مبارزه با دلالی و قاچاق کالا نوعی پشتیبانی از تولید است

عضو اسبق مجمع تشخیص مصلحت مبارزه با دلالی، سوداگری و قاچاق را گام دیگری در مسیر پشتیبانی از تولید دانست و گفت: عملکرد مسئولان در مبارزه با قاچاق قابل قبول نیست.

محمد هاشمی عضو اسبق مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با خبرنگار مهر، توجه به «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» توسط تمامی سطوح کشور را ضروری دانست و در تبیین بیانات مقام معظم رهبری گفت: همانطور که رهبر انقلاب اشاره کردند، نبود یا کمبود سرمایه از جمله موانع مهم تولید است. تولید ابزاری دارد و مهم‌ترین ابزارش سرمایه است. ممکن است ایده، نیروی کار و حتی مواد اولیه باشد اما اگر سرمایه نباشد بخش زیادی از کار لنگ خواهد ماند.

هاشمی ضمن تاکید بر اهمیت عنصر سرمایه در تولید، به بیان مسیرهای جذب سرمایه و موانع آن پرداخت و اظهار کرد: سرمایه تولید معمولاً از سه طریق جذب می‌شود؛ اول دولت، که در این مدت به دلیل تحریم‌ها و عدم امکان فروش نفت سرمایه آنچنانی برای بخش تولید در دست نداشت. دوم بخش خصوصی که متأسفانه بخش خصوصیِ قدرتمندی در اختیار عرصه تولید برای سرمایه گذاری نیست. دوم جذب سرمایه خارجی است که با توجه به مسائلی که در حوزه بین الملل با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم جذب سرمایه از این طریق نیز چندان مقدور و میسر نبوده و نیست.

وی تاکید کرد: با توجه به موانعی که نام برده شد، ضروری است راهکاری برای جذب سرمایه در جهت جهش تولید پیدا کنیم.

عضو اسبق مجمع تشخیص مصلحت نظام در تشریح بخش دیگری از سخنان مقام معظم رهبری درباره آسیب قاچاق و اهمیت مبارزه با آن بیان کرد: قاچاق کالا و استفاه از کالای خارجی مانع بزرگی بر مسیر تولید است، اینکه نمونه ارزان‌تر و مشابه کالایی که در داخل تولید می‌شود را از کشورهای دیگر وارد می‌کنند، ضربه بزرگی برای تولید داخلی است که اجازه نمی‌دهد کالای داخلی، بازار فروش را در دست بگیرد.

هاشمی مبارزه با دلالی، سوداگری و قاچاق را گام دیگری در مسیر حمایت از تولید دانست و گفت: قاچاق عمده کالا با تریلی و در حجم بالا انجام می‌شود و چیزی نیست که در جیب کسی پنهان شود و قابل تشخیص و شناسایی نباشد. مرزبانی‌های کشور باید مرزهای کشور را تحکیم کنند و اجازه ورود این حجم از کالای خارجی و قاچاق را ندهند.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از کالای ایرانی در دوبخش عملی و فرهنگی باید مورد توجه مردم و همه نهادها قرار بگیرد، اظهار کرد: متأسفانه بخشی از مردم به خرید کالای خارجی و ترجیح آن به تولید داخلی عادت کرده اند. این موضوع باید با برنامه‌های مختلف در ابعاد فرهنگی اصلاح شود، صدا و سیما وظیفه مهمی در این زمینه بر عهده دارد.

عضو اسبق مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان عملکرد نهادهای مختلف مسئول را در زمینه مبارزه با قاچاق غیرقابل قبول دانست و خاطرنشان کرد: مبارزه با قاچاق علاوه بر دولت برعهده دو قوه دیگر، نیروهای امنیتی، نیروهای نظامی و سپاه پاسداران هم هست که همه با هم باید با اجرای قوانین و عمل به وظایف از این آسیب بزرگ جلوگیری کنند. عملکردها تا امروز رضایت بخش نبوده و همین عملکرد ضعیف باعث شد تا رهبر انقلاب اینچنین محکم به این موضوع اشاره کنند.

کد خبر 5174541

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =