ضرورت تفکیک وزارت ورزش با جوانان/هویت فرهنگی جوانان در خطر است

اردبیل - مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل گفت: هویت اجتماعی و فرهنگی جوانان امروز در گذر از سنت به مدرنیته و تغییر نسل به شدت مورد تهدید واقع شده است.

محمد سیمزاری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، ضمن تبریک میلاد حضرت علی‌اکبر (ع) و روز جوان اظهار کرد: همانگونه که نمی‌توان نقش جوانان را در تحقق شعار سال گذشته و سال‌های پیشین کتمان کرد، نمی‌توان منکر نقش‌آفرینی این قشر در تحقق شعار تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها بود چرا که مقام معظم رهبری در بیشتر فرمایشات خود مخاطب اصلی سخنان‌شان را جوانان این کشور می‌دانند.

وی جوانان و نوجوانان را بازوان نیروی انسانی جامعه دانست و اضافه کرد: باید با آسیب‌شناسی صحیح از صدمه به این قشر جلوگیری کنیم چرا که در گذر از نسل اول انقلاب به نسل بعدی و همچنین از تغییر سنت به مدرنیته هویت اجتماعی، فرهنگی و حتی شخصیتی جوانان به شدت مورد تهدید واقع شده است.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل همچنین در بخشی از سخنان خود حاضر خاطرنشان کرد: جوانان نسل پرشور جامعه هستند که باید خود را برای اداره کشور آماده کنند و با مطالعه ۴۰ سال گذشته انقلاب نکات ضعف و قوت را شناسایی و برای سعادت و سر بلندی کشور برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشند.

سیمزاری در مقایسه جوانان نسل انقلاب با جوانان نسل حاضر گفت: همه ما قبول داریم که در چله اول انقلاب اشتباهاتی به لحاظ مختلف داشته‌ایم که نباید اجازه تکرار دوباره را به آنها بدهیم اما در نقطه مقابل جوانان دیروز انقلاب ایثارگری‌هایی نیز داشته‌اند که ماحصل الگوبرداری از همین جوانان انقلابی، تربیت جوانانی همچون حججی‌ها می‌شود.

سازمان ورزش با جوانان باید تفکیک شود

این مسئول به سابقه فعالیت سازمان ملی جوانان به صورت مستقل در گذشته اشاره کرد و یادآور شد: متأسفانه بر اساس یک تصمیم‌گیری اشتباه در دولت‌های قبلی این سازمان را با ادارات کل تربیت بدنی ادغام کردند که در واقع این حرکت یکی از بزرگترین ظلم‌هایی بود که در حق جوانان کشور روا داشته شد.

سیمزاری همچنین اذعان کرد: متأسفانه این موضوع از سال‌ها پیش انجام شده و هیچ اقدامی هم در راستای تفکیک این دو حوزه از هم انجام نمی‌شود و از آنجا که تنها مربوط به استان ما نبوده و یک موضوع ملی است، من به عنوان یک فردی که سابقه‌ای در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی داشتم این مسئله را در سطح ملی یک اشکال اساسی می‌دانم و به شدت اعتقاد به تفکیک سازمان جوانان با ورزش دارم.

به گفته وی با این اصول مدیریتی هیچ وقت ساختار فرهنگی مناسب در هسته وزارت ورزش و جوانان شکل نخواهد گرفت چرا که سازمان جوانان یا باید مستقل فعالیت کند یا با وزارت خانه‌ای ادغام شود که تمام شئونات جوانی در مانیفست آن وزارتخانه نهفته و در رسالتش دیده شده باشد.

بار اصلی جامعه روی دوش جوانان است

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل با ابراز تأسف از رشد قابل توجه آسیب‌های اجتماعی در جامعه امروز و گرفتار کردن قشر جوانان یادآور شد: مسئولان دستگاه‌های نظارتی، اجرایی، امنیتی، فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی ما باید به خوبی بدانند که بار اصلی جامعه در این برهه از زمان بر دوش جوانان این مملکت بوده و سرازیر شدن ناهنجاری‌های اجتماعی به سمت این قشر می‌تواند اثرات جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشد.

سیمزاری به تقویت مقوله فرهنگ و علوم انسانی تاکید و تصریح کرد: اگر جوانان ما بتوانند بیشتر توجه خود را روی مقوله فرهنگ و انسان سازی متمرکز کنند بسیاری از مشکلات کنونی که بیشترشان هم متوجه خود جوانان می‌شود، برطرف خواهد شد که در همین رابطه نقش دولت و حکومت غیرقابل چشم‌پوشی است.

وی ضمن گلایه از دستگاه‌های فرهنگی و آموزشی کشور در رابطه با عدم ارائه اصول آکادمیک و پایه به دانشجویان و دانش‌آموختگان افزود: ما امروزه مدرک تحصیلی زیادی در کشور داریم اما به همان میزان سواد نداریم و متأسفانه با الگودهی غلط به جوانان تعاریف کار و اشتغال را فقط در پشت میزهای اداری جست و جو می‌کنیم.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل این کار را کاملاً اشتباه عنوان کرد و ادامه داد: ما باید بدانیم که اشتغال اصلی در میدان کار و عمل است و به تعبیری دیگر پشت میز نشینان کارپردازانی هستند که باید پشتیبانی و مانع زدایی را به نحو احسن عملیاتی کنند که مردان و زنان کار بی دغدغه مشغول ساخت و ساز در کشور باشند، در عین حال در عرصه عمل نیاز به جوانان بیش از پیش احساس می‌شود.

سیمزاری مشکلات جوانان را موانع اصلی در مسیر رشد و تعالی این قشر و به تناسب آن، کشور دانست و گفت: آسیب‌هایی همانند اعتیاد، طلاق، مشکل ازدواج همه ریشه در فرهنگ دارند و برای رفع این مشکلات تسهیلات با مبالغ بالا به تنهایی کارساز نخواهد بود، بلکه این چنین مشکلاتی در جامعه ریشه دوانده که برای برطرف‌سازی آن باید به بحث ترمیم و بهبود باورهای فرهنگی پرداخت.

هم‌افزایی قوه نسل امروز با تجربه نسل اول انقلاب مسیر پیشرفت را هموار می‌کند

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل با تاکید بر جوان‌گرایی در سیستم مدیریتی کشور اظهار کرد: در این زمینه فصل‌الخطاب را مقام معظم رهبری فرمودند که جوان‌گرایی در سیستم اداری کشور البته که خوب است لیکن استفاده از تجربیات نسل اول انقلاب هم خالی از لطف نیست.

سیمزاری گفت: فرمایشات گهربار مقام معظم رهبری گاه به تنهایی می‌تواند چراغ راهی برای تمامی نسل‌ها به ویژه نسل جوان باشد که ایشان در همین رابطه جوانی را نه به سن و سال، بلکه با میزان انگیزه خدمت سنجیده و می‌فرمایند: «شهید بزرگوار سپهبد قاسم سلیمانی بالای شصت سال داشتند اما چون جوانی رشید سرداری برای عالم اسلام بودند.»

وی برای موفقیت نسل جوان در سیستم مدیریتی کشور یک شرط را ملزوم دانست و افزود: برای اینکه جوانان در سیستم مدیریتی قرار گیرند باید با اهمیت دادن به به واژه مهم تعهد و تخصص، بایسته‌های مدیریتی را از نسل‌های قبلی بیاموزند یعنی در بستر زمان تجربیات نسل قبلی را با شور و اشتیاق و روحیه جهادی خود در آمیخته و به فعل برسانند که در چنین حالتی است که بهترین نتیجه برای کشور و جامعه ما حاصل می‌شود.

با فرهنگ‌سازی درست نیمی از مشکلات جوانان برطرف می‌شود

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل با اشاره به مشکل بیکاری جوانان اردبیل و نقش امور اجتماعی در این زمینه اظهار کرد: امور اجتماعی و فرهنگی بیشتر در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی و تعالی فرهنگی و نظارت بر حُسن انجام کار دستگاه‌های فرهنگی فعال است اما با همه این تعاریف باز هم از طریق تشکل‌های مردم نهاد به بحث اشتغال ورود یافته و نسبت به احصای مشکلات ناشی از این حوزه را آسیب‌شناسی و احصاء می‌کند.

سیمزاری بحث فرهنگ‌سازی را در امر برطرف‌سازی مشکلات جوانان بسیار کارگشا دانست و افزود: در زمینه فرهنگ سازی باید یکی از اهداف فرهنگی دستگاه‌های فرهنگی ما بازتعریف موضوع اشتغال و یا همان کار و اصلاح رفتارهای جمعی جامعه در این ارتباط باشد که خوشبختانه در این زمینه پژوهش‌هایی صورت گرفته است که امیدواریم در آینده نزدیک نتایج خوبی از این عملکردها به دست آوریم.

وی اهمیت هم‌افزایی را در مسیر حل مشکلات اجتماعی مهم عنوان و بیان کرد: ما می‌توانیم با همکاری دستگاه‌های فرهنگی، فرهنگ با هم بودن، مشارکت و هم افزایی را بیشتر کنیم که بی‌شک با تحقق این امر قدم‌های مثبتی در راستای رفاه و آسایش جوانان کشور برداشته خواهد شد.

کد خبر 5175804

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha