تجمعات فرهنگی و مذهبی در استان سمنان ممنوع شد

سمنان- استاندار سمنان گفت: برگزاری هرگونه تجمع فرهنگی و مذهبی در ماه مبارک رمضان باهدف مدیریت و مقابله با کرونا ویروس در مناطق شهری و روستایی استان ممنوع است.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا آشناگر ظهر شنبه در حاشیه نشست ستاد کرونا در جمع خبرنگاران به صورت مجازی، با بیان اینکه برگزاری هرگونه تجمع فرهنگی و مذهبی در ماه مبارک رمضان باهدف مدیریت و مقابله با کرونا ویروس ممنوع در مناطق شهری و روستایی استان سمنان است، ابراز کرد: فروشگاه‌های بزرگ و بازارهای عمومی حتماً در شهرهای قرمز کرونایی تعطیل شوند و سوپر مارکت‌ها برای تأمین نیازهای عمومی و ضروری مردم، استثنا بوده و باز هستند.

وی با بیان اینکه محدودیت‌های تردد در استان سمنان باید بر اساس رنگ‌بندی با جدیت دنبال شود و فرمانداران و نیروی انتظامی هماهنگی لازم را در ارتباط با اعمال دقیق محدودیت‌ها داشته باشند، افزود: هرگونه تردد از شهرستان‌های قرمز ممنوع است و نیروی انتظامی باید در ورودی شهرها مستقر شود و در کنار کنترل هوشمند به صورت فیزیکی هم در ورودی‌ها حضور داشته باشند.

ممنوعیت برنامه‌های رمضان

استاندار سمنان با بیان اینکه در شهرهای نارنجی و قرمز کرونایی برگزاری تجمع مذهبی و فرهنگی و افطار دهی و پخش نذورات ممنوع است و اگر قرار باشد نذر دهی انجام شود به صورت بیرون بر باشد، گفت: در ماه مبارک رمضان آئین‌های مذهبی و فرهنگی به صورت انفرادی و خانوادگی برگزار شود و برگزاری مراسم در تکایا و مساجد ممنوع است اما برای شب‌های احیا، شاید تصمیمات جدیدی اتخاذ شود که به محض تصمیم‌گیری ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا، اطلاع رسانی لازم انجام می‌شود.

آشناگر با بیان اینکه مشکلی در پذیرش بیماران کرونایی در بیمارستان‌های استان سمنان باوجود افزایش آمار ابتلاء و بستری وجود ندارد، بیان کرد: از سپاه و بسیج می‌خواهیم همکاری خود را با کادر درمانی ادامه داده و طرح شهید حاج قاسم سلیمانی را با هدف مدیریت مقابله با کرونا ادامه دهند لذا تمام فعالیت‌های آموزشی به صورت حضوری تعطیل است و مأموریت کارکنان دستگاه‌های اجرایی به شهرستان‌ها ممنوع خواهد بود و همچنین پرداختی‌های حق مأموریت را حتماً بررسی خواهیم کرد و انجام مأموریت‌ها کاملاً خلاف است و نباید انجام شود.

وی با بیان اینکه برای ۶۰ میلیون نفر بسته‌های حمایتی در نظر گرفته شده که در ماه مبارک رمضان پرداخت می‌شود و تسهیلات مشاغل تحت تأثیر کرونا به مدت شش ماه استمهال می‌شود، بیان کرد: مدیران دستگاه‌های اجرایی و ادارات برای مدیریت مقابله با کرونا ویروس طرح دورکاری کارکنان دولت را با جدیت اجرا کنند.

شرایط ادارات

استاندار سمنان با بیان اینکه مصوبات اعلامی ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا ویروس باید با جدیت دنبال شود و تمام دستگاه‌های اجرایی و خدماتی در بخش‌های مختلف موظف به اجرای دقیق آن هستند، تاکید داشت: پیک چهارم کرونا ویروس در استان شروع شده و اگر رعایت نکنیم ممکن است با مشکلات زیادی در بحث مدیریت و مقابله با این ویروس مواجه شویم.

وی افزود: شهرستان‌های سمنان، شاهرود، دامغان و گرمسار بر اساس رنگ بندی وضعیت شیوع کرونا در شرایط قرمز قرار دارند و در این شهرستان‌ها به غیر از مشاغل گروه یک، تمام مشاغل دیگر تا اطلاع بعدی تعطیل هستند.

آشناگر با بیان اینکه اتحادیه‌ها و وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف هستند تا در ارتباط اجرای دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی نظارت داشته باشند، گفت: دستگاه‌های اجرایی دستورالعمل‌های سازمان استخدامی و معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری سمنان در ارتباط با نحوه به‌کارگیری نیروی انسانی در ادارات با توجه به رنگ بندی جدید کرونا را اجرا کنند.

وی افزود: در مناطق قرمز کرونایی در ادارات ضروری حتماً ۵۰ درصد نیروی انسانی به صورت دورکاری به فعالیت اداری رسیدگی کنند و در ادارات غیر ضرور هم تا ۷۰ درصد نیروی انسانی می‌توانند به دورکاری بروند و در شهرستان‌های سرخه، مهدی‌شهر و میامی که در وضعیت نارنجی شیوع کرونا قرار دارند، مدیران دستگاه‌های ضروری و غیرضروری تا ۵۰ درصد از کارکنان خود را به دورکاری بفرستند.

مدیران همراه باشند

استاندار سمنان با بیان اینکه گزارش‌هایی رسیده که در بعضی از ادارات، مدیران اجازه دورکاری را به کارکنان نمی‌دهند، ابراز داشت: مسئولیت هرگونه خسارت و ابتلاء کارکنان ادارات به کرونا ویروس برعهده مدیر مجموعه است و مدیر مربوط باید پاسخگوی عملکرد خود در ارتباط با نحوه اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی در ادارات باشند.

وی تاکید کرد: سازمان و ادارات بازرسی در بحث حُسن اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی در ادارات و دیگر بخش‌های خدمات‌رسان باید ورود کنند و در صورت بروز تخلف با متخلفان برخورد شود.

آشناگر با بیان اینکه برخی مدیران دستگاه‌های با اجرای طرح دورکاری در ادارات مخالفت نمی‌کنند اما کارانه و اضافه کار کارکنانی که به دورکاری می‌روند را کم می‌کنند و کارمند برای آنکه اضافه کار و یا کارانه‌اش قطع نشود به اداره می‌آید که این امر غلط است و مدیران دستگاه‌های اجرایی نباید به خاطر اجرای طرح دورکاری، کارانه و اضافه‌کار کارکنان خود را کم یا قطع کنند، افزود: بازرسان نحوه اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی در ادارت را رصد کنند و لیست حضور و غیاب کارکنان ادارات را ارزیابی شود و اگر حضور کارکنان ادارات از متوسط در نظر گرفته شده بیشتر بود با مدیر مربوط برخورد شود.

کد خبر 5185739

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =