وضعیت کرونا در شهرضا همچون آتش پنهان زیر خاکستر است

شهرضا _ رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا گفت: شیب صعودی افزایش آمار مبتلایان به کرونا نشان می‌دهد که وضعیت کرونا در شهرضا همچون آتش پنهان زیر خاکستر است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الله تنهایی ظهر شنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونای شهرستان شهرضا اظهار داشت: بیش از یک سال است که کل جهان درگیر بیماری کرونا است که طی این مدت در شهرضا نزدیک به ۱۳ هزار تست گرفته شده است که سه هزار مورد در بخش بستری بیمارستان و ۱۰ هزار تست نیز در مرکز منتخب انجام شد که حاصل آن شناسایی تعداد هفت هزار و ۷۲۹ نفر تست مثبت کرونا بوده است.

وی افزود: در این یک سال حدود ۴۳۲ مرگ به عنوان مرگ تنفسی در شهرضا ثبت شده که از این تعداد ۲۵۵ مورد از نظر آزمایشگاهی، مثبت کرونا بوده است.

رئیس شبکه بهداشت شهرضا با اشاره به شیب صعودی افزایش آمار بیماران سرپایی، بیان کرد: افزایش یکباره مراجعات سرپایی اتفاقی است که اخیراً در این یک هفته گذشته رخ داده به نوعی که از شروع سال جدید تا کنون بیش از ۳۰۰ تست در شهرضا گرفته شده است و درصد نمونه‌های مثبت به سبک خاص و با یک نمودار شیب تند در حال افزایش است، این شرایط یک حالت هشدار را به ما نشان می‌دهد.

وی با توجه به فعالیت شبکه بهداشت در روزهای تعطیل، عنوان کرد: روزهای تعطیل با حضور همکاران در مراکز بهداشتی درمانی حدود ۷۴ درصد از بیمارانی که آزمایش آنها مثبت بوده را پیگیری کردیم و ۳۸ درصد از اطرافیان آن افراد هم از نظر ابتلاء به کرونا مورد بررسی قرار گرفتند که جواب تست کرونای ۱۶ درصد اطرافیان مثبت بوده است.

افزایش مرگ‌های تنفسی و کرونا مثبت در سال ۱۳۹۹ نسبت سال ۱۳۹۸ در شهرضا

تنهایی از افزایش مرگ‌های تنفسی و کرونا مثبت در شهرضا خبر داد و گفت: از نظر مقایسه‌ای مرگ‌ها در سال در سال ۱۳۹۹ و ۱۳۹۸ که داشتیم در سال ۱۳۹۹ هزار و ۱۳ نفر تا پایان بهمن ماه ثبت شده که نسبت به سال ۹۸ کل مرگ‌ها ۱۰ درصد افزایش داشته است‌.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۸ کل مرگ‌های تنفسی ۹۶ مورد بوده است اما در سال ۹۹ ۵۳ مورد مرگ تنفسی، ۸۷ مورد مرگ مشکوک به کرونا و ۲۸۸ مرگ قطعی کرونا مثبت ثبت شده است که این آمار نشان می‌دهد مرگ‌های قطعی و مشکوک تنفسی نسبت به سال ۱۳۹۸ حدود چهار برابر در شهرضا افزایش داشته است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا با اشاره به افزایش مرگ در منز، نیز گفت: مرگ در منزل در سال ۱۳۹۹ تعداد ۴۴۱ مورد و در سال ۹۸ ۳۵۵ مورد بوده است که نشان از افزایش ۲۴ درصدی این مورد است.

وی افزود: در شهرستان‌های همجوار شهرضا شاهد رشد چشم گیر افزایش آمار به علاوه تغییر وضعیت از زرد به نارنجی و از نارنجی قرمز را بوده‌ایم که شهرستان شهرضا هم در شرف این اتفاق است.

رعایت دستور العمل های بهداشتی کاهش داشته است

تنهایی از کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی خبر داد و افزود: متأسفانه رعایت دستور العمل های بهداشتی بسیار کم شده که طبق آخرین آمار استفاده از ماسک حدود ۷۰ درصد، فاصله گذاری اجتماعی حدود ۶۰ درصد و در مجموع ۲۵ تا ۳۰ درصد رعایت پروتکل‌های در شهرضا کاهش داشته است.

وی با توجه به اینکه کرونای انگلیسی به شهرضا هم رسیده است، گفت: ویروسی که اکنون در شهرضا درحال چرخش است طبق شواهد با این سیر سریع قطعاً انگلیسی است به نوعی که تا ۳۰ درصد قدرت بیماری زایی آن نسبت به گونه چینی بیشتر است و می‌تواند در عرض دو الی سه روز بیمار را به بستری بکشاند.

کد خبر 5176576

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha