تکلیف نهایی در خصوص سفرهای نوروزی در اصفهان ۲۵ اسفندماه اتخاذ می‌شود، می‌گوید: باید توجه داشت که نظارت جدی بر روند فعالیت هتل‌ها و مراکز اقامتی در استان به‌شدت انجام می‌شود ضمن اینکه با کسانی که در فضای مجازی نسبت به اجاره روزانه منزل اقدام می‌کنند برخورد خواهیم کرد.

تعطیلی ۳۰۰ واحد فروش صنایع دستی توریستی فروش در اصفهان

صنایع‌دستی ازجمله مشاغلی است که ارتباط مستقیم با صنعت گردشگری داشته و درواقع حضور گردشگران تضمین‌کننده حیات این صنعت است که آسیب‌های بحران شیوع کرونا دامن‌گیر این صنعت نیز شده است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان صنایع‌دستی اصفهان دراین‌ارتباط به خبرنگار مهر می‌گوید: در این بحران تولیدکنندگان و فروشندگان سنتی صنایع‌دستی بیشترین آسیب را دیدند و تعداد زیادی از آن‌ها روبه تعطیلی رفته‌اند.

سید عباس شیردلی که معتقد است دولت هیچ حمایتی از فعالان عرصه صنایع‌دستی اصفهان در بحران شیوع کرونا نداشته است، اضافه می‌کند: از سویی باید توجه داشت که در کنار همه حمایت نکردن‌ها بازار صنایع‌دستی نیز رهاشده و هیچ نظارتی بر افزایش قیمت مواد اولیه در این صنعت وجود ندارد.

او می‌افزاید: در بسیاری از موارد شاهد افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی مواد اولیه برای تولید صنایع‌دستی هستیم که این روند روزبه‌روز نیز رو به رشد است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان صنایع دستی با بیان اینکه ۷۰ درصد از صنایع دستی کشور در اصفهان تولید می‌شود، تصریح می‌کند: این در حالی است که فعالان این صنعت در اصفهان نادیده گرفته می‌شوند و برخی از آنها به دلیل ناتوانی در فروش محصولات و عدم پرداخت تسهیلات بانکی راهی زندان شده‌اند.

فعالان صنعت گردشگری در اصفهان نادیده گرفته می‌شوند و برخی از آنها به دلیل ناتوانی در فروش محصولات و عدم پرداخت تسهیلات بانکی راهی زندان شده‌اند

او از تغییر شغل مراکز فروش صنایع‌دستی توریستی در اصفهان خبر می‌دهد و می‌گوید: در این زمینه در اصفهان ۶۰۰ واحد صنفی فعال داشتیم که ۳۰۰ واحد تغییر شغل دادند.

چراغ‌های نیمه خاموش و خاموش هتل‌ها در اصفهان روی دیگری از مرگ صنعت گردشگری در اصفهان را نشان می‌دهد، مراکزی که این روزها حال‌وروز خوشی ندارند و روزبه‌روز از تعداد آن‌ها کم می‌شود.

دراین‌ارتباط رئیس انجمن هتل‌داران استان اصفهان به بیکاری بخش اعظمی از فعالان صنعت هتلداری در این استان اشاره می‌کند و به خبرنگار مهر می‌گوید: بسیاری از افراد متخصص در هتل‌ها و مراکز گردشگری اصفهان یا بیکار شده و یا در بخش‌های دیگر مشغول به کار شده‌اند و این در حالی است که با این روند سرمایه‌هایی که گذاشته‌شده از دست می‌رود.

کریم بیگی که معتقد است کوهی از مشکلات بر روی دوش فعالان صنعت گردشگری وجود دارد و مسئولان همه مشکلات را در سفر می‌بینند، می‌افزاید: این در حالی است که رفتار مسافران در شهرها بسیار مدیریت‌شده تر از شهروندان عادی بوده و این امر قابل‌کنترل است.

تدوین گواهینامه هتل ایمن در اصفهان

او با تأکید بر اینکه مسئولان باید رعایت پروتکل‌ها را در اولویت و اجرای قانون را بر عهده فعالان صنعت گردشگری قرار دهند، ادامه می‌دهد: باید توجه داشت که در بخش‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی و.. سفر اتفاق می‌افتد و ما باید این سفرها را ایمن کنیم و از ظرفیت هتل‌ها برای این امر استفاده کنیم.

رئیس اتحادیه هتلداران استان اصفهان با اشاره به تدوین گواهینامه هتل ایمن در استان اصفهان ابراز می‌کند: برای این امر با مرکز بهداشت و اداره کل میراث فرهنگی هماهنگی لازم انجام‌شده و این گواهینامه به مدت شش ماه در اختیار هتل داران قرار می‌گیرد و روند اجرای آن نیز به‌صورت روزانه رصد خواهد شد.

او در ادامه با تأکید بر اینکه چنانچه مسئولان برای رفع چالش‌های صنعت گردشگری چاره‌ای نیندیشند با مشکلات حادی در صنعت هتلداری روبه‌رو خواهیم شد، تصریح می‌کند: باید توجه داشت که در سال جاری هفت هتل در اصفهان تعطیل‌شده و این امر زیبنده شهر گردشگری اصفهان نیست.

لزوم توسعه سفرهای ایزوله در بحران شیوع کرونا

اعتقاد کارشناسان حوزه گردشگری بر این است که سفر در کشور در جریان است اما به روش‌های نادرست این امر هدایت می‌شود و چنانچه این سفرها به‌درستی و بدون تعصب مدیریت شود شرایط بهتری را خواهیم داشت.

یکی از چهره‌های ماندگار حوزه گردشگری دراین‌باره با بیان اینکه چالش‌های حوزه گردشگری در کشور و استان اصفهان همانند چالش‌های موجود در دیگر شهرها و کشورهای جهان است، به خبرنگار مهر می‌گوید: اما زمان این فرصت را به ما داد که راهکارهای توسعه گردشگری در بحران کرونا را نیز پیدا کنیم.

ایرج میلانی با بیان اینکه کرونا رفتارهای جدیدی را در صنعت گردشگری نهادینه کرد، ابراز می‌کند: ازاین‌رو باید سفرهای ایزوله را پیاده‌سازی کنیم چراکه اقداماتی که امروز انجام می‌شود آن‌چنان‌که باید تأثیرگذار نیست.

ممنوعیت تردد و ورود به شهرها مانع بزرگ صنعت گردشگری

او با بیان اینکه ممنوعیت ورود به شهرها و تردد بین‌شهری مهم‌ترین مانع صنعت گردشگری است، ادامه می‌دهد: این در حالی است که درنهایت سه الی چهار درصد از خودروهایی که در شهرها تردد می‌کنند گردشگر بوده و این در حالی است که سفر با اتوبوس‌های بین‌شهری در جریان است و کسی نتوانسته جلوی این امر را بگیرد.

گردشگران حرفه‌ای این روزها با اتوبوس سفر می‌کنند، مسئولان اگر مدعی جلوگیری از سفر هستند باید برنامه‌ریزی شده عمل کنند و فقط نسبت خودروی شخصی تعصب نداشته باشند

این فعال حوزه گردشگری می‌افزاید: باید توجه داشت که اتوبوس‌های مسافربری کلنی بزرگ‌تری برای انتقال بیماری هستند و خودروهای شخصی کلنی کمتری را دارند.

میلانی می‌گوید: گردشگران حرفه‌ای این روزها با اتوبوس سفر می‌کنند، مسئولان اگر مدعی جلوگیری از سفر هستند باید برنامه‌ریزی‌شده عمل کنند و فقط نسبت خودروی شخصی تعصب نداشته باشند.

او با بیان اینکه برای اجرای سفرهای ایزوله خرید بسته سفر از مقصد باید موردتوجه باشد، ادامه می‌دهد: رزرو هتل در این زمینه می‌تواند تأثیر خوبی داشته باشد ضمن اینکه هتل‌داران می‌توانند از ظرفیت گردشگری طبیعت نیز برای ماندگاری بیشتر مسافران استفاده کنند.

هرچند هنوز حرف و سخن‌ها برای روند فعالیت صنعت گردشگری در اصفهان برای نوروز امسال مشخص نیست اما چنانچه مسئولان در شرایط عادی بتوانند با حمایت‌های موردنیاز تاب‌آوری فعالان صنعت گردشگری را افزایش دهند، این واحدها می‌توانند در بحران‌های مشابه شیوع کرونا نسبت به حفظ فرصت‌های شغلی و تخصصی همت بیشتری را بگمارند.

کد خبر 5167408

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha