گلایه مندی مردم از وضعیت اقتصادی/ تحریم‌ها امسال به اوج خود رسید

کرمان - نماینده مردم کرمان و راور گفت: از محل درآمد مالیات بر ارزش افزوده در سال آینده اعتبارت قابل توجهی به شهرداری‌های کرمان و راور اختصاص پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دفتر ارتباطات مردمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، محمدرضا پورابراهیمی در آخرین شورای اداری شهرستان کرمان ضمن تبریک اعیاد شعبانیه با اشاره به اینکه سال آینده انتخابات ریاست جمهوری و شورا را پیش رو داریم، افزود: عقبه نظام جمهوری اسلامی ایران نه موشک‌های دور برد، نه توان نظامی و نه دانش علمی است بلکه مردم و اعتقادات ارزشی آنها است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از عواملی که می‌تواند مشارکت در انتخابات را افزایش دهد دعوت از گروه‌های مختلف مردمی برای نام نویسی است و اگر ما از عدم استقبال آگاه می‌شدیم به عنوان نماینده مردم ورود، ترغیب و تشویق می‌کردیم.

لزوم تلاش برای حضور حداکثری مردم در انتخابات

وی با اشاره به اینکه انتخابات سال آینده مهم بسیار سرنوشت ساز است، بیان کرد: رسانه‌های خارجی برای کم کردن مشارکت مردم برنامه ریزی می‌کنند لذا ما باید در جهت ایجاد شور انتخاباتی و همچنین حضور حداکثری مردم در انتخابات تلاش مضاعف کنیم.

پورابراهیمی گفت: امروز مردم از وضعیت اقتصادی ناراحت هستند و گلایه دارند اما این امر نباید باعث شود در انتخابات مشارکت نکنند.

وی افزود: مسئولان تمام تلاش خود را برای مشارکت گسترده مردم در انتخابات فارغ از جریان و گروه‌های سیاسی بگذارند.

وی با بیان اینکه سال جاری سال دشواری بود، گفت: باید از تمام مسئولانی که طی سال جاری برای رفع مشکلات و پیشبرد اهداف تلاش کردند تا مسیر حرکت در سال ۹۹ با کمترین هزینه برای مردم جلو برود، تشکر کرد.

تحریم‌ها در سال جاری به اوج خود رسید

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تحریم‌ها در سال جاری به اوج خود رسید، بیان کرد: علیرغم اقدامات انجام شده در سال ۹۶ و ابتدای سال ۹۷ که اوج بحران ارزی در کشور بود تحلیل آمریکا این بود که فروپاشی جمهوری اسلامی ایران در نیمه دوم سال ۹۷ قطعی است که از زبان وزیر امور خارجه آمریکا و مشاور ارشد کاخ سفید دولت قبل رسماً اعلام شد.

وی ادامه داد: اوج این تحریم‌ها در سال ۹۹ بود و این حرکت نشان داد که آمریکایی‌ها علی رغم آنچه که در دنیا با ظاهری عوام فریبانه به دروغ مطرح می‌کنند که طرفدار صلح و آزادی و حقوق بشر هستند بر خلاف مصالح جهانی حرکت می‌کنند.

وی گفت: آمریکا تمام کشورها را متقاعد کرده بود که علیرغم همه تعهداتی که جمهوری اسلامی در حوزه برجام داده بود به هیچیک از تعهداتشان در حوزه اقتصادی عمل نکنند.

پورابراهیمی گفت: آمریکا ذره‌ای گشایش در حوزه اقتصادی ما انجام نداد اما ملتی که با آرمان‌ها و اعتقاداتش پیش می‌رود به آرمان‌هایی که امام ترسیم کرده و امروز رهبر معظم انقلاب آن را ترسیم می‌کنند پایبند و به شهدایی مانند سپهبد شهید سلیمانی که امروز به عنوان یک اسطوره مقاومت و ایثار در دنیا مطرح است و همه به وجود وی می بالند معتقد است.

وی ادامه داد: ملتی که این مبانی را دارد ذره‌ای از هدفش کوتاه نمی‌آید.

پورابراهیمی به تغییرات دولت آمریکا اشاره کرد و افزود: تغییرات حزبی از نظر ما اهمیت ندارد اما اینکه شرور منطقه‌ای و فردی که قاتل شهید سلیمانی است از جریان سیاسی آمریکا محو شد برای ما رویکرد جدید بود و تجربه آن برای ما درس آموز خواهد بود.

وی تصریح کرد: علاوه بر تحریم‌های آمریکایی‌ها سال جاری با شیوع و اپیدمی ویروس کرونا مواجه شدیم که به شدت بر ابعاد مختلف تأثیر گذاشت.

اصناف امسال بیشترین صدمه را به دلیل شیوع کرونا متحمل شدند

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: اصناف امسال بیشترین صدمه را به دلیل شیوع کرونا متحمل شدند اما به خاطر کشور و نظامشان همراهی کردند و هیچگاه رویکردی غیر از همراهی نداشتند لذا باید از اصناف به دلیل همراهی تشکر کرد.

وی به نشست با رئیس کل بانک مرکزی و گزارش وی طی روز گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: ما در حوزه‌های تخصصی و بخش‌های مختلف اقتصادی شرایط خاصی داریم اما حوزه خدمات بیشترین آسیب را دیده است.

پورابراهیمی گفت: نرخ رشد اقتصادی در بخش خدمات منفی است اما این خبر خوب را می‌توان بدهم که در بخش‌های دیگر مانند صنعت، کشاورزی رشد اقتصادی خوب بوده است.

وی افزود: سال ۹۸ رشد اقتصادی کشور منفی شد و شرایط خاصی به وجود آمد اما علیرغم تحریم‌ها و محدودیت‌های کرونایی به جز بخش گردشگری که ۰.۳ درصد منفی است، سایر بخش‌ها مثبت است.

وی تصریح کرد: پیش بینی می‌شود نرخ رشد اقتصادی کشور در سال جاری ۲.۲ مثبت به پایان برسد و این آغازی برای حرکت‌های جدید اقتصادی در کشور است.

وی گفت: مطمئنم جمهوری اسلامی ایران از گردنه سختی که آمریکایی‌ها در مقابل ما قرار دادند در حال عبور است و روزهای پایانی و ماه‌های پایانی خود را طی می‌کند.

سال آینده شرایط اقتصادی بهتر می‌شود

وی ادامه داد: این مهم را به عنوان یک کارشناس اقتصادی مطرح می‌کنم که سال آینده و سال‌های بعد شرایط بهتری در کشور خواهیم داشت البته با روی کار آمدن دولت مقتدر و توانمند و مؤثر در حوزه اقتصادی که با انتخابات سال آینده تشکیل خواهد شد و این مسیر حرکت را مقتدرانه جلو می‌برد.

وی افزود: ارتباط خوبی بین حوزه ستادی دولت با مجموعه مدیران و بخش‌ها اتفاق افتاده است.

وی به بازدیدهای ماه‌های اخیر با استاندار کرمان از بخش‌های مختلف اشاره کرد و گفت: دورترین مناطق شهرستان کرمان مورد بازدید قرار گرفتند که برخی برای اولین مرتبه توسط استاندار بازدید می‌شدند.

وی تاکید کرد: این بازدیدها به دسته بندی مشکلات و موانع کمک کرده و حضور مدیران در مناطق بسیار مهم و تأثیرگذار بوده است.

وی تاکید کرد: اتفاقات خوبی در حوزه شهرداری‌ها در حال رقم خوردن است به طوری که ما کمک کردیم در قانون مالیات بر ارزش افزوده اعتبارات قابل توجهی به شهرداری‌ها اختصاص پیدا کند.

وی گفت: تقریباً در سال ۹۹ هزار و ۳۱۰ میلیارد تومان در حوزه‌های مختلف برای منابع ارزش افزوده اختصاص یافته که برای شهرداری کرمان حدود ۲۰۰ میلیارد تومان منابع اختصاص پیدا کرده که نسبت به سهم منابعی که قبلاً اختصاص پیدا می‌کرد قابل توجه است. این مساله نشان می‌دهد ما در قانون جدید نیز که از اوایل اردیبهشت مصوب شود منابع شهرداری‌ها را در قالب ارزش افزوده برای کمک به مردم را افزایش دادیم که ظرفیت بزرگی است.

وی تاکید کرد: سعی شده در حوزه قوانین و مقررات نیز به گونه‌ای عمل شود که مسائل منطقه‌ای و شهرستانی به نحوی دیده شود که موضوعات پیگیری شود.

وی به نشست با جمالی نژاد رئیس سازمان شهرداری‌های کشور و معاون وزیر کشور گفت: شهردار راور و شهداد دعوت بودند و مکاتبات و درخواست‌های شهرداری‌ها به طور ریز مورد بحث قرار گرفت در مورد تخصیص قیر، تجهیزات و اعتبارات مورد بحث قرار گرفت که بخشی به زودی اجرایی می‌شود.

وی از حاشیه نشینی به عنوان یکی از موضوعات مهم شهرستان کرمان نام برد و افزود: ستاد ملی حاشیه نشینی با حضور وزیر مسکن و شهرسازی برگزار شده است.

وی به نشست دو هفته گذشته با وزیر مسکن و شهرسازی اشاره کرد و گفت: جمع بندی این نشست این بود، یکی از شهرهای مهمی که نیاز داریم به ترتیب اولویت در زمینه حاشیه نشینی اقدام شود، کرمان است.

ی افزود: این موضوع از دو سال قبل به طور جدی پیگیری شد و شهردار سابق مشهد به طوری که قبلاً معاونت حوزه راه را داشت به کرمان دعوت شد و به اتفاق فرماندار از حاشیه شهر کرمان بازدید کردیم‌

اخیراً تفاهم نامه سه جانبه ای بین استانداری کرمان، بنیاد مسکن و مسکن و شهرسازی منعقد شده و قرار است همان نمونه‌ای که امروز در سیستان عملیاتی می‌شود و یک نمونه اجرایی است شکل بگیرد که در حال انجام است.

وی افزود: محله صنعتی نخستین منطقه حاشیه نشین شهر کرمان است که قرار است این مهم در این منطقه اجرایی شود و اگر بتوانیم این کار را به انجام برسانیم به کنترل حاشیه نشینی کمک می‌شود.

پورابراهیمی گفت: اتفاقات بسیار مثبتی در زمینه پیگیری طرح‌های اقتصادی در استان کرمان رقم خورده است.

وی به اجرای طرح‌های مختلف در شهرستان کرمان اشاره کرد و گفت: در راین طرح توسعه فرو آلیاژ در دستور کار قرار گرفته است و هفته گذشته به اتفاق مدیر طرح جلسه‌ای در بانک ملی داشتیم و تأمین اعتبار مربوط به این حوزه صورت گرفته است.

وی به نشست دو هفته قبل با رئیس سازمان محیط زیست اشاره کرد و افزود: تسریع در اجرای این طرح درخواست شده طرح ایجاد نیروگاه در راین نیز یکی از اقدامات انجام شده است.

کد خبر 5172338

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha